Spacery dobre dla zdrowia

Warto skorzystać z pięknej zimy za oknem i wyjść na spacer. Spacer wśród przyrody ma wielki sens.

spacer w zimie - grafika artykułu
1

Lekarze psychiatrzy i psychoterapeuci zarówno na podstawie własnej praktyki, jak i wyników setek badań naukowych coraz bardziej podkreślają znaczenie kontaktu z naturą dla zdrowia psychicznego. Oczywiście, pozytywne efekty przebywania w lesie, na pastwisku, czy w ogrodzie były znane od dawna, jednak zostały nieco zapomniane. Paradoksalnie, na potrzeby kontaktu z przyrodą naszą uwagę zwróciła ostatnia pandemia COVID-19.

Jak zaznacza prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, metod profesjonalnego kontaktu z naturą o charakterze terapeutycznym jest całkiem sporo, a konkretne zalecenia przepisywane są przez lekarzy specjalistów w formie tzw. zielonych recept. W zależności od rodzaju choroby, stanu pacjenta, a nawet indywidualnych preferencji zalecona może być kąpiel leśna, spacery po lesie, praca w ogrodzie, a nawet ornitologia terapeutyczna.

Obserwacje ptaków podczas spacerów pełnią doskonała rolę prozdrowotną. Ptaki są fantastycznie zróżnicowane, z niesamowitym repertuarem zachowań i wielokrotnie widziałem jak ich obserwacje wywoływały prawdziwą radość na twarzach obserwatorów - dodaje prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. I dodaje: - Próbowaliśmy poznać mechanizm zjawiska działania spacerów wśród zieleni. Najkrócej można by po prostu powiedzieć, że otrzymujemy spacer z sensem. To właśnie on powoduje przypływ radości i złapanie chwilki oddechu w gnającym niebezpiecznie świecie. Sama czynność spacerowania wiąże się z przemieszczaniem. Lepiej chodzić spokojnym krokiem, bez nerwowych ruchów, z czasem na przerwy, a nawet - do czego gorąco zachęcam dodaje prof. Tryjanowski - przyłożenie lornetki do oczu. Nabrać dystansu, tak do siebie, jak i obserwowanych ptaków, a nawet spadających liści. Nie tylko w przenośni, ale jak najbardziej dosłownie. Obserwując ptaki i my jesteśmy obserwowani. Nie warto ich stresować. Ptaki tak jak my nie mają nerwów ze stali, a produkowany hormon stresu - kortyzol zmniejsza komfort i długość życia. Warto więc o zachowanie stosownej odległości.

https://puls.edu.pl/