Udowadnia, że na namiętności i wielkie przygody zawsze jest czas i miejsce. A jej bohaterkami często są kobiety dojrzałe, które za nic mają presję wieku. Pisarka Anna Kleiber, od dwóch dekad związana z Biblioteką Raczyńskich, już 22 lipca będzie gościnią... Biblioteki Raczyńskich. Jednak nie filii na Chwaliszewie, której jest kierowniczką, ale Filii 2 na os. Oświecenia.

Nie żyje Rafał Zapała - kompozytor, artysta dźwięku, improwizator, doktor habilitowany sztuki muzycznej, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, stypendysta Fulbright Senior Award 2021 i laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania 2022. Wierzył, że muzyka ma moc sprawczą. 

O Fotoplastykonie Poznańskim, z Pauliną Węgielnik - zastępcą dyrektora Wydawnictwa Miejskiego Posnania i Anną Smolarkiewicz - kierownikiem Centrum Informacji Kulturalnej, rozmawia Mateusz Malinowski.

Emocjonalny przekaz, wysmakowana forma i bardzo intrygujące pomysły - to trzy mocne strony projektu Virgo, który, choć na koncie ma zaledwie jedną EP-kę, od początku brzmi tak świadomie, jakby dokładnie wiedział, po co się pojawił i dokąd zmierza. Virgo, założone dwa lata temu przez Małgorzatę Grabowską, znaną również jako Malarte, Mateusza Wyzińskiego i Michała Oleńca, to przykład zespołu, który rozumie, że w muzyce najważniejsze jest uczciwe opowiedzenie o sobie. Ale i opowiedzenie tego tak, żeby słuchaczowi nie pozwolić odwrócić wzroku. Ich brzmienie - utkane z delikatności dreampopu, elegancji alternatywnego rocka, balladowej intymności i lekkiej poetyckiej mgły - działa na słuchacza jak obrazy z galerii: można patrzeć długo, podziwiać szczegóły albo wchłonąć wszystko jednym spojrzeniem i dać się porwać, do czego będziemy mieć okazję w 2progach.

Wszyscy czekają na weekend, a kiedy przychodzi, nie wiedzą, co robić. Podpowiadamy, żeby nie marnować czasu. Na lato w mieście składają się koncerty, spektakle, warsztaty. Wiele z nich - za darmo! 

"Śmierć Chopina" to kolejny po "Cudzoziemce" Marii Kuncewiczowej w reżyserii Katarzyny Minkowskiej oraz "Śmierci Jana Pawła II" autorstwa Jakuba Skrzywanka nekroperformans w repertuarze Teatru Polskiego w Poznaniu. Nie ma tu jednak mowy o powtarzaniu tych samych, zgranych motywów - choćby dlatego, że przedstawienie Piotra Sędkowskiego sięga odważnie po język choreografii, marginalizując rolę dialogów. "Śmierci Chopina" bliżej wszakże do pierwszego z wymienionych spektakli, gdyż twórców nie interesuje samo tylko umieranie kompozytora, ale też bilans jego życia. Akcja rozpoczyna się więc w roku 1849, ale dość szybko przenosi się wstecz, aż do dzieciństwa i młodości pianisty.

Czy najgorsze scenariusze mogą wzbudzać zainteresowanie publiczności? Oczywiście! Zwłaszcza w przypadkach, kiedy nie chodzi o narracyjne niedoskonałości, błędy czy logiczne mielizny, niekonsekwencje albo inne problemy z narracją, a o fatalny przebieg ukazywanych zdarzeń. Lubimy, kiedy inni mają gorzej niż my. Chociaż wybór angielskiego tytułu dla projektu performatywnego "Worst Case Scenario" jednoznacznie sugeruje, że jego realizatorkom i realizatorom nie chodziło o absurdalne rozwiązania czy wewnętrzne nieścisłości i słabości scenariusza, projekt Aleksandry Jakubczak realizuje obie obietnice wpisane w polskie brzmienie swojego tytułu.

Liczba wyników na stronie
10
Strona 1 2 3 4