Stojąc przed wyborem, którym artykułem z prasy mniej lub bardziej dawnej powinnam się posłużyć w tym odcinku, na którym autorze podeprzeć, miałam niebywałą trudność z podjęciem decyzji. Kąsać dzisiaj kogoś lub coś, chociażby los? Czy też z godnością machnąć ręką w geście właściwym ludziom, którzy nie tyle nie dbają już o pewne sprawy, co zwyczajnie zdają sobie sprawę, że będzie i tak jak dziś, nieco nostalgicznie, i będzie też całkiem inaczej, przyjdzie kiedyś nowe, bo przecież koniec końców jakieś przychodzi zawsze?

Kilkadziesiąt interesujących wydarzeń, w tym dwie duże premiery i przynajmniej dwa światowej rangi nazwiska... Malta Festival wraca 20 czerwca z bogatą listą artystycznych działań. Co na niej znajdziemy, opowiada Agata Kołacz - dyrektorka programowa festiwalu.

Teatralny koniec miesiąca w Poznaniu będzie należał do młodych. Od 30 maja do 1 czerwca w Teatrze Ósmego Dnia odbędą się II Ogólnopolskie Spotkania Młodego Teatru "Wuchta".

Nowy, fantastyczny album wydał świetnie znany w naszym mieście (mieszkający w pobliskim Puszczykowie) mistrz gitary klasycznej Łukasz Kuropaczewski. W nagraniu wsparli go akordeonista Maciej Frąckiewicz i perkusista Bartek Miler.

"Dalajlama. Przez mądrość do szczęścia" to propozycja dla tych, którzy są już zmęczeni. Ciągłym pośpiechem, pracą ponad siły, zdobywaniem kolejnych konsumpcyjnych trofeów, źle pojętym udowadnianiem swojej wartości kosztem wolnego czasu i dobrostanu. To film medytacyjny, wcale nie w dosłownym tego słowa znaczeniu. Te półtorej godziny w ciemnej, odciętej od zgiełku miasta sali kinowej, w połączeniu z pięknymi kadrami przyrody, relaksacyjną muzyką i przesłaniem Dalajlamy, może być naprawdę ożywcze.

"Senioralna wiosna w Ukajali" to propozycja Biblioteki Raczyńskich dla czytelników w wieku 60+, którzy chcą przyjemnie spędzić czas, a przy okazji nauczyć się czegoś nowego. Zajęcia odbędą się na przełomie maja i czerwca.

- Chcę, by opowieści, które tworzę, niekiedy bardziej się przeżywało, niż czytało. Dlatego podstawą jest zawsze research psychologiczny - mówiła w rozmowie z Dawidem Wojtowiczem na łamach portalu Natemat.pl. Jej tetralogia (póki co) kryminalna z Larysą Luboń i Brunonem Wilczyńskim to jedna z najgorętszych serii książkowych ostatnich lat. Dziennikarka, a od wielu lat zwłaszcza przebojowa pisarka, Izabela Janiszewska, już w czwartek będzie gościną Biblioteki Wojewódzkiej.

Jeśli próbujesz napisać o The Necks, klasycznych outsiderach sceny jazzowej i bodaj najbardziej enigmatycznym towarze eksportowym Australii od czasów AC/DC, to musisz pogodzić się z jednym - każda próba ich zdefiniowania jest jak objaśnianie pogody na podstawie kilku kropli deszczu. Muzyka tego zespołu nie tyle się dzieje, co się wydarza - jazz spotyka się tu z minimalizmem, a repetycja przechodzi w halucynogenną introspekcję. Trudno wyobrazić sobie band, który równie konsekwentnie jak Chris Abrahams, Tony Buck i Lloyd Swanton przez niemal cztery dekady redefiniuje samo pojęcie improwizacji i jednocześnie nigdy nie daje się złapać na powtarzalności. W Pawilonie będziemy mieć okazję wziąć udział w wydarzeniu jedynym w swoim rodzaju.

- Chcemy spojrzeć na sztukę dla dzieci w szerszym kontekście, z różnych perspektyw, w ujęciu interdyscyplinarnym. Dużą część tegorocznego programu zajmuje taniec, ale zapraszamy też na spotkania z literaturą, wystawy, pokazy filmowe oraz koncerty -wylicza programerka wydarzenia Aleksandra Rajska. Jubileuszowe, bo 25. Biennale Sztuki dla Dziecka, rozpocznie się 25 maja.

Poznańskie Nagrody Literackie wręczone! Podczas uroczystej gali 23 maja ogłoszono laureatkę Nagrody-stypendium im. Stanisława Barańczaka - została nią Anna Adamowicz, poetka. Tego samego dnia Michałowi Witkowskiemu wręczono Nagrodę im. Adama Mickiewicza za całokształt twórczości. 

Liczba wyników na stronie
10
Strona 1 2 3 4