Nagroda artystyczna i stypendia dla młodych twórców w roku 2023 - WYNIKI

W roku 2023 Kapituła Nagrody Artystycznej Miasta Poznania pod przewodnictwem prof. Waldemara Kuligowskiego zadecydowała o wyborze prof. dr hab. Krzesimira Dębskiego do tytułu tegorocznego laureata Nagrody, uznając Jego "nadzwyczajne osiągnięcia artystyczne, współtworzenie poznańskiego środowiska muzycznego, w tym zwłaszcza lokalnego ruchu jazzowego"

Grafika przedstawia kolorowe zdjęcia laureatów i laureatek stypendiów umieszczone w kwadratach na biało-zielonym tle - grafika artykułu
Laureaci i Laureatki stypendiów dla młodych twórców - 2023 r.

Ponadto w roku 2023 Kapituła Nagrody Artystycznej Miasta Poznania zadecydowała o wyborze 10 laureatów/laureatek stypendium dla młodych twórców poznańskiego środowiska artystycznego z obszaru muzyki, sztuk wizualnych, teatru oraz animacji kulturalnej. 

Wśród laureatów i laureatek znaleźli się:

Milena Pioruńska za talent, aktywność i konsekwencję w pracy, za wybitne osiągnięcia i już - mimo młodego wieku - imponujący dorobek artystyczny.

Jacek Szygenda za swobodę, pomysłowość i ironię, z jaką portretuje postpandemiczny świat w ramach konwencji hiphopowej

Julia Hazuka w uznaniu dla wyraźnego własnego stylu, ponadprzeciętnych umiejętności warsztatowych (zarówno graficznych, jak i narracyjnych) oraz za fantastyczne poczucie humoru obecne w realizacjach filmowych kandydatki.

Nikodem Kluczyński za bogaty dorobek artystyczny, oraz liczne nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych

Barbara Żołnierczyk za bogaty dorobek artystyczny i wybitne osiągnięcia konkursowe 

Michał Drozda za talent, pracowitość i konsekwencję w tworzeniu nieoczywistych utworów w rolach gitarzysty, kompozytora i producenta

Krzysztof Mętel za godną uwagi twórczość malarską oraz opiekę nad galerią Pani Domu.

Michał Obrębski za bogate i różnorodne osiągnięcia kompozytorskie, animacyjne oraz popularyzatorskie, służące zarówno edukacji muzycznej, jak i lokalnej społeczności skupionej wokół Domu Tramwajarza.

Marta Kaca za interdyscyplinarne działania kuratorskie, artystyczne, edukacyjne oraz animacyjne

Michał Sikorski za szczególne osiągnięcia aktorskie, w tym nagrodę za Debiut na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także za wyróżniająca się osobowość sceniczną, prezentowaną na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu