grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Idzie zima

Poznań przygotowuje się do zimy.

Fot. C. Omieljańczyk - grafika artykułu
Fot. C. Omieljańczyk

Zima to nie tylko ośnieżone stoki, jazda na nartach i łyżwach czy zabawy dzieci na śniegu. To także problemy społeczne, z którymi muszą zmierzyć się władze miejskie. Niskie temperatury stają się poważnym problemem dla osób bezdomnych. By im pomóc, Miasto przygotowuje kompleksową ofertę, przede wszystkim miejsca w noclegowniach oraz ciepłe posiłki.

Tegoroczne przygotowania do zimy zaprezentowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się 1 grudnia w Urzędzie Miasta. Wzięli w niej udział: zastępca prezydenta Poznania Tomasz J. Kayser, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Krzysztof Skrzypinski, komendant Straży Miejskiej Wojciech Ratman, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Włodzimierz Kałek, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji Hubert Haegenbarth.

Jak wielokrotnie zapewniano podczas konferencji, każda osoba bezdomna, która zgłosi się do noclegowni, może liczyć na wsparcie. W różnych ośrodkach na terenie Poznania i w okolicznych miejscowościach instytucje miejskie oraz współpracujące z Miastem organizacje pozarządowe przygotowały 736 miejsc noclegowych. Problemem jest jednak to, że większość takich osób nie chce pomocy, także ze względu na zakaz spożywania alkoholu. W bieżącym roku, do listopada, strażnicy miejscy zaproponowali pomoc 176 bezdomnym. Chęć skorzystania z niej wyraziły tylko 3 osoby.

Wiele instytucji i organizacji w Poznaniu podejmuje jednak starania, by zwłaszcza w okresie zimowym bezdomni nie byli pozostawieni sami sobie. Od 2002 roku sporządzana i corocznie uaktualniana jest mapa bezdomności - wykaz koczowisk, do których docierają strażnicy miejscy, policjanci i pracownicy socjalni. Niepokoi to, że liczba takich miejsc rośnie. W ubiegłym roku na mapie znalazło się 59 koczowisk. Przebywało w nich 85 bezdomnych. W bieżącym roku zlokalizowano już 99 koczowisk, będących schronieniem dla 156 osób. Wiele z nich korzysta z możliwości przenocowania w jednej z noclegowni, codziennie wydawanych jest też dla nich ponad 460 ciepłych posiłków.

Pomoc można uzyskać w m.in. Ośrodku dla Bezdomnych przy ul. Michałowo, w nagłych przypadkach wsparcia udziela Miejski Punkt Interwencji Kryzysowej przy ul. Niedziałkowskiego, ale na pomoc bezdomni mogą liczyć nie tylko w formie zintytucjonalizowanej - zawsze mogą się zwrócić do strażnika miejskiego lub policjanta. Niezmiernie ważne i skuteczne są interwencje pracowników monitoringu miejskiego, którzy widząc na ekranach osobę, co do której zachodzi podejrzenie, że jest bezdomna, nie wie, co z sobą zrobić i gdzie się schronić, mogą natychmiast powiadomić odpowiednie służby. Podczas konferencji zaapelowano też o to, by tak samo reagowali mieszkańcy Poznania. (co)

Załączniki