grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Maraton z Cegielskim

Wiemy już jaki medal otrzymają biegacze, którzy przekroczą linię mety październikowego 14. Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza.

Awers - grafika artykułu
Awers

Tym razem na cennym trofeum uczczono Hipolita Cegielskiego, którego 200. urodziny przypadają w tym roku. Podobizna najsławniejszego wielkopolskiego przemysłowca, społecznika i naukowca w jednej osobie, Hipolita Cegielskiego, przyozdobi tegoroczny maratoński medal. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin słynnego przedsiębiorcy i organizatorzy, zgodnie z tradycją, sięgają do lokalnej historii wybierając motyw, który znajdzie się na odznaczeniu bliskim sercu każdego biegacza. Do przemysłowych osiągnięć Hipolita Cegielskiego medal nawiązuje nie tylko wizerunkiem umieszczonym na jego awersie, ale także samym swoim kształtem imitującym koło zębate, kojarzące się z maszynami budowanymi w fabryce poznańskiego potentata. Podobnie faktura, lekko zanieczyszczona barwa oraz ciężar medalu przywodzą na myśl element składowy dawnego pojazdu.

- Nasz wybór nie był powierzchowny - mówi Monika Prendke z Biura Maratonu. - Uważamy, że maratończyków i Hipolita Cegielskiego coś łączy. Cegielski, humanista z wykształcenia, wielokrotnie stawał do walki przeciw przeciwnościom losu i nieprzyjaznemu otoczeniu, by w końcu zostać wielkim i uznanym przedsiębiorcą. Każdy maratończyk sam będzie miał coś do powiedzenia na te tematy. Co więcej, każdy maratończyk, podobnie jak Cegielski, nie spoczywa na laurach, kiedy już osiągnie swój cel. Cegielski, gdy już rozwinął swój biznes, wspierał naukę i wydawał prasę. Maratończycy pobiciem jednej życiówki, zaczynają walkę o następną. Jest tu wielkie pokrewieństwo.

Kunsztownie wykonany medal odbierze każdy, kto przekroczy linię mety maratonu. 14. Poznań Maraton pobiegnie ulicami stolicy Wielkopolski 13 października 2013 r. Organizatorzy spodziewają się, że w bardzo dobrze ocenianym w kraju i zagranicą biegu wystartuje przeszło 7000 biegaczy.