grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nagroda Naukowa 2013

Kapituła pod przewodnictwem prof. dr hab. Stanisława Lorenca uhonorowała Nagrodą Naukową Miasta Poznania 2013 prof. dr. hab. Andrzeja Katrusiaka.

Nagrodę przyznano za cykl prac na temat chemii w warunkach ekstremalnych publikowanych w 2012 roku oraz za rozwój i promocję na świecie poznańskiego uniwersytetu i Poznania.

Prof. Andrzej Katrusiak, kierownik Zakładu Chemii Materiałów na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, jest współautorem ponad 370 artykułów naukowych, opublikowanych w czasopismach naukowych o światowym zasięgu oraz współredaktorem dwóch książek opublikowanych w renomowanych wydawnictwach: Correlations, Transformations and Internactions in Organic Crystal Chemistry, Oxford University Press, Hight-Pressure Crystallography, Dordrecht.

Szczególnie wartym wyróżnienia jest fakt, iż prof. A. Katrusiak jako pierwszy w kraju wykonał badania wysokociśnieniowej struktury mikroskopowej kryształów i jest założycielem poznańskiego laboratorium wysokociśnieniowego, jednej z niewielu tego typu jednostek na świecie.

Podejmowane przez Laureata Nagrody badania, dotyczą otrzymywania nowych funkcjonalnych materiałów, co jest warunkiem dynamicznego rozwoju technologicznego. Znaczenie praktyczne tych wyników jest nieocenione, pozwoliło bowiem na efektywne poszukiwanie nowych materiałów o walorach użytkowych we wszystkich dziedzinach produkcji i technologii. Dzięki nieustannemu rozwojowi prof. A. Katrusiak zdobywa coraz większą międzynarodową renomę i sławę, rozsławiając tym samym na świecie nie tylko swoje nazwisko, lecz także uczelnie miasta Poznania.

Jak co roku, Kapituła przyznała również stypendia dla młodych badaczy z poznańskiego środowiska naukowego. Tym razem otrzymali je:

  • dr Anna Wojtaszek (UAM/chemia podstawowa) za otrzymanie nowych katalizatorów zasadowych zawierających metale grupy 5 adresowanych do produkcji wysokogatunkowych chemikaliów.
  • dr Anna Malaika (UAM/chemia podstawowa) za działalność naukowo-badawczą i wybitne osiągnięcia naukowe, które znajdują się w publikacjach  (głównie w czasopismach z tzw. Listy filadelfijskiej), a także komunikatach prezentowanych na konferencjach naukowych - krajowych i międzynarodowych.
  • dr inż. Krzystof Fic (PP/technologia chemiczna) za osiągnięcia w dziedzinie nowoczesnych elektrochemicznych systemów magazynowania i konwersji energii oraz popularyzowanie nauki.
  • mgr Paweł Polkowski (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu) za wkład w badania nad sztuką naskalną Afryki Północno - Wschodniej, realizację projektu badawczego w Oazie Dachla w Egipcie; popularyzację archeologii i działalność dydaktyczną.
  • dr Marlena Dzikowska (UE/ekonomia międzynarodowa) za dotychczasowy dorobek naukowy z zakresu biznesu międzynarodowego i konkurencyjności przedsiębiorstw.
  • mgr Jarosław Piskorz (UM/farmacja) za osiągnięcia naukowe związane z syntezą oraz badaniem właściwości nowych związków chemicznych z grupy porfirazyn o potencjalnym zastosowaniu w medycynie, w terapii fotodynamicznej nowotworów.
  • mgr Tomasz Ewertowski (UAM/filologia polska) za osiągnięcia w zakresie badań literaturoznawczych.
  • dr Łukasz Grewling  (UAM/biologia) za rozwijanie aerobiologii w Poznaniu, tworzenie modeli prognozujących przyszłe wahania sezonów pyłkowych, określanie zagrożenia alergologicznego ziarnami pyłku w mieście.
  • mgr Kaja Milanowska (UAM/biologia) za wybitne osiągnięcia naukowe oraz aktywną działalność badawczą w zakresie tworzenia nowych biologicznych baz danych, analizy biologii systemów kwasów nukleinowych, obejmującą systemy naprawy DNA, szlaki metaboliczne oraz modyfikacje RNA.
  • dr Piotr Pawlak (UP/biotechnologia) za badania nad biologią gamet oraz poszukiwaniem czynników odpowiedzialnych za kształtowanie potencjału rozwojowego oocytów świni.

Wysokość Nagrody Naukowej, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, wynosi 39 tys. zł, a jednorazowego stypendium 4,6 tys. zł.

Wręczenie Nagrody Naukowej odbywa się zawsze 29 czerwca, w Ratuszu, podczas uroczystej sesji RMP. Stypendia wręczane są w październiku, w Sali Białej Urzędu Miasta.