grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Od 10 lat dzielą się doświadczeniem

W tym roku Miejska Rada Seniorów obchodzić będzie 10-lecie swojego istnienia. To najstarsza tego typu instytucja w Polsce. W roku jubileuszowym nie zwalnia tempa i szykuje kolejne inicjatywy.

Fot. Miejska Rada Seniorów Poznań - grafika artykułu
Fot. Miejska Rada Seniorów Poznań

Przez lata Miejska Rada Seniorów nie dysponowała własnym budżetem, w ubiegłym roku to się zmieniło - decyzją zastępcy prezydenta Jędrzeja Solarskiego seniorzy dostali 10 tys. zł, a w tym roku 20 tys. zł na swoje działania. - Naszym celem jest przede wszystkim dzielić się swoim doświadczeniem, bo nie ma żadnego podręcznika do tworzenia szerokich działań dla seniorów. Dlatego spotykamy się z różnymi instytucjami oraz środowiskami i zachęcamy ich do aktywności na rzecz seniorów - mówi Zdzisław Szkutnik, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów.

Oprócz lobbowania członkowie rady zamierzają w czerwcu zorganizować Wiosenną Szkołę Wielkopolskich Rad Seniorów. To mają być trzy dni spotkań dla przedstawicieli rad seniorów z Wielkopolski, gdzie będą mogli wymienić się doświadczeniami ze swoich gmin, powiatów, miast, a nawet osiedli, na których ich rady działają.

Miejska Rada Seniorów współuczestniczy też w pracach nad aktualizacją miejskiej polityki senioralnej, uchwalonej przed laty przez Radę Miasta. To ten dokument wyznacza sposoby działań miasta na rzecz seniorów. Przy okazji aktualizacji mają się w niej znaleźć zapisy m.in. o mieszkaniach dla seniorów. - Budownictwo dla seniorów jest inne niż kiedyś. Dziś odchodzi się od tworzenia gett, dlatego nowe mieszkania dla osób starszych powinny powstać w ramach tych wszystkich inwestycji mieszkaniowych, które planuje ZKZL - uważa Zdzisław Szkutnik.

Oprócz tego rozważaną nową propozycją ma być kwota z budżetu miasta, która byłaby grantowym wsparciem na remonty mieszkań dla seniorów. Jak finalnie będzie wyglądać nowa polityka senioralna, okaże się w czerwcu, bo wtedy jej projekt zostanie skierowany do prac w Radzie Miasta.

W tym roku Rada kontynuuje też program Złota Rączka. To pomoc dla seniorów w naprawach drobnych awarii domowych. Działa to tak, że miasto finansuje fachowców, którzy dokonują napraw. Seniorzy z Rady zabiegają też o to, by Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych zamiast planowanego hospicjum wybudował oddział gerontologiczny. Ich zdaniem jest to znacznie bardziej potrzebne, wobec niedoboru lekarzy gerontologów w Poznaniu. Oprócz tego Rada planuje, jak w minionych latach, zorganizować spotkania z okazji Wielkanocy, Dnia Seniora 1 października czy grudniowy opłatek. Regularnie organizowane są też pod jej patronatem wyjścia do teatrów czy na targi, dzięki darmowym wejściówkom. W październiku natomiast Miejska Rada Seniorów będzie świętować swój jubileusz 10 lat istnienia. Kilkudniowe obchody mają rozpocząć się 12 października uroczystą mszą św. pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego. Szczegółowy program pozostałych wydarzeń z okazji jubileuszu dopiero powstaje, ale najprawdopodobniej będzie to m.in. duży koncert i konferencja na temat polityki senioralnej z udziałem przedstawicieli zagranicznych miast partnerskich Poznania.

Jan Gładysiak