Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

W orszaku z mędrcami

W sobotę, 6 stycznia z pl. Wolności wyruszy Orszak Trzech Króli.

Fot. materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów

"Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: »Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon«" - tak rozpoczyna się fragment Ewangelii św. Mateusza opisujący wizytę trzech mędrców, zwanych też magami, współcześnie królami. Na pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifania), jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich.

Od kilku lat na ulice polskich miast wychodzą tego dnia kolorowe orszaki. Razem z trzema królami w korowodzie uczestniczą mieszkańcy, w przestrzeni miejskiej odgrywane są sceny z Ewangelii: spotkanie mędrców z Herodem, wizyta u małego Jezusa, ofiarowanie mu darów - złota, kadzidła i mirry.

W Poznaniu Orszak Trzech Króli wyruszy już po raz ósmy. Co roku poznańskie szkoły, chóry, drużyny harcerskie, organizacje pozarządowe i firmy angażują się w przygotowanie obchodów tego święta. Początek jak zawsze na placu Wolności o g. 12, skąd orszak podąży na Stary Rynek, a około g. 14 odprawiona zostanie msza św. w farze. W tym roku uczestnikom orszaku będą towarzyszyć wspaniałe efekty dźwiękowe i muzyczne. Patronat honorowy objęli: ks. arcybiskup Stanisław Gądecki i przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków miasta Poznania. 

oprac. mat.