grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Cztery plany miejscowe

Radni Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji debatowali w środę nad czterema miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Najwięcej pytań wywołały zapisy w mpzp dla rejonu ul. Majakowskiego, gdzie w rejonie ulicy Wilczej inwestor wprowadzić intensywną zabudowę, na co nie zgadza się miasto.

Rejon ul. Majakowskiego, wizualizacja, fot. MPU - grafika artykułu
Rejon ul. Majakowskiego, wizualizacja, fot. MPU

Pierwszym punktem porządku obrad był projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Rejon ulicy W. Majakowskiego". Na tym terenie dominuje zabudowa jednorodzinna, większość działek jest własnością prywatną, jedynie drogi należą do miasta. Dopuszczona jest zabudowa wolnostojąca lub bliźniacza, niska, do 9 metrów. W jednym rejonie, w rejonie skarpy w dolinie Cybiny, Miejska Pracownia Urbanistyczna zezwala na niższą zabudowę, do 7 metrów wysokości i płaskie dachy.

Do projektu mpzp wpłynęło 59 uwag, dotyczących przede wszystkim rejonu Wilczej i Borsuczej. 49 z nich dotyczyło zagospodarowania skarpy w rejonie ul. Wilczej, 4 uwagi dotyczyły terenów położonych na śladach dawnej Kolei Średzkiej. Mieszkańcy tego rejonu chcą ograniczenia nowej zabudowy. W rejonie Wilczej i Borsuczej inwestor chce realizować projekt "Wille na Wilczej" na terenie, który graniczy z obszarem chronionego krajobrazu "Dolina Cybiny".

Planował dużą inwestycję, w postaci pięciu budynków o wysokości do 9 metrów. MPU nie zgodziła się na tak intensywną zabudowę, inwestor częściowo skorygował swoje plany, obecnie możliwe jest powstanie trzech budynków o wysokości do 7 metrów. Co ciekawe, wśród uwag zgłoszonych przez mieszkańców znalazła się jedna o wyłączeniu z planu wybiegu dla psów. MPU zgodziła się na wykreślenie go z planu, bo w okolicy jest wiele innych terenów zielonych, na których można spacerować z psem. Radni zaakceptowali decyzję prezydenta ws. przyjęcia i odrzucenia uwag, a później zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały ws. mpzp, oddając 6 głosów "za", jeden głos "przeciw" i 4 głosów "wstrzymuję się".

Radni zapoznali się też z projektem uchwały w sprawie konieczności dokonania zmian i ponowienia procedury sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Morasko - Radojewo - Umultowo" Radojewo Zachód część C w Poznaniu. Uchwała wymaga korekty ze względu na uporządkowanie kwestii powierzchni zabudowy na jednej z działek. Wszyscy radni zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały.

Kolejnym punktem porządku obrad był projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Osiedle Bolesława Chrobrego - część północna C" w Poznaniu. O zmianę zapisów planu wystąpił Zespół Szkół Ogólnokształcących, który planuje utworzenie internatu przez podwyższenie zabudowy. By to było możliwe, wymagana jest zmiana mpzp. Przebudowa budynku i zwiększenie powierzchni szkoły pozwoli na przeniesienie tu Zespołu Szkół Komunikacji z ul. Fredry. Radni zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały w tej sprawie.

Kolejnym punktem obrad była uchwała pozwalająca na przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic Winiarskiej, Szydłowskiej i Witosa" na osiedlu Winiary. W tym rejonie występują dwa problemy "garażowe". Osoba prywatna jest właścicielem pasa drogowego w ciągu ul. Kowalskiej. Dalej znajdują się garaże, do których dojazd blokuje wspomniany właściciel. Jest to źródłem poważnego konfliktu społecznego. Zmiana planu ma uporządkować te kwestie. Miasto chce też doprowadzić do likwidacji garaży, które zbudowano w ciągu strumienia Wierzbak. Dzięki temu być może będzie możliwe "odkanalizowanie" strumienia.

Radni zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały ws. przystąpienia do sporządzania planu dla tego terenu.

oprac. red.

Zobacz więcej: