grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Ranking zakorkowanych miast

W raporcie "Global Traffic Scorecard" za 2021 rok Poznań został uznany za najbardziej zakorkowane miasto w Polsce. Radny Andrzej Rataj zadał w trybie interpelacji pytania dotyczące wyników raportu. Chce m.in. widzieć, czy miasto zgadza się z tymi wynikami i co o korkach mówią raporty i sprawozdania jednostek miejskich.

Taksówki w okresie pandemii

Radny Andrzej Rataj zapytał w interpelacji o sytuację na rynku przewozów taksówkowych w Poznaniu. Zauważył, że w początkowym okresie pandemii Covid-19 pasażerowie przestali jeździć taksówkami, a wielu taksówkarzy zakończyło działalność gospodarczą. Radny chce wiedzieć, czy miasto monitoruje sytuację na rynku taksówkowym i czy współpracuje z branżą taksówkową.

MRM wnioskuje

Młodzieżowa Rada Miasta Poznania zwróciła się z wnioskiem do władz Miasta o uwzględnienie w planie finansowym stworzenia i utrzymania punktów wymiany butelek plastikowych na doładowanie karty PEKA. Jest to nawiązanie do interpelacji trojga radnych RMP - Sary Szynkowskiej vel Sęk, Łukasza Kapustki i Mateusza Rozmiarka z grudnia 2019 roku.

Groby powstańców i zasłużonych

Radny Michał Grześ zapytał w interpelacji, czy groby osób tzw. "zasłużonych dla ruchu robotniczego" znajdujące się w dawnych alejach zasłużonych na poznańskich cmentarzach podlegają opłatom prolongacyjnym tak jak każde inne groby?

Skauci - powstańcy

O tym, że w Poznaniu istnieje skwer Skautów Powstańców Wielkopolskich, wiedzą nieliczni, chociaż każdego dnia wielu z nas mija go w drodze do pracy lub szkoły. Położony w centrum miasta skwer jest na co dzień niemal niedostępny.

Święto Państwowe

Po raz pierwszy rocznica wybuchu powstania obchodzona jest jako święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Inicjatywa w tej sprawie wypłynęła z Poznania.

Infrastruktura dla wschodnich Naramowic

Radny Paweł Sowa zadał w trybie interpelacji pytanie o plany dotyczące infrastruktury dla wschodnich Naramowic. Zauważył, że powstanie tam 2 tysięcy mieszkań PTBS i kolejnych 2 tysiące mieszkań w ramach inwestycji deweloperskich. Radny prosi o udostępnienie "mapy drogowej" budowy podstawowej infrastruktury dla mieszkańców tej części Poznania.

Platformy w tunelu

Zakończył się montaż tzw. platform przyschodowych w tunelu pod ul. Warszawską. Realizację pilotażowego rozwiązania sprawdzali na miejscu przedstawiciele władz Poznania, ZDM oraz Rady Osiedla Warszawskie-Pomet-Maltańskie.

Orła wrona nie pokona!

40 lat temu władze PRL wprowadziły stan wojenny na terenie całego kraju. W Poznaniu wśród internowanych znaleźli się m.in.: Janusz Pałubicki, Marek Lenartowski, Jacek Kubiak, Izabella Cywińska, Lech Dymarski, ojciec Tomasz Alexiewicz.

Słupki przy katedrze

Radna Lidia Dudziak złożyła interpelację w sprawie słupków ustawionych przed katedrą na Ostrowie Tumskim, mających zabezpieczać teren przed nielegalnym parkowaniem.

Staromiejscy radni w sprawie kamienicy na pl. Kolegiackim

Zamiana udziału należącego do Miasta w kamienicy przy rewitalizowanym pl. Kolegiackim na działkę przy ul. Dmowskiego na Górczynie została negatywnie zaopiniowana przez Radę Osiedla Stare Miasto. - Staromiejscy radni od wielu lat ostrożnie traktują każdy zamiar zbycia nieruchomości - mówi Andrzej Rataj radny miejski i jednocześnie przewodniczący RO Stare Miasto.

Przeciwko nienawiści i dezinformacji

26 listopada odbyła się XII sesja Młodzieżowej Rady Miasta Poznania. W porządku obrad znalazł się wniosek do Rady Miasta Poznania o wprowadzenie przepisów porządkowych zakazujących poruszania się po mieście pojazdów opatrzonych w treści szerzące mowę nienawiści i uderzające w niektóre mniejszości.

Interpelacja w sprawie... bramy wjazdowej

Radny Wojciech Chudy złożył 9 listopada interpelację w sprawie wymiany bramy w kamienicy przy ul. Wrocławskiej 1 na Starym Mieście. Jej mieszkańcy zwrócili się z prośbą o wymianę bramy wejściowej. Obecnie bramy nie da się zamknąć, przez co często na klatkach schodowych śpią bezdomni i osoby w stanie upojenia alkoholowego.

Stare Miasto ma Dobrych Sąsiadów

Rzemieślnicy, restauratorzy i animatorzy lokalnej społeczności zostali wyróżnieni w kolejnej edycji staromiejskiego projektu "Dobry Sąsiad" - wymyślonego i realizowanego przez Radę Osiedla Stare Miasto. - Chcemy stworzyć mapę dobrosąsiedzkich miejsc: restauracji, sklepów, warsztatów, stowarzyszeń - mówi Andrzej Rataj, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Edukować w sprawie zdrowego odżywiania

Spożywanie odpowiednio skomponowanych posiłków pozwala uniknąć wielu problemów i schorzeń - czytamy w interpelacji radnego Andrzeja Rataja, który pyta o możliwość zajęć edukacyjnych w poznańskich szkołach, w zakresie zdrowego sposobu odżywiania się.

Strona 1 2 97