grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Miasto w mediach
 

Miasto w mediach

Radna Klaudia Strzelecka złożyła zapytanie w sprawie kosztów promocji miasta i programów miejskich w mediach, z podziałem na tytuły prasowe, stacje radiowe i telewizyjne, portale internetowe. Zapytanie dotyczyło: Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska, Gabinetu Prezydenta, Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, Wydziału Oświaty, Zarządu Zieleni Miejskiej, Zarządu Dróg Miejskich, Spółki Targowiska oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Szczegółowej odpowiedzi udzielił prezydent Jacek Jaśkowiak.

czytaj więcej
Wsparcie Miasta dla OSP
 

Wsparcie Miasta dla OSP

W Poznaniu działa pięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, których działalność jest dofinansowana z budżetu Miasta. O szczegółową informację w tej sprawie pytała radna Klaudia Strzelecka.

czytaj więcej
O pomoc dla transportu publicznego
 

O pomoc dla transportu publicznego

Radny Paweł Sowa zwrócił się z apelem do wicepremier i posłanki z Poznania - Jadwigi Emilewicz o pomoc dla systemów transportu publicznego w naszym kraju, w związku z problemami jakie wywołały skutki ekonomiczne pandemii koronawirusa.

czytaj więcej
Samochody nadal parkują na deptaku!
 

Samochody nadal parkują na deptaku!

Do Prezydenta Miasta Poznania wpłynęła interpelacja ws. niewłaściwego parkowania samochodów na ul. Półwiejskiej - największym i najważniejszym deptaku naszego miasta. Na ulicy, która jest wyłączona z ruchu samochodowego, ciągle dochodzi do parkowania samochodów bez uprawnień i poza godzinami dostaw.

czytaj więcej
Więcej nasadzeń niż przewiduje ustawa!
 

Więcej nasadzeń niż przewiduje ustawa!

Radny Andrzej Rataj skierował do władz miasta interpelację w sprawie normatywów dla nasadzanych zastępczo drzew lub krzewów. Jak wynika z odpowiedzi, Miasto Poznań opracowało własną metodę obliczania liczby drzew i krzewów do zasadzenia w ramach nasadzeń zastępczych w sprawach, w których zezwolenie na ich usunięcie podlega opłacie (np. w przypadku kolizji z inwestycją). Przyjęta metoda zapewnia więcej nasadzeń niż nakazuje ustawa.

czytaj więcej
Będą nowe regulaminy parkowe
 

Będą nowe regulaminy parkowe

Radny Łukasz Kapustka zwrócił w interpelacji uwagę na brak regulaminu parkowego dla parku na osiedlu Orła Białego na Ratajach, który funkcjonuje od 2018 roku. Poprosił o przygotowanie i przedłożenie do uchwalenia regulaminu parkowego dla tego parku.

czytaj więcej
Konsultacje dla Jeżyc
 

Konsultacje dla Jeżyc

Od 10 do 31 sierpnia potrwają konsultacje społeczne związane z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Dąbrowskiego-Polna-Szamarzewskiego-Przybyszewskiego.

czytaj więcej
Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata
 

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata

W ogrodzie Instytutu Yad Vashem w Izraelu rośnie kilka tysięcy drzew oliwnych, posadzonych ku pamięci Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Przy samym wejściu znajdziemy drzewo poświęcone Irenie Sendlerowej, a kilka metrów dalej - Oskarowi Schindlerowi. Również w Poznaniu uhonorowano ludzi, którzy w czasie wojny i okupacji nieśli pomoc prześladowanym Żydom. Dzięki zabiegom nauczyciela z VIII LO Henryka Józefowskiego i uchwale Rady Miasta Poznania przyjętej 10 czerwca 2014 roku w naszym mieście istnieje skwer, ktory nosi imię Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

czytaj więcej
Schronienie dla pożytecznych owadów
 

Schronienie dla pożytecznych owadów

Przed Poznańskim Ośrodkiem Specjalistycznym Usług Medycznych stanęło 10 domków dla owadów zapylaczy. Wkrótce powstanie tam również ścieżka edukacyjna, a w przyszłości - zabezpieczona pasieka. Na otwarciu owadziego osiedla obecna była radna Halina Owsianna, która od dawna wspiera takie działania.

czytaj więcej
BimbaBusem zwiedzisz Poznań
 

BimbaBusem zwiedzisz Poznań

Tego typu autobusy wożą turystów m.in. po Londynie, Berlinie, Paryżu czy Pradze. Taka forma zwiedzania nazywana jest Hop-on Hop-off (wsiądź i wysiądź). Od 4 sierpnia dostępna będzie również w Poznaniu. Na ulice naszego miasta wyjedzie żółty Bimbabus. - Cieszę się, że inicjatywa ta dotarła także i do Poznania - komentuje radny Mateusz Rozmiarek, przewodniczący Komisji Promocji Miasta i Relacji Zewnętrznych.

czytaj więcej
Kiedy ruszą wykopaliska na Starym Rynku?
 

Kiedy ruszą wykopaliska na Starym Rynku?

Radna Halina Owsianna skierowała zapytanie do Prezydenta Miasta w sprawie terminu rozpoczęcia prac archeologicznych na Starym Rynku. Mają one poprzedzać kompleksową modernizację nawierzchni. Radna twierdzi, że restauratorzy są zaskoczeni zapowiedzią miasta o rychłym rozpoczęciu prac, bo nie byli o nich informowani, mimo że uczestniczą w spotkaniach. Miasto odpowiedziało, że na wniosek zainteresowanych, termin rozpoczęcia prac przesunięto na październik.

czytaj więcej
Organizacja ruchu na ul. Babickiej
 

Organizacja ruchu na ul. Babickiej

Radny Henryk Kania złożył popartą listą podpisów 90 osób zamieszkujących przy ul. Głuszyna i w miejscowości Babki (gmina Mosina), w sprawie zmiany organizacji ruchu na ul. Babickiej.

czytaj więcej
Pytania o przebudowę ul. Wierzbięcice
 

Pytania o przebudowę ul. Wierzbięcice

Radna Dorota Bonk-Hammermeister złożyła w trybie interpelacji zapytanie o zmiany w organizacji ruchu związane z planowaną modernizacją ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. Radna prosi o opracowanie takiej organizacji ruchu na Wildzie na czas remontów, która umożliwi mieszkańcom możliwie wygodne przemieszczanie się z uwzględnieniem wzajemnego oddziaływania na siebie obu inwestycji. Poprosiła też o szeroką akcję informacyjną wśród mieszkańców, dotyczącą zarówno organizacji ruchu samochodowego, jak i zmian w organizacji komunikacji publicznej.

czytaj więcej
Targowiska i rynki na listę UNESCO?
 

Targowiska i rynki na listę UNESCO?

Radny Paweł Sowa zaproponował Miastu wpisanie poznańskich targowisk na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego zdaniem to szansa na długoletnie zyski dla mieszkańców zatrudnionych w sektorach handlu, usług, gastronomii, hotelarstwa i turystyki. Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski odpowiedział, że realizacja tego pomysłu może być trudna, ale propozycja zostanie dołączona do listy, która powstaje w Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, pracującej od kilku miesięcy nad przygotowaniem zgłoszenia Miasta Poznania na listę UNESCO.

czytaj więcej
Dywizjon 302 "Poznański" - pierwszy w walce!
 

Dywizjon 302 "Poznański" - pierwszy w walce!

W lipcu tego roku mija 80. rocznica powołania w Anglii 302 dywizjonu lotniczego "Poznańskiego". Jego piloci, chociaż pochodzili z różnych stron Polski, nazywani byli w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie "Poznaniakami". Doskonale pasuje do nich hasło "Poland - first to fight". Walczyli od pierwszych do ostatnich godzin II wojny światowej. W Poznaniu, na Świerczewie znajduje się ulica Lotników 302. Dywizjonu Poznańskiego. Nazwę nadała uchwałą Rada Miasta Poznania w styczniu 2018 roku.

czytaj więcej
Zmiana w klubie PiS
 

Zmiana w klubie PiS

Przemysław Alexandrowicz nie jest już przewodniczącym klubu radnych PiS. Te obowiązki pełni obecnie radna Klaudia Strzelecka.

czytaj więcej
Strona 1 2 235