grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Kwiecień plecień...

Tematem najnowszego numeru IKS-a jest Konkurs 30/30 na najlepszą okładkę płytową 2018 roku, którego finał odbędzie się 26 kwietnia.  Z prawie 500 wydarzeń, jakie odbędą się w tym miesiącu w Poznaniu zapowiadamy również m.in. premierę spektaklu Ja jestem Hamlet w reżyserii Agaty Dudy-Gracz oraz dwa festiwale muzyczne: Era Jazzu i Enea Spring Break.

Wieża widoczna z dziedzińca Urzędu Miasta Poznania, fot. Adam Suwart © Wydawnictwo Miejskie Posnania - grafika artykułu
Fot. Wydawnictwo Miejskie Posnania

Na najsłynniejsze dzieło Williama Szekspira zaprasza Teatr Nowy. Spektakl reżyseruje Agata Duda-Gracz, którą poznańska publiczność pokochała po realizacji przedstawienia Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk. Jaki jest jej sposób na Hamleta? To dwóch Hamletów, którzy są jak awers i rewers tej samej postaci. Edi - reżyser (Michał Kocurek) i Dżus - aktor (Bartek Nowicki). Premierowo również zapowiada się kwiecień w Teatrze Muzycznym - w planach jest Koziołek Matołek i zagadka ratuszowej wieży, oraz w Teatrze Animacji, gdzie Marek Cyris reżyseruje dedykowaną dzieciom od trzeciego roku życia Baśń o trzech konikach.

Od 13 do 26.04 odbywać się będą koncerty z okazji 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Obchody rozpoczną się podczas kolejnej edycji festiwalu Era Jazzu. Zagrają m.in. zespół radio.string.quartet i Kristjan Randalu. Ponadto podczas wydarzenia wystąpią również m.in. Rebekka Bakken oraz Afroïstic Trio z Reggiem Washingtonem na czele.  W programie festiwalu Enea Spring Break (25-28.04) z kolei - ponad setka wykonawców. Będą ci znani jak np. Afromental, The Dumplings czy Mela Koteluk, oraz zupełnie nowe projekty. Ponadto w numerze poczytamy m.in. o kolejnej edycji Festiwalu Fantastyki Pyrkon oraz pierwszej w Polsce wystawie, na którą składają się prace z kolekcji profesora Jindřicha Štreita, czeskiego pedagoga i wybitnego fotografa dokumentalisty.

Tradycyjnie w IKS-ie są jeszcze recenzje, rozmowy, trochę sportu i historii. Koncert New Musette Quartet oraz spektakl Faust w Teatrze Wielkim recenzuje Aleksandra Kujawiak, książkę Biegacz Bartłomieja Grubicha opisuje Mateusz Malinowski, Klaudia Strzyżewska z kolei dzieli się przemyśleniami z wystawy Obrazy niepodobne w Galerii Miejskiej Arsenał. Wśród naszych rozmówców są natomiast: Łukasz Pilip, autor reportaży Podwórko bez trzepaka, Justyna Makowska - dyrektor Wydziału Kultury UMP oraz Anna Borowiec i Mateusz Bieczyński, twórcy projektu parkprzyjazni.pl.

W kwietniu rozpoczynamy nowy cykl, którego autorem jest Piotr Bojarski. Tym razem będzie o meczu w Poznaniu, który był wydarzeniem wiosny 1934 roku. Na pojedynek z reprezentacją Polski przyjechała wówczas najlepsza drużyna bokserska Europy - reprezentacja III Rzeszy.

mnl

Zobacz także: