grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Jaki powinien być Jarmark Świętojański?

Rada Osiedla Stare Miasto apeluje o lokalny i kulturalny charakter imprez odbywających się na Starym Mieście.

Radni ze Starego Miasta chcą, aby jednostki odpowiedzialne za wydarzenia na Starym Rynku (Estrada Poznańska i spółka Targowiska sp. z o.o.) zmieniły zasady organizacji Jarmarku i przywróciły mu kulturalny i regionalny charakter.

Rada Osiedla przyjęła uchwałę dotyczącą zasad organizacji Jarmarku. Znalazł się w niej apel do miejskich jednostek odpowiedzialnych za jego organizację o poszanowanie poznańskiej tradycji i spokoju mieszkańców.

- Poprzez nachalną formę, głośną oprawę muzyczną i nieciekawy jej repertuar, przez złej jakości ofertę handlową i bardzo mało zróżnicowaną ofertę gastronomiczną jarmarki straciły swój dawny blask. Jako przedstawiciele mieszkańców Starego Miasta widzimy ten problem, nie zgadzamy się na takie sytuacje i wskazujemy na potrzebę zmian - mówi Maria Sokolnicka-Guzek, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Stare Miasto

Rada Osiedla wskazuje na potrzebę uwzględnienia idei umowy społecznej jako deklaracji wzajemnej współpracy mieszkańców, właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców prowadzących restauracje, kawiarnie, puby, kluby czy stoiska handlowe przy udziale jednostek władzy publicznej.

- Mieszkańcy mają świadomość śródmiejskiego i centralnego charakteru Osiedla, gdzie nie jest możliwe zachowania spokoju i ciszy podobnej do tej jak na terenach peryferyjnych. Nie może być jednak tak, że poziom hałasu przekracza wszelkie zdrowotne normy, a z nadzorowaniem i rozliczaniem imprezy nie mogą sobie poradzić organizatorzy i służby porządkowe - mówi radny Wojciech Łyszczak, jednocześnie mieszkaniec domku budniczego na Starym Rynku.

Radni uważają, że stoiska gastronomiczne powinny być usytuowane w zwartych lokalizacjach, które łatwiej wysprzątać i zaopatrzyć w niezbędne źródła wody. Organizatorzy powinni także zrezygnować ze stoisk z fastfoodem na rzecz żywności ekologicznego, potraw regionalnych  lub żywności zgodnej z ideą slowfood.

- Punkty handlowe powinny znajdować się także na okolicznych uliczkach, m.in. w przyszłości na pl. Kolegiackim, czy ulicy Gołębiej, tak aby wspierać staromiejskich przedsiębiorców, tych którzy inwestują w turystycznych charakter i dobre relacje z mieszkańcami. Pozwoli to z jednej strony na rozproszenie oferty handlowej ale także na turystyczne odkrywanie nowych miejsc - mówi Tomasz Dworek, przewodniczący Komisji Integracji Mieszkańców i Współpracy z Przedsiębiorcami.

Ważne jest także odstąpienie od hałaśliwych koncertów na rzecz kameralnej sceny z muzyką delikatną w wydźwięku, dostosowaną do mniejszego audytorium.

Rada chce, żeby uchwała stała się aneksem do umów podpisywanych z animatorami i organizatorami imprez na Starym Rynku.

Załączniki