grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Kapelani w poznańskich szpitalach

Czy w placówkach medycznych zatrudniania się kapelanów, jakie są ich obowiązki i z jakich źródeł finansowana jest ich działalność. Tym tematem zainteresował się radny Bartłomiej Ignaszewski.

Fot. Szpital im. J. Strusia - grafika artykułu
Fot. Szpital im. J. Strusia

Z odpowiedzi uzyskanej z Urzędu Miasta wynika, że kapelani zatrudnieni są w trzech miejskich placówkach medycznych. Jeden kapelan na cały etat w Szpitalu Miejskim im. F. Raszei przy ul. Mickiewicza, trzech kapelanów na łącznie 1,79 etatu w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Strusia przy ul. Szwajcarskiej oraz 1 kapelan na ćwierć etatu w Zakładzie opiekuńczo-leczniczym i rehabilitacji medycznej przy ul. Mogileńskiej. W każdym przypadku wynagrodzenie finansowane jest ze środków placówki. Zakres obowiązków kapelanów to najczęściej posługa duszpasterska, udzielanie sakramentów, odprawianie mszy, ale także rozmowy z pacjentami, ich bliskimi, czy z personelem szpitala.

Bartłomiej Ignaszewski komentując odpowiedź przypomina, że ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta daje pacjentom prawo do opieki duszpasterskiej, a podmiot leczniczy ponosi koszty realizacji praw pacjenta. Radny uznając za zasadne utrzymywanie kaplicy w szpitalach i umożliwienie księżom sprawowania posługi zastanawia się jednak czy powinien to być etat z pełnymi składkami. Według jego wyliczeń utrzymanie kapelanów w szpitalach rocznie kosztuje Miasto 135 tys. zł.

oprac. red.