grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Kiedy nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego?

O perspektywy budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, współpracę w tym zakresie z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz harmonogram prac, pytała w interpelacji radna Klaudia Strzelecka.

Wizualizacji lokalizacji nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego (źródło: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości) - grafika artykułu
Wizualizacji lokalizacji nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego (źródło: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości)

Z odpowiedzi udzielonej przez wiceprezydenta Poznania Jędrzeja Solarskiego wynika, że do końca 2021 roku gotowy będzie projekt wykonawczy (przygotowywany przez pracownię WXCA). W połowie roku Wielkopolskie Muzeum Niepodległości spodziewa się otrzymać także pozwolenie na budowę, ważne przez 3 lata. Do końca bieżącego roku zespół ekspertów przygotuje scenariusz wystawy stałej wraz z katalogiem eksponatów, jakie powinny znaleźć się w przyszłym Muzeum. Gdy sytuacja finansowa Miasta będzie stabilna, możliwe będzie rozpoczęcie kolejnego etapu - czyli ogłoszenie konkursu na projekt wystawy stałej.

Miasto Poznań prowadziło z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozmowy dotyczące współfinansowania inwestycji oraz procedur, jakie powinny temu procesowi towarzyszyć. Trudna sytuacja związana z pandemią uniemożliwia jednakże na ten moment składanie deklaracji dotyczących wysokości wkładu finansowego Miasta w realizowany projekt. Deklaracja chęci partycypacji w kosztach budowy Muzeum zadeklarowana przez wiceministra Jarosława Sellina była przyczyną spotkania i rozmów z Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie - Panią Pauliną Florjanowicz - na temat współpracy w ramach projektowanej inwestycji.

Harmonogram projektu budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Działania dotyczące budynku:

  • opracowanie założeń do scenariusza wystawy stałej. Przygotowanie konkursu architektonicznego: styczeń 2017 r. - grudzień 2018 r.
  • konkurs architektoniczny: grudzień 2018 r. - lipiec 2019 r.
  • prace projektowe: wrzesień 2019 r. - grudzień 2020 r.
  • roboty budowlane 24 miesiące od zakończenia procedury wyboru wykonawcy: np. czerwiec 2022 r. - czerwiec 2024 r.

Działania dotyczące wystawy stałej:

  • przygotowanie konkursu aranżacji wystawy stałej: styczeń 2017 r. - grudzień 2021 r.
  • konkurs: styczeń 2022 r. - czerwiec 2022 r.
  • prace projektowe: sierpień 2022 r. - sierpień 2023 r.
  • wykonanie wystawy stałej: 18 miesięcy od zakończenia procedury wyboru wykonawcy: np. styczeń 2024 r. - czerwiec 2025 r.
  • uruchomienie Nowego Muzeum: grudzień 2025 r. - uruchomienie wystawy

Jeśli chodzi o budżet inwestycji, to w dyspozycji Muzeum w latach 2017-2020 było 5 599 000,00 zł (w tym 400 tys. z MKDNiS). Pozostała kwota, niezbędna do zrealizowania inwestycji to: 194 400 000,00 zł brutto. Składają się na nią: przygotowanie do konkursu na aranżację wystawy stałej; opracowanie dokumentacji projektowej dla wystawy; zakupy eksponatów do nowego muzeum; roboty budowlane; wystawa stała; nadzory nad realizacją i zarządzanie.

oprac. red.