grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Na Żydowskiej będzie się działo!

Koncerty, warsztaty rękodzieła, wystawy, zwiedzanie dzielnicy, wspólny stół zastawiony smakołykami i teatralny spektakl w wykonaniu dzieci to tylko część atrakcji, jakie w tym roku zaoferuje poznaniakom ul. Żydowska w ramach obchodów swojego święta.

. - grafika artykułu
Konferencja prasowa w sprawie II Święta Ulicy Żydowskiej, fot. G. Kościelski

Już 10 i 11 maja poznańska dzielnica żydowska ponownie ożyje dzięki drugiej edycji Święta Ulicy Żydowskiej, która w tym roku będzie wyjątkowa, bo połączona z obchodami 66. rocznicy powstania państwa Izrael. Wydarzenie jest organizowane przez poznańską Gminę Żydowską, Stowarzyszenie Ulica Żydowska, Radę Osiedla Stare Miasto oraz Miasto Poznań, którzy na spotkaniu w czwartek, 24 kwietnia, zdradzili jak będzie wyglądał tegoroczny program obchodów.

Twórcza sobota

W sobotę w programie znajdą się m.in. zwiedzanie dawnej Osady Świętego Gotarda i dawnej dzielnicy żydowskiej oraz okolicznych kościołów, wystawa historyczna "Miejsca, ludzie, ślady... Nieistniejąca dziś dzielnica żydowska w Poznaniu"  i "Twórcze Targowisko" - warsztaty rękodzieła, na których zarówno dzieci jak i dorośli nauczą się tkać i szyć koronki, a także wspólnie przygotują ceramiczną makietę miasta. - Szczegółowy program warsztatów i możliwość zapisania się na nie znajduje się na naszej stronie internetowej  - zachęca Marta Fekner z Twórczego Targowiska. Jak mówi, zapisywać się warto, bo na kilkunastu warsztatach znajdzie się miejsce dla całych rodzin, łącznie 150 osób będzie mogło wziąć w nich udział.

Muzyczna niedziela

Z kolei w niedzielę dzielnica będzie rozbrzmiewała tysiącem dźwięków. Sercem wydarzenia będzie oczywiście sama ul. Żydowska ze sceną umieszczoną od strony ul. Stawnej. Na jej deskach wystąpią m.in. Trio Taklamakan i Trio Anatewka. - W ten sposób zaczniemy świętować ostrym uderzeniem muzycznym - mówi Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej.

Kolejnym artystą jakiego będziemy mogli zobaczyć będzie światowej sławy tenor Jacek Pazola, któremu na pianinie akompaniowała będzie poznańska pianistka Agnieszka Skorupa. Prócz tego artyści Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego czy młodzieżowa orkiestra dęta i szkolny zespół wokalny ze Swarzędza.

Zainteresowani historią wysłuchają wykładu "Znani Poznaniacy pochodzenia żydowskiego" w klubie Van Gogh i wykład "Historia Osady Świętego Gotarda i dawnej dzielnicy żydowskiej w Poznaniu" w Herbaciarni - Winiarni "Chimera". Na gości czeka również muzyczna niespodzianka, a w różnych punktach Starówki - grajkowie ze skrzypcami i akordeonami.

W wydarzeniu wezmą udział także przedstawiciel Miasta Ra'anana i Zvi Rav-Ner - Ambasador Izraela w Polsce. - Chcemy pokazać dobre elementy porozumienia kultur, religii i narodów również w naszej skali mikro - tłumaczy Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Tradycyjnie, największą atrakcją będzie 200-metrowy wspólny stół, ustawiony wzdłuż ul. Żydowskiej, na którym znajdą się m.in. takie przysmaki jak bajgle, bułeczki, izraelskie wino czy śledź po żydowsku. - Każdy stół przyciąga i wiąże ludzi - mówi Ewa Kukla, przewodnicząca Stowarzyszenia Ulica Żydowska. Prócz darmowych przekąsek, goście będą mogli skorzystać także z ofert okolicznych kawiarni i restauracji, choć niestety żadna z nich nie ma w swojej ofercie typowej kuchni żydowskiej. Mają za to - na co zwracali uwagę uczestnicy konferencji, prawdziwie urokliwe ogródki na świeżym powietrzu, co niewątpliwie jest rzadkie jeśli chodzi o ścisłe centrum miasta.

- Jednym słowem - będzie się działo! - podsumował obecny na spotkaniu prezydent Poznania Ryszard Grobelny. (as)