grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Obywatelski projekt uchwały

Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej zajmowała się obywatelskim projektem uchwały w sprawie: wyznaczenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Poznania polegających na zachowaniu i powiększaniu terenów zieleni i terenów przeznaczanych pod małą retencję na terenie Miasta Poznania. Chociaż część radnych miała wątpliwości odnośnie precyzyjności zapisów, a Urząd Miasta nie rekomendował przyjęcia takiego projektu, to ostatecznie opinia Komisji była pozytywna.

metalowe wiadro wypełnione po brzegi wodą, wiadro jest lekko przechylone - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Projekt uchwały został wniesiony do Rady Miasta przez Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej Mieszkańców Poznania "Inicjatywa 1%". Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą może wystąpić grupa mieszkańców gminy, posiadająca czynne prawo wyborcze do organu stanowiącego. Grupa ta w przypadku gminy powyżej 20 tys. mieszkańców musi liczyć co najmniej 300 osób. W wyniku weryfikacji podpisów przez Urząd Miasta, ustalono, że z 513 podpisów figurujących na 60 kartach listy poparcia, 316 spełnia warunki określone w ustawie. Negatywnie zweryfikowano 197 podpisów. Wymóg dotyczący poparcia obywatelskiej inicjatywy przez określoną ustawową liczbę mieszkańców został spełniony.

Obywatelski projekt uchwały zakłada ustalenie kierunków działań dla prezydenta Poznania, polegających na zachowaniu i powiększaniu terenów zieleni i terenów przeznaczanych pod małą retencję na terenie miasta.

W projekcie rekomenduje się również, aby przy realizacji tych kierunków brać pod uwagę następujące postulaty mieszkańców:

  • uwzględnienie w analizach systemu zieleni obszarów zieleni publicznej, terenów zieleni pełniących również funkcje retencyjne oraz w sposób analogiczny pozostałych terenów zieleni nieurządzonej;
  • potrzebę wprowadzenia zharmonizowanego dokumentu w zakresie zachowania i zabezpieczenia istniejących na terenie Poznania terenów zieleni i terenów pod małą retencję;
  • finansowanie kierunków wskazanych działań w perspektywie kolejnych kilku lat budżetowych, powinno osiągnąć 1% wydatków budżetu Miasta;
  • zapewnienie mieszkańcom Poznania udziału w procesie decyzyjnym dotyczącym nabywania nieruchomości z przeznaczeniem pod obszary zieleni publicznej oraz tereny zieleni pełniące również funkcje retencyjne, a także pozostałych terenów zieleni nieurządzonej.

Projekt został negatywnie zaopiniowany przez Urząd Miasta. Obecny na posiedzeniu Komisji, zastępca prezydenta Bartosz Guss argumentował, że proponowane zapisy projektu uchwały są nieprecyzyjne, co mogłoby powodować wątpliwości interpretacyjne i w konsekwencji utrudnić wprowadzenie ich w życie i realizację zamierzonego celu. Bartosz Guss podkreślał, że wskazane w projekcie kierunki działania polegające na zachowaniu oraz powiększaniu terenów zieleni i terenów przeznaczonych pod małą retencję są słuszne, a jednocześnie są już ujęte w wielu miejskich dokumentach i aktach prawnych. Na potencjalne problemy związane z zapisami projektu wskazywali również Skarbnik Miasta i dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Radni Filip Olszak, Halina Owsianna, Artur Gumny, podkreślali że przesłanie projektu jest jak najbardziej słusznie, ale sugerowali stronie społecznej doprecyzowanie niektórych zapisów.

Z tą opinią polemizował, reprezentujący Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej, Wiesław Rygielski, zdaniem którego miejskie dokumenty i regulacje prawne nie zabezpieczają dostatecznie kierunków zaproponowanych w projekcie uchwały. Podkreślał też, że uchwała ma charakter intencyjny, kierunkowy, zatem nie jest w swej treści ściśle sprecyzowana. Precyzyjne powinny być dokumenty miejskie, uchwały Rady Miasta, powstałe na podstawie tej uchwały. Złożony projekt ma też pokazać, że strona społeczna chce być partnerem dla Miasta.

Ostatecznie w głosowaniu obywatelski projekt uchwały uzyskał pozytywną opinię Komisji. Radni głosowali za (w tym przewodniczący Komisji) lub wstrzymali się od głosu, nikt nie głosował przeciwko. Teraz projekt uchwały będzie przedmiotem głosowania na sesji Rady Miasta w dniu 5 marca.

Oprócz omówionego projektu obywatelskiego Komisja opiniowała jeszcze kilka projektów wniesionych przez wydziały i jednostki miejskie, w tym m.in. zmiany w budżecie oraz w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2024". Program koncentruje się m.in. na takich zagadnieniach jak: zapewnienie zwierzętom miejsc w schronisku, szukanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt, interwencyjna pomoc weterynaryjna, elektroniczne znakowanie psów i kotów, opieka nad kotami wolnożyjącymi. Wszystkie projekty zostały zaopiniowane pozytywnie.

Dłuższą dyskusję wywołało opiniowanie wniosku Zarządu Dróg Miejskich ws. przedłużenie dzierżawy nieruchomości przeznaczonych na parkingi Park&Go. Obecnie dziesięć takich parkingów dzierżawionych jest przez firmę wyłonioną w postępowaniu przetargowym. Natomiast Miasto chce utworzenia nowego parkingu na terenie po dawnej siedzibie Wydziału Parkowania ZDM przy ul. Pułaskiego. Ponadto na parkingach mają pojawić się stacje ładowania do samochodów elektrycznych. Radny Michał Grześ miał wątpliwości czy ZDM nie powinien sam prowadzić takich parkingów i zarabiać na opłatach. Wskazywał, że nie ma w tej kwestii dokładnych wyliczeń. Radni Filip Olszak i Halina Owsianna argumentowali, że takie rozwiązanie jest korzystne dla budżetu Miasta, nie trzeba bowiem utrzymywać infrastruktury i etatów, a zarządzaniem zajmuje się wyspecjalizowana, ogólnopolska firma. Piotr Libicki z ZDM podkreślał, że w tym przypadku ryzyko prowadzenia parkingów przerzucone jest na operatora. Ostatecznie Komisja Pozytywnie zaopiniowała wniosek ZDM.

oprac. red.