grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

30 lat Biuletynu

Na początku był maszynopis. Liczący 8 stron pierwszy numer Biuletynu Informacyjnego Miasta Poznania ukazał się z datą 14 czerwca 1991 roku. To był praprzodek naszego obecnego portalu.

Pierwszy numer Biuletynu z 14.06.1991 r. - grafika artykułu
Pierwszy numer Biuletynu z 14.06.1991 r.

W pierwszym numerze Biuletynu znalazły się m.in. informacje o terminach sesji Rady Miasta oraz posiedzeń komisji merytorycznych, wypunktowane najważniejsze zagadnienia, którymi zajmowali się radni, ponadto działalność Zarządu Miasta. Stopniowo następowała ewolucyjna zmiana szaty graficznej i przybywało stron. Skrócono też nieco tytuł do - Biuletyn Miejski. Pismo ukazywało się jako dwutygodnik w niewielkim nakładzie do kilkuset egzemplarzy, dystrybuowane głównie do instytucji i osób bezpośrednio zainteresowanych poznańskiego życiem samorządu.

W 1994 roku powstało Wydawnictwo Miejskie (obecnie Wydawnictwo Miejskie Posnania), a Biuletyn zostaje włączony w struktury nowej jednostki. Pismo nie podlega już bezpośrednio Urzędowi Miasta, ale instytucji, której istotą jest prowadzenie działalności publikacyjnej związanej z szeroko pojętą tematyką poznańską.

Kolejne zmiany wynikały zarówno z rozwoju technologii i ewolucji mediów jak też z przyjętej idei funkcjonowania Biuletynu. Pojawiły się zdjęcia, pismo stało się kolorowe, wkroczyło też do Internetu. Z czasem tytuł zaczął ukazywać się wyłącznie w formie elektronicznej.

W wersji internetowej jako portal online biuletyn.poznan.pl działamy obecnie, od 2020 roku jako portal Rady Miasta Poznania. Relacjonujemy przebieg sesji i komisji Rady Miasta Poznania, interpelacje radnych oraz inne ich inicjatywy i formy aktywności społecznej. Oprócz strony internetowej jesteśmy oczywiście na portalach społecznościowych.

Kiedy spojrzeć dziś na pierwszy numer Biuletynu i obecny portal trudno uwierzyć, że minęło zaledwie 30 lat. Siermiężny maszynopis bardziej przypomina rysunki naskalne z epoki kamiennej. Ale tak jak owe rysunki dały początek cywilizacji, tak bez pierwszego Biuletynu nie byłoby obecnego portalu. Jedno się nie zmieniło. Działamy z myślą o czytelnikach i naszej misji.

mm