grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Uważajcie na oszutów

Niestety koronawirus nie odstraszył oszutów. Zapoznajcie się z ostrzeżeniami Policji, aby nie popaść w dodatkowe kłopoty.

Fot. policja.pl - grafika artykułu
Fot. policja.pl

Wraz z kolejnymi zachorowaniami wywołanymi koronawirusem SARS-CoV-2, przybywa oszustów wykorzystujących zaistniałą sytuację. Komenda Główna Policji oraz FinCERT.pl - Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzega przed dokonywaniem podejrzanych transakcji finansowych. Wszelkie informacje należy zweryfikować przy pomocy sprawdzonego źródła. 

-  Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami dotyczącymi epidemii koronawirusa (COVID-19) nakłaniającymi do dokonywania transakcji finansowych. Niniejsze ostrzeżenie jest adresowane do klientów wszystkich polskich banków - czytamy na stronie Komendy Głównej Policji. 

Przestępcy wysyłają komunikaty i fałszywe informa  cje związane z epidemią. Podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne. Oszuści informują np. o potrzebie zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi czy przejęciem przez Narodowy Bank Polski środków klientów zdeponowanych w bankach jako tzw. "rezerw krajowych NBP". 

- W przesyłanych wiadomościach zawarte są linki prowadzące do stron przestępców, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na rachunek oszustów. W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod powodujący przejęcie urządzenia klienta, na którym otrzymał wiadomość - tłumaczą policjanci z KGP. 

Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić oszczędności. Ponadto, osoby nieświadomie ujawniające swoją tożsamość przestępcom mogą doprowadzić do wykorzystania pozyskanych danych do zawarcia w ich imieniu umów, a w konsekwencji np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych.

Policjanci przestrzegają także przed nieuczciwymi osobami, które oferują sprzedaż środków pomagających zwalczać koronawirusa.W sieci pojawiły się propozycje zakupów m.in. amuletów czy herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie. Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców ale i podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa. 

- Nie dajmy się zwieść, nie kupujmy cudownych środków mających nas rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy nagle uzdrowić. Nie wpuszczajmy też takich osób do swoich domów i o każdym tego typu przypadku informujmy policję - ostrzegają wielkopolscy policjanci.

Rekomendacje:

  • Jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby oraz zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych; 
  • W przypadku otrzymania informacji zachęcającej do przeprowadzenia transakcji finansowej należy sprawdzić w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem strony Twojego banku. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie - nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank;
  • zawsze czytaj bardzo uważnie treść każdej wiadomości SMS z kodem autoryzacyjnym lub treść komunikatu autoryzacyjnego przesłanego za pośrednictwem bankowej aplikacji mobilnej. Jeśli twój bank to umożliwia zamień SMS na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą internetowego oszustwa, zgłoś to jak najszybciej do swojego banku, najbliższej jednostce policji, a następnie zespołowi reagowania na incydenty CERT.PL (pod adresem https://incydent.cert.pl/). Wskazane powyżej instytucje przekażą Ci informacje na temat kolejnych kroków działania.

Pamiętaj!

W tym szczególnym okresie najskuteczniejszą metodą kontaktu z bankiem może okazać się przesłanie wiadomości e-mail. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, które dotyczą także banków i ich pracowników czas połączenia telefonicznego z konsultantem może się wydłużyć. 

oprac. red.