grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

VIII kadencja na ostatniej prostej

Sesja Rady Miasta Poznania w dniu 16 kwietnia będzie ostatnim planowanym posiedzeniem RMP tej kadencji.

sala z malowanymi sklepieniami, stół prezydialny, za nim siedzą ludzie, na przeciwko stołu rzędy z miejscami dla radnych, stanowiska wyposażone w monitory i mikrofony - grafika artykułu
Jedna z sesji Rady Miasta Poznania VIII kadencji, fot. Grzegorz Dembiński

Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz poinformował w piśmie, że odstępuje od zwołania sesji zaplanowanej na początku roku w harmonogramie posiedzeń na dzień 30 kwietnia, z uwagi na przypadający w tym terminie koniec bieżącej kadencji RMP. Ostania sesja Rady Miasta Poznania VIII kadencji odbędzie się 16 kwietnia.

Rada Miasta obecnej kadencji zainaugurowała swoją działalność na sesji w dniu 19 listopada 2018 roku. Był to początek pierwszej 5-letniej kadencji samorządu po zmianach wprowadzonych przez Sejm, wcześniej kadencje trwały 4 lata. Dodatkowo kadencja została przez Sejm wydłużona o pół roku z uwagi na zbieg terminów wyborów jesienią 2023 roku z wyborami parlamentarnymi.

Rada Miasta Poznania IX kadencji (wyłoniona w wyborach 7 kwietnia) rozpocznie działalność na początku maja. Inauguracyjne sesje rad gmin, miast, powiatów i województw zwołują komisarze wyborczy na dzień przypadający w ciągu 7 dni po upływie kadencji rady, a więc w tym przypadku między 1 a 7 maja. Na pierwszym posiedzeniu radni złożą ślubowania oraz wybiorą prezydium Rady.

oprac. red.