grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

XCVII sesja RMP

Uchwały nazewnicze, uchwała planistyczna, stanowisko w sprawie walki z zanieczyszczeniem powietrza, to tylko niektóre z tematów sesji Rady Miasta Poznania w dniu 6 lutego.

Sala sesyjna Rady Miasta Poznania, pusta, widoczne stanowiska radnych i zdobiące sufit zabytkowe freski - grafika artykułu
Fot. Grzegorz Dembiński

Przewodniczący RMP poinformował o tym, że zmarł były radny miejski (w kadencji 2014-2018), Janusz Kapuściński. W 2014 roku jako radny senior rozpoczynał inauguracyjną sesję nowej kadencji. Był wiceprzewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej.

Już na samym początku sesji wycofane zostały dwa projekty uchwał. Jeden dotyczący "Strategii Oświatowej Miasta Poznania 2030" - z uwagi na konieczność przeanalizowania uwag i sugestii do projektu, zgłoszonych podczas posiedzeń Komisji Oświaty i Wychowania, a tym samym zapewnienie Radzie czasu niezbędnego do zapoznania się z wprowadzonymi zmianami. Drugi z wycofanych projektów dotyczył zmian w uchwale z lipca 2023 r. w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń na terenie Poznania. Dalsze decyzje dotyczące procedury związanej z tzw. uchwałą krajobrazową podejmowane będą po uprawomocnieniu się lub zaskarżeniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 25 stycznia 2024 r.1, który nadal podlega środkom odwoławczym. Podobne zdanie została wyrażone przez Komisję Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji, która na posiedzeniu w dniu 31 stycznia br. odroczyła głosowanie nad projektem uchwały do czasu uprawomocnienia się wyroku lub jego zaskarżenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jednocześnie wprowadzony został do porządku obrad projekt uchwały w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na realizację zadań inwestycyjnych obejmujących finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Projekt nie był wcześniej opiniowany przez komisje merytoryczne, a wymagał pilnego wprowadzenia do porządku obrad ze względu na konieczność uregulowania zasad przyznawania środków na prace przy obiektach zabytkowych w ramach środków pochodzących z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wcześniejsze skierowanie projektu uchwały do Biura Rady Miasta nie było możliwe z uwagi na konieczność zaopiniowania go przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Opinia Ministerstwa wpłynęła do Urzędu Miasta Poznania 29 stycznia br. Przewodniczący Rady zaapelował, aby na przyszłość podobne projekty oczekujące na opinie innych urzędów i instytucji, kierować do Biura Rady, aby radni mogli się z nimi wcześniej zapoznać. Podjęcie tej uchwały pozwoli na wykorzystanie środków przyznanych, dla złożonych przez Miasto wniosków, na dofinansowanie inwestycji w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Muszą być one wykorzystane w 2024 roku, w związku z tym konieczne jest umożliwienie udzielenia dotacji beneficjentom i ogłoszenia wymaganych postępowań w terminach określonych zasadami programu.

Rada przyjęła roczne sprawozdania Straży Miejskiej oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Poznania. Zdecydowano o utworzeniu Zespołu Przedszkoli nr 3 na os. Przyjaźni oraz likwidacji Przedszkola nr 2 przy ul. Grobla. Rada zgodziła się na przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla otoczenia jeziora Maltańskiego. Jest to teren o powierzchni ponad 500 ha, w granicach ulic: Warszawskiej, Krańcowej, Jana Pawła II, Baraniaka, Dymka, Browarnej. Na terenie znajdują się m.in.: Termy Maltańska, Camping Malta, inne obiekty sportowo-rekreacyjne, Park Tysiąclecia, tzw. osiedle maltańskie, Stare ZOO, tereny leśne i stawy. Rozpoczęcie prac pozwoli m.in. na rewizję ustaleń planów obowiązujących, dostosowanie do zgodności z nowym Studium, a także uwzględnienie rekomendacji i wniosków zawartych w audycie krajobrazowym. Michał Grześ przedstawiając opinie swoją i części radnych, powiedział że obawia się dalszej zabudowy Malty. Stwierdził też, że teren tzw. osiedla maltańskiego powinien być wyłączony z planu. Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji podkreślał, że ta uchwała to dopiero decyzja o przystąpieniu do procedury sporządzenia planu, szczegóły pojawią się z projektach, które powstaną i do nich będzie można się odnieść. Jednocześnie zaapelował do władz Miasta, aby w temacie planowanego hotelu w sąsiedztwie stoku narciarskiego, wykorzystać wszystkie narzędzia administracyjne i prawne.

Przyjęto pakiet uchwał nazewniczych. Cztery z nich były inicjatywą przewodniczącego Komisji Kultury i Nauki Grzegorza Jury i są formą uczczenia 20 rocznicy obecności Polski w Unii Europejskiej. Są to ulice Unii Europejskiej i Jana Kułakowskiego oraz skwery Bronisława Geremka i Władysława Bartoszewskiego. Wszystkie miejsca zlokalizowane są na Grunwaldzie. Grzegorz Jura uzasadniał, że inicjatywa ma podkreślić jak ważna i korzystna dla Polski jest jej obecność w UE oraz uhonorować polityków będących architektami polskiej polityki europejskiej. Władysław Bartoszewski i Bronisław Geremek byli m.in. ministrami spraw zagranicznych aktywnie zabiegających o przyjęcie naszego kraju do UE, a Jan Kułakowski pierwszym ambasadorem RP przy Wspólnotach Europejskich w Brukseli. W czasie jego kadencji Polska wynegocjowała i podpisała układ stowarzyszeniowy oraz złożyła formalny wniosek o członkostwo. Grzegorz Jura przypomniał jeszcze, że w 2012 roku Unia Europejska została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla za stabilizującą rolę, która pomogła odmienić Europę po doświadczeniach wojennych w kontynent pokoju. W pobliżu nowych nazw znajduje się od kilku lat Rondo im. Krzysztofa Skubiszewskiego, w przeszłości również ministra spraw zagranicznych i jednej z ważniejszych postaci polskiej polityki zagranicznej i europejskiej początku lat 90. XX w. Dwie pozostałe nazwy to Rondo Piątkowo zlokalizowane w pobliżu dwóch wież telewizyjnych, najbardziej charakterystycznych budowli tej dzielnicy oraz skwer o. Czesława Białka (1920-1984), duchownego, który w czasie II wojny pomagał Żydom i więźniom hitlerowskich obozów koncentracyjnych, organizował tajne nauczanie, a po wojnie wspierał opozycję antykomunistyczną, sam również był więziony w czasach stalinowskich.

Rada przyjęła stanowisko w sprawie walki z zanieczyszczeniem powietrza, wypracowane wcześniej przez Komisję Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej. Jego treść przedstawił przewodniczący Komisji Filip Olszak. W stanowisku proponuje się m.in. przyśpieszenie dystrybuowania informacji do mieszkańców o zbliżającym się wysokim stężeniu smogu; wzmocnienie edukacji w zakresie postępowania i zachowań w takie dni; zwiększenie liczby przystanków komunikacji miejskiej z informacją o aktualnym stanie powietrza; zwiększenie środków budżetowych na program KAWKA Bis; kontynuację programu docierania z ekodoradztwem do mieszkańców; zintensyfikowanie działań kontrolnych Straży Miejskiej; udzielanie skutecznej pomocy osobom będącym w sytuacji ubóstwa energetycznego; rewizję uchwały o bezpłatnych przejazdach transportem miejskim w dni smogowe. Wymienione działania powinny być wsparte nasadzeniami drzew o gęstych koronach i drzew iglastych, a także odpowiednim zraszaniem i sprzątaniem ulic i placów. Podkreśla się także konieczność współpracy z gminami metropolii poznańskiej. Proponuje się również utworzenie miejskiego centrum energii, które miało by koordynować działania informacyjno-doradcze w zakresie źródeł energii. Dokument uwzględnił część postulatów zawartych w zgłoszonym wcześniej przez klub PiS innym projekcie stanowiska (w sprawie intensyfikacji działań na rzecz ochrony powietrza - przeciwdziałania zjawisku smogu na terenie miasta Poznania).

oprac. red.