Podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządju Publicznego, radny Adrian Kaczmarek przedstawił swoją dokumentację zdjęciową, przykładów niewłaściwego parkowania w Strefie. Kilkanaście przypadków zarejestrowanych w ciągu krótkiego spaceru. Zdaniem radnego Straż Miejska powinna bardziej postawić na dokumentację fotograficzną takich przypadków niż zakładanie blokad. Wtedy będzie można zarejestrować więcej kierowców łamiących prawo, a kara będzie bardziej nieuchronna.
Strażnicy nie do końca zgodzili się z takim rozumowaniem. - Blokada działa bezpośrednio na sprawcę - tłumaczył Waldemar Matuszewski ze Straży Miejskiej. Kierowca musi spotkać się ze strażnikiem w dniu popełnienia wykroczenia, zwrócić się o zdjęcie blokady, a tym samym przyznać się do niewłaściwego parkowania. Blokada działa też odstraszająco na innych kierowców, którzy mieli zamiar zaparkować w tym miejscu.
- Połowa naszych interwencji dotyczy parkowania - dodał komendant Wojciech Ratman. - Korzystamy z blokad i zdjęć. Blokada to szybkie i skuteczne działanie, dochodzenie kar na podstawie zdjęć wymaga dłuższej procedury administracyjnej. W ubiegłym roku strażnicy podjęli prawie 31 tys. interwencji wobec kierowców ignorujących przepisy w zakresie parkowania pojazdów.
Policja zwraca uwagę, że najgorzej z parkowaniem w centrum miasta jest w soboty i niedziele. - Niewłaściwe parkowanie można rozwiązać poprzez tworzenie przeszkód technicznych - mówił Hubert Haegenbarth. - Tak zrobiono nad Maltą i rozwiązano problem.
Przewodniczący Komisji Krzysztof Skrzypinski wymienił dwie najczęściej występujące formy złego parkowania - na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przy skrzyżowaniach. W obu przypadkach stwarza to spore zagrożenie dla uczestników ruchu, kierowców i pieszych.
Radny Mariusz Wiśniewski przypomniał, że od 30 kwietnia ul. Wrocławska stanie się deptakiem i należy już teraz informować i przyzwyczajać kierowców, aby nie wjeżdżali i nie parkowali na tej ulicy.
Radni zapoznali się także ze sprawozdaniem Straży Miejskiej ze swojej działalności w 2011 r. Trudno opisać szeroki zakres pracy strażników, ale warto przytoczyć kilka statystyk. W ubiegłym roku strażnicy: ujawnili ponad 480 dzikich wysypisk śmieci, doprowadzili do usunięcia 398 wraków samochodowych, podjęli 4000 interwencji wobec osób nielegalnie spożywających alkohol, 237 razy interweniowali w przypadku zakłócania ciszy nocnej, zlecili odholowanie 661 samochodów, które zagrażały bezpieczeństwu ludzi lub tamowały ruch, interweniowali 130 razy wobec kierowców bezprawnie zajmujących koperty dla niepełnosprawnych. Specjalna grupa 50 strażników szkolnych utrzymuje stałe kontakty z 230 placówkami oświatowymi. Strażnicy uczestniczyli w 2000 lekcji wychowawczych, a także w prawie 400 przedsięwzięciach profilaktycznych.