Modernizacja i rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego Poznania

System monitoringu miejskiego powiększył się od początku tego roku o 42 kamery. Część zastąpiła starsze urządzenia. Inne pojawiły się w nowych lokalizacjach. Łącznie w Poznaniu jest obecnie 1431 urządzeń, dzięki którym poprawia się bezpieczeństwo. 

Kamera monitoringu miejskiego - grafika artykułu
Łącznie w Poznaniu jest obecnie 1431 urządzeń, dzięki którym poprawia się bezpieczeństwo

- W zeszłym roku dzięki informacjom od operatorów miejskiego monitoringu straż miejska i policja zatrzymała 144 przestępców oraz dokonano ponad 9 tysięcy skutecznych interwencji. Liczby te pokazują, że tego typu inwestycje są potrzebne. Od 2015 roku w Poznaniu przybyło ponad 1000 kamer. W tym roku na rozbudowę i modernizację monitoringu miejskiego planujemy przeznaczyć łącznie ponad 3,5 mln zł - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Od początku roku włączono do systemu monitoringu wizyjnego łącznie 42 nowo zainstalowane kamery.

Zgodnie z przyjętą koncepcją rozwoju i utrzymania Systemu Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania dokonano wymiany najstarszych kamer działających w systemie. W rejonie pętli tramwajowej Górczyn nowe urządzenia zastąpiły dotychczasowy monitoring uruchomiony na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich w 2008 roku. Zainstalowano tam 13 kamer, w tym 7 stałopozycyjnych, 3 obrotowe i 3 wieloprzetwornikowe 360O. Nowy sprzęt zainstalowano nie tylko w rejonie pętli tramwajowej Górczyn, ale również w przejściu podziemnym pod torowiskiem przy PKM Górczyn, na skrzyżowaniach ulic: Ściegiennego i Zgoda, Czechosłowackiej i Świerkowej oraz na osiedlu Grunwald Północ (ul. Ognik 20). Koszt realizacji tej inwestycji, zapoczątkowanej w 2023 roku, wyniósł prawie 300 tysięcy zł, przy czym część kwoty przekazały rady osiedla: Górczyn oraz Grunwald Północ.  

Z kolei ze środków rad osiedli:Krzyżowniki-Smochowice, Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki - w I kwartale tego roku uruchomiono łącznie 13 kamer w 7 lokalizacjach:

  • na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego, Słupska, Wichrowa (wiadukt) - 4 kamery, w tym 2 stałopozycyjne i 2 panoramiczne,
  • na skrzyżowaniu ulic Słupska/ Sianowska - 1 kamera 180O,
  • na skrzyżowaniu ulic Słupska/ Międzyzdrojska - 1 kamera obrotowa,
  • przy Szkole Podstawowej nr 55 na ul. Szpaków (w tym na terenie sportowo-rekreacyjnym) - 1 kamera obrotowa i 1 kamera wieloprzetwornikowa 360O  (razem 5 strumieni wizyjnych),
  • na terenie rekreacyjnym przy ulicach Wandy i Sabiny - 1 kamera obrotowa,
  • w rejonie ulic Władymira i Świętochny - 2 kamery stałopozycyjne,
  • na skrzyżowaniu ulic Szczepankowo i Skibowa w rejonie przystanków autobusowych - 1 kamera obrotowa i 1 kamera stałopozycyjna.

Natomiast w ramach przebudowy trasy tramwajowej od ul. Jana Pawła II do osiedla Lecha do systemu monitoringu wizyjnego włączono 16 kamer zainstalowanych na przystankach: Kórnicka, Polanka, Łacina, Tysiąclecia i w rejonie przejścia  pieszo-rowerowego przez tory na ulicy Inflanckiej. 

Ponad 3,5 miliona na monitoring

W 2024 roku na rozbudowę i modernizację monitoringu miejskiego Poznań planuje przeznaczyć łącznie ponad 3,5 mln zł. Od początku roku ogłoszono postępowania przetargowe na wybór wykonawcy rozbudowy systemu na terenie osiedla Podolany oraz w rejonie ronda Obornickiego, a także w obszarze osiedli: Zielony Dębiec i Świerczewo - etap III oraz Wilda - etap II. 

Dzięki współpracy z Radą Osiedla Stare Miasto i Zarządem Zieleni Miejskiej w 2024 roku nowe kamery zostaną zainstalowane w parkach: im. Karola Marcinkowskiego oraz im. Izabeli i Jarogniewa Drwęskich. W tym roku kontynuowana będzie również wymiana najstarszych kamer funkcjonujących na trasie Traktu Królewsko-Cesarskiego, w obszarze Jeżyc oraz na płycie Starego Rynku (w ramach jego przebudowy). Nowe punkty kamerowe zostaną zainstalowane na newralgicznych skrzyżowaniach dotychczas nieobjętych monitoringiem miejskim -  Półwiejskiej i Królowej Jadwigi, Solnej i al. Niepodległości oraz rondzie Obornickim.

System Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania jest budowany od 23 lat. Aktualnie w jego ramach funkcjonuje 1 431 kamer. W 2014 roku w Poznaniu było ich 446.

WZKiB, RB