Dzisiaj do Poznania przyjedzie Betlejemskie Światło Pokoju

W poniedziałek, 11 grudnia, poznaniacy będą mogli odebrać z rąk harcerzy płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Przekazanie światełka odbędzie się na pl. Wolności o godz. 20:00.  Wystarczy zabrać ze sobą znicz lub świeczkę. Tym razem wydarzeniu przyświeca hasło "Czyńmy pokój".

Grudzień w Bibliotece Raczyńskich

Ostatni miesiąc roku  w Bibliotece Raczyńskich zapowiada muzycznie, historycznie i świątecznie. Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych zagrają utwory inspirowane świętami, a miłośnicy poezji dowiedzą się więcej o Kazimierze Iłłakiewiczównie.  

Poznań Ice Festival - znamy zwycięzców

Yoshiki  Katsurada i  Yoshihito  Kosaka to zwycięzcy tegorocznego konkursu głównego Poznań Ice Festival. Impreza po raz pierwszy odbyła się na ulicy Św. Marcin. Dzieła rzeźbiarzy z całego świata można podziwiać pod Alfami, dopóki pozwoli na to pogoda.

Ćwierć miliona zł na rehabilitację

Ponad ćwierć miliona zł - taka suma znalazła się na czeku, który Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, przekazał od Fundacji In_Spire na ręce dyrektorki ośrodka rehabilitacji przy ul. Mogileńskiej. Te pieniądze pozwolą kupić nowoczesną bieżnię antygrawitacyjną. Zbiórka prowadzona była m.in. podczas gali boksu, na której Jacek Jaśkowiak walczył w ringu z Mateuszem Masternakiem.

Nowa nawierzchnia na ul. Bałtyckiej

Można już poruszać się w bardziej komfortowych warunkach na kolejnym odcinku ul. Bałtyckiej. Zakończyła się wymiana nawierzchni na prawym pasie pomiędzy Antoninkiem a ul. Gnieźnieńską.

Wyjątkowy koncert dla seniorów

Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, zaprasza poznańskie seniorki i seniorów na koncert "Kolęda po sąsiedzku". Najpiękniejsze polskie pastorałki zabrzmią 21 grudnia w Teatrze Muzycznym. 

Kontynuacja prac na ul. Hejmowskiego

W związku z budową nowej drogi rowerowej, nie ma obecnie możliwości wyjazdu ani wjazdu z ul. Solnej w ul. Hejmowskiego. Od poniedziałku, 11 grudnia, zakres prac poszerzy się - wyłączony z ruchu zostanie ok. dziesięciometrowy odcinek ul. Hejmowskiego od zjazdu do pobliskiej szkoły w kierunku budynku sądu.

Szczęśliwa 13 "My Name Is Poznań"

Znani są laureaci trzeciej edycji projektu "My Name Is Poznań". Zamiast 10 wybrano aż 13 artystów, których kompozycje znajdą się na wydanej w przyszłym roku płycie. 

Najlepsze w Europie lodowisko znajduje się w Poznaniu

Poznańskie lodowisko na pl. PeWuKi jest najlepsze w Europie - tak uznała Międzynarodowa organizacja European Best Destinations. Betlejem Poznańskie, którego jest ono częścią, zajęło wysokie, 4. miejsce w konkursie na najlepszy jarmark bożonarodzeniowy.

Poznań pamięta o prawach człowieka

10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji ważne budynki w całym Poznaniu - w tym urząd miasta przy placu Kolegiackim - zostaną po zmroku podświetlone na zielono.

Weekend w Poznaniu

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Zostały już do niego dwa tygodnie. Pora więc poczuć klimat i stworzyć niepowtarzalne ozdoby na choinkę na Ekomikołajkach w Palmiarnii, wybrać się na koncerty organizowane na jarmarkach lub obejrzeć efekty zmagań rzeźbiarzy w lodzie. Miłośnicy koni wybiorą się z pewnością na Cavaliadę, wielbiciele kultowego "To właśnie miłość" nie przegapią wyjątkowej okazji do obejrzenia tego filmu na kinowym ekranie, a kibice "Kolejorza" po raz ostatni w tym roku będą mogli zagrzewać swoją drużynę do zwycięstwa. 

Ograniczenia palenia w piecach

We czwartek, 7 grudnia, odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Prognozuje się utrzymanie przekroczenia. W związku z tym, osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych, nie spełniających wymogów Ekoprojektu. Zakaz obowiązuje w piątek, 8 grudnia. Zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz.

Znamy Poznańskich Wolontariuszy Roku

Maria Andruchiw, wolontariuszka, społeczniczka i aktywistka została Poznańską Wolontariuszką Roku 2023 w kategorii Indywidualnej. Nagrody przyznano jeszcze w sześciu kategoriach. Laureatów poznaliśmy w czwartek, 7 grudnia podczas gali w CK Zamek.

"Klub" z nową siedzibą

Filia Centrum Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Klub" przeniosła się do nowego lokalu na os. Zwycięstwa. Młodzi poznaniacy i poznanianki mogą teraz korzystać z pomocy specjalistów w przyjaznym i dostosowanym do ich potrzeb miejscu.

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych

W dziewięciu lokalizacjach na terenie miasta zamontowane zostało dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych. Trwają prace przy kolejnych dwóch ulicach.  Łącznie takich miejsc, gdzie piesi będą się czuli bezpieczniej po zmroku, będzie już ponad 80.

V Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej

W sobotę w Poznaniu rozpocznie się V Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej "Zagłada istnień (nie)wartych życia. Od Fortu VII w Poznaniu do Zamku Śmierci Hartheim". Każdy może wziąć w nim udział - to okazja do wymiany doświadczeń, pogłębienia wiedzy, a także możliwość spotkania wybitnych specjalistów zajmujących się tematyką II wojny światowej. 

Jak dojechać na stadion miejski w dniu meczu?

W niedzielę 10 grudnia o godz. 12:30 rozpocznie się ostatni w tym roku mecz Lecha na stadionie miejskim.  Najwygodniej na stadion przy Bułgarskiej można dojechać komunikacją publiczną, zwłaszcza tramwajami. Skorzystanie z nich pozwoli ominąć utrudnienia w ruchu w dni meczów czy innych imprez. Dojeżdżający samochodami spoza Poznania mogą skorzystać z parkingów, z których na stadion mogą łatwo dostać się pieszo lub komunikacją miejską. W dniu wydarzenia wokół stadionu zmieni się także organizacja ruchu. Warto wcześniej zaplanować swoją podróż. 

Nadchodzi Cavaliada

Nadchodzi największe wydarzenie jeździeckie w Polsce. Od 7 do 10 grudnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się Cavaliada. Na uczestników czeka wiele atrakcji, takich jak: zawody międzynarodowe, aukcja koni czy największe Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich w Polsce. 

Szczepienia przeciw COVID-19 w Poznaniu

Nowe szczepionki przeciw COVID-19 są już dostępne w Poznaniu - m.in. w miejskim szpitalu im. J. Strusia. Może się po nie zgłosić każdy, kto ukończył 12 lat. Preparat został odpowiednio przygotowany, by jak najlepiej chronić przed "krakenem" - czyli wariantem koronawirusa XBB.1.5.

Strona 1 2 931