CSE z nową Enigmą

Ekspozycja Centrum Szyfrów Enigma wzbogaciła się o oryginalny egzemplarz polskiej repliki Enigmy. To jedyny obiekt tego rodzaju udostępniony publiczności i badaczom. Powstał we Francji w latach 1940-1942. W Poznaniu będzie go można oglądać do czerwca.

Urząd Miasta nadal obsługuje klientów

Wydane przez rząd rozporządzenie dotyczące pracy zdalnej w administracji nie wpłynie na zmianę sposobu obsługi klientów Urzędu Miasta Poznania. Od początku trwania epidemii można załatwić sprawy urzędowe we wszystkich siedzibach UMP - trzeba jednak umówić się wcześniej, a podczas wizyty - zasłonić usta i nos.

Słodkie wypieki dla WOŚP

Akcja wyrobu orkiestrowych pierniczków w piekarni na Ławicy już na trwałe wpisała się w poznański kalendarz wydarzeń związanych z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W tym roku po raz kolejny w wypiek słodkości zaangażował się Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Wszystko to, aby wesprzeć okulistykę dziecięcą w Polsce.

Tramwaje testowały nowy wiadukt

Pierwsze tramwaje przejechały w sobotę nowym wiaduktem nad ul. Lechicką. Pojawiły się tam w ramach testów obciążeniowych obiektu. Wiadukt docelowo będzie służył pojazdom kursującym na Naramowice. 

Finał WOŚP w Poznaniu

"Przejrzyj na oczy"- to hasło 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 30 stycznia. Tego dnia na poznanianki i poznaniaków czeka wiele atrakcji - w tym koncerty, warsztaty, aukcje, maraton rowerowy czy gra miejska. Nie zabraknie także tradycyjnego Światełka do Nieba. Wszystko to, aby wesprzeć okulistykę dziecięcą w Polsce.

Poznań dla seniorów

21 i 22 stycznia w Poznaniu - tak jak w całej Polsce obchodzimy Dni Babci i Dziadka. W stolicy Wielkopolski mieszka blisko 140 tysięcy seniorów. Aby ułatwić im życie, Miasto zapewnia wiele bezpłatnych usług, z których mogą korzystać na co dzień. 

Weekend w Poznaniu

Mija właśnie pierwszy tydzień ferii w Wielkopolsce. Nadchodzący weekend przyniesie sporo wydarzeń dla najmłodszych. Pokazy filmowe, warsztaty, bezpłatne wejścia na obiekty - to tylko nieliczne z przygotowanych atrakcji. Znajdzie się także coś dla nieco starszych  - dorośli mogą wybrać się  na spektakle, wystawę czy koncerty. 

Gdzie i kiedy wyrzucić choinkę?

Co zrobić, jeśli świąteczne drzewko przestanie cieszyć oko, a zacznie brudzić, zrzucając coraz więcej igieł? W takiej sytuacji pozostaje już tylko pozbycie się choinki. Nie można jej jednak zwyczajnie wyrzucić na śmietnik. Trzeba ją najpierw pociąć na kawałki i włożyć do odpowiedniego pojemnika lub poczekać, aż całe drzewko odbiorą firmy wywożące odpady. Żywe i ukorzenione rośliny warto posadzić na większej przestrzeni, dając im tym samym drugie życie. 

Co czytają poznaniacy?

Wiemy, które książki najchętniej wypożyczyli czytelnicy Biblioteki Raczyńskich. W przygotowanym po raz piąty zestawieniu prezentowane są tytuły cieszące się największą popularnością w 2021 roku.

Nowa część szkoły na Krzesinach prawie gotowa

Dobiega końca rozbudowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charlesa de Gaulle'a przy ul. Tarnowskiej na Krzesinach. Nowy segment łączy istniejące budynki placówki oraz mieści dodatkowe sale lekcyjne, pokój nauczycielski i przestronny hol.

Nasz asystent - Twoja niezależność

Ruszyła kolejna edycja programu wspierającego osoby z niepełnosprawnościami. Asystenci pomogą im w codziennych czynnościach, takich jak zrobienie zakupów czy załatwienie urzędowej sprawy. Wsparcie jest bezpłatne - by je zamówić, wystarczy zadzwonić do biura Poznań Kontakt. 

Dzieła Gaudiego w Zamku

Antoni Gaudi to światowej sławy architekt znany m.in. z zaprojektowania bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. Od 5 marca w CK Zamek odbędzie się wystawa prac katalońskiego projektanta. Potrwa do 3 lipca. Towarzyszyć jej będą warsztaty, spotkania, a także lekcje dla szkół.

Kolejne ulice wypięknieją

Kolejne poznańskie ulice przejdą metamorfozę dzięki wpływom ze strefy płatnego parkowania. W tym roku Zarząd Dróg Miejskich planuje kompleksowe remonty chodników na ulicach Umińskiego, Krasińskiego, Sienkiewicza i Jackowskiego. Prace prowadzone będą także na ul. Grobla.

Prezydent Poznania gra z Orkiestrą

Bluzy z koziołkami, lokalna edycja gry Monopoly czy komiksy Kajko i Kokosz przełożone na gwarę poznańską z autografem tłumacza Juliusza Kubla - to tylko niektóre przedmioty, jakie na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Zimowe atrakcje na ferie

W Wielkopolsce trwa właśnie przerwa zimowa. Z tej okazji poznańskie instytucje przygotowały specjalną propozycję dla najmłodszych. Chociaż zapisy na półkolonie nie są już możliwe, wciąż skorzystać można z propozycji zajęć sportowych, literackich i plastycznych oraz wybrać się na spacer po zoo. Ferie potrwają do 30 stycznia. 

Strona 1 2 770