Poznaniacy pamiętają o Powstaniu Warszawskim

O godzinie 17 w Poznaniu rozbrzmiały syreny alarmowe. W niedzielę stolica Wielkopolski uczciła 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. W imieniu mieszkańców kwiaty pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej złożył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.

Zmiany na rondzie Rataje i moście Królowej Jadwigi

W najbliższych dniach zmieni się organizacja ruchu w rejonie ronda Rataje. Na moście Królowej Jadwigi tymczasowo wprowadzony zostanie nowy buspas, na wschodniej części ronda układana będzie ostatnia warstwa nawierzchni, a na ul. Jana Pawła II i Zamenhofa wrócą także tramwaje - w piątek odbyły się testy techniczne torowiska.

Poznań-Shenzhen - współpraca od blisko 30 lat

30 lipca obchodzimy 28. rocznicę podpisania umowy partnerskiej pomiędzy stolicą Wielkopolski a chińskim Shenzhen. Od tego czasu współpraca obejmuje obszary takie jak nauka, edukacja, kultura czy gospodarka. Jednym z nich jest także ochrona zdrowia. Od początku pandemii oba miasta wspierały się w walce z koronawirusem.

Kejtrówka i Latające Psy na Cytadeli

Pokazy psich umiejętności, porady na temat zwierząt, warsztaty i konkursy dla dzieci - to i wiele innych atrakcji czeka na poznaniaków i poznanianki na Cytadeli podczas Kejtrówki. Tradycyjnie można będzie zobaczyć też latające psy, czyli czworonogi, które zmierzą się w dyscyplinie dogfrisbee. Impreza odbędzie się w najbliższy weekend. 

Półmaraton wraca na ulice Poznania

Na tę chwilę wielu poznaniaków czekało prawie dwa lata. Po długiej przerwie miasto przemierzą fani długodystansowego biegania. 13. PKO Poznań Półmaraton odbędzie się 17 października. Zapisy na imprezę ruszają w środę, 4 sierpnia.

Spisz się na Termach Maltańskich

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Poznaniacy, którzy nie wzięli jeszcze udziału w badaniu, będą mieli okazję nadrobić zaległości i spisać się z pomocą rachmistrzów na Termach Maltańskich. Przez cały weekend począwszy od soboty, 31 lipca będzie działał tam mobilny punkt spisowy.

Z wiankiem na tropie koziołków

28 sierpnia, w sobotę wszyscy poznaniacy i poznanianki - starsi i młodsi - będą mogli spotkać się w parku Wilsona, by spróbować swoich sił w wiciu dożynkowych wianków oraz posłuchać historii o poznańskich koziołkach.

Weekend w Poznaniu

Na poznaniaków, poznanianki oraz przebywających w mieście turystów czeka w ten weekend wiele atrakcji. Pasjonaci roślin i tropikalnych klimatów będą mogli zwiedzić Palmiarnię Poznańską w wyjątkowych okolicznościach - po zachodzie słońca. Na Cytadeli odbywać się będzie Kejtrówka, czyli piknik dla właścicieli i miłośników psów. Smakosze piwa i dobrego jedzenia zapewne wybiorą się chętnie na Poznańskie Targi Piwne, a osoby zainteresowane motoryzacją - na przejażdżkę wyjątkowym autobusem Urbino 12. W weekendowym programie znalazły się także liczne koncerty, warsztaty i spacery z przewodnikiem.

Szczepienia - jak się rejestrować i zgłaszać [AKTUALIZACJA]

15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Seniorzy mogą zarejestrować się na trzy sposoby. Najprościej jest zadzwonić na infolinię lub do punktu szczepień, można też zarezerwować termin online. Pozostali dorośli będą mogli od najbliższego piątku zgłosić chęć przyjęcia szczepionki.

Wsparcie psychologiczne w czasie pandemii

Wzrost zachorowań na COVID-19 i niepewna sytuacja z tego wynikająca może budzić duży niepokój. Poznanianki i poznaniacy potrzebujący konsultacji psychologicznej w tym trudnym czasie mogą z niej skorzystać bezpłatnie i bez wychodzenia z domu. Udostępniamy numery telefonów i adresy mailowe specjalistów gotowych udzielić pomocy. [Database of persons ready to provide psychological support - on a remote basis and free of charge for people in crisis arising from coronavirus pandemic].

Remont na pętli Piątkowska

Trasa tramwajowa na pętlę Piątkowską będzie całkowicie wyłączona z ruchu od 30 lipca (godz. 19) do 1 sierpnia. Od poniedziałku 2 sierpnia rozpoczną się tam prace remontowe, a swoje trasy zmienią linie nr 11 i 99. 

Poznań wspiera sport

Miasto Poznań w sezonie 2021/22 wesprze 23 zespoły sportowe i przekaże im łącznie 3,6 mln zł. W czwartek, 29 lipca, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, oficjalnie przekazał umowy dotacyjne o dofinansowanie klubom.

Niezwykły autobus wyjedzie na ulice Poznania

Już w najbliższą sobotę wyjątkowy autobus pojawi się na liniach turystycznych. Urbino 12, które będzie kursowało na liniach 100 i 102. To pierwszy sprzedany przez firmę Solaris Bus & Coach autobus z rodziny Urbino. Pojazd został wyprodukowany w fabryce w Bolechowie w 1999 roku.

Kolejna kamienica na Jeżycach odzyskała dawny blask

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zakończył remont zabytkowego budynku przy ulicy Jeżyckiej. Dzięki modernizacji zmienił się nie tylko wygląd kamienicy. Stare, nieekologiczne piece kaflowe wymieniono na nowe grzejniki z podłączeniem do centralnego ogrzewania.

Nocne zwiedzanie Palmiarni

W ostatni piątek lipca Palmiarnia Poznańska zaprasza na nocny spacer po obiekciepołączony ze specjalnie przygotowanym na tę okazję wydarzeniem artystycznym. Zwiedzanie rozpocznie się o godz. 20:00 i potrwa do 02:00. Kasa czynna będzie do godz. 01:30.

Złap spis w gminie i wygraj!

W tym konkursie liczy się refleks, szczęście i spostrzegawczość. Na ulicach Poznania można spotkać 5 samochodów oznaczonych naklejką Narodowego Spisu Powszechnego. Zrób zdjęcie jednemu z nich i zgarnij nagrody.

Stypendium szkolne

1 sierpnia startuje nabór wniosków o stypendium szkolne na rok 2021/2022. Dokumenty będzie można składać stacjonarnie w Poznańskim Centrum Świadczeń lub online, za pomocą ePUAP.

Strona 1 2 729