Konkurs Zielony Poznań

XXIX edycja konkursu "Zielony Poznań" rozpoczęta!

Czas na wiosnę, która budzi się do życia! Dla wielu z nas to najpiękniejsza i wyczekiwana pora roku. 

Z nadejściem wiosny  nasze balkony, tarasy, ogrody zaczynają tętnić życiem. Pojawiają się  pierwsze wiosenne kwiaty, a z  każdym dniem nasza przestrzeń się zazielenia i ukwieca. W końcu przyszedł czas na rozpoczęcie prac ogrodowych, a wraz z nimi nowe pomysły, aranżacje połączone z ogrodową pasją, miłością do zieleni i przyrody.

Jeśli posiadasz balkon, taras, ogród przydomowy z ciekawymi roślinami na terenie miasta Poznania?

Zgłoś się do konkursu i zdobądź cenne nagrody!

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 czerwca.

Jak wziąć udział w konkursie?

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w okresie od 2 maja do 20 czerwca w Biurze konkursu - Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa (ul. 28 Czerwca 1956r. nr 404, 61-441 Poznań). Karty zgłoszeń będzie można złożyć do skrzynki podawczej, która mieści się w holu budynku bądź przesyłać pocztą. Karty można składać również w swojej Radzie Osiedla bądź, w przypadku rodzinnych ogrodów działkowych - w wybranym ROD, po uprzednim kontakcie z Biurem konkursu pod numerem telefonu 61 878 50 49.

W holu budynku Urzędu Miasta przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, a także na stronie internetowej Konkursu www.poznan.pl/zielonypoznan można pobrać Regulamin oraz Karty zgłoszeń.

Udział w konkursie jest oczywiście bezpłatny.

Jak oceniane są obiektów w konkursie?

Obiekty konkursowe oceniane są w sześciu kategoriach:

  • zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne,
  • balkony, tarasy, loggie i okna,
  • ogrody przydomowe, 
  • działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych lub stowarzyszeń działających na rzecz działkowców,
  • pasy zieleni,
  • zielone dachy, jako ogrody na dachach konstruowane głównie w celach rekreacyjno-estetycznych.      

Konkurs składa się z dwóch etapów: osiedlowego i miejskiego.

I etap osiedlowy- zgłoszone obiekty oceniane będą przez (do 20 lipca br.) przedstawicieli rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców lub Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz stowarzyszeń działających na rzecz działkowców.

II etap miejski - najwyżej ocenione obiekty oceniane będą przez Miejską Komisję Konkursowa złożoną z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i urzędu miasta, a wybór (do 30 sierpnia br.) najciekawszych i najwyżej punktowanych obiektów zgłoszonych w sześciu kategoriach konkursu Miejska Komisja Konkursowa zarekomenduje Prezydentowi Miasta Poznania.

W konkursie przyznane zostaną dwa wyróżnienia: Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najbardziej zazielenioną i ukwieconą elewację oraz Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najpiękniejszy ogród społeczny w Poznaniu. Mogą się o nie ubiegać instytucje, organizacje społeczne, spółdzielcze, podmioty gospodarcze wszystkich sektorów, wspólnoty mieszkaniowe (w tym budynki komunalne).

Ponadto jak co roku przyznawane są wyróżnienia: Dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, w tym roku tematem przewodnim do wyróżnienia będzie "Zieleń i woda" oraz Kierownika Katedry Roślin Ozdobnych Dendrologii  i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za "Ogród sprzyjający hortiterapii czynnej i biernej".

Konkurs "Zielony Poznań" ma już 29 lat i na trwale wpisał się w pamięć naszym mieszkańcom, którzy z wielkim zamiłowaniem, troską i dbałością podchodzą do przyrody i swojego najbliższego otoczenia.

Pomysłowość poznanianek, poznaniaków spośród obiektów poszczególnych kategorii  jest ogromna: aranżacje, ogrody naturalistyczne połączone z nieustającą pasją do roślin, tworzenie zielonych przestrzeni sprzyjającym mieszkańcom, zamiłowanie do ekologicznej uprawy kwiatów, warzyw,  pomysłowe elementy małej architektury ogrodowej z kompozycjami kwiatowymi świadczą o nieustającej pasji do roślin i dbałości o przyrodę, upiększając przy tym wizerunek Poznania postrzeganego zawsze jako miasto zieleni.                        

W dotychczasowych 28 edycjach konkursu "Zielony Poznań" wzięło udział ponad 91 tys. uczestników.

Razem możemy więcej dla zieleni w mieście!

Nagrody dla uczestników konkursu "Zielony Poznań" ufundował prezydent Poznania oraz partnerzy konkursu: Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Załączniki


Program Zielony Poznań

Już od 29 lat, w ramach programu "Zielony Poznań", Prezydent miasta Poznania wyróżnia właścicieli najpiękniejszych ogrodów, tarasów czy balkonów, doceniając tym samym wkład poznaniaków w tworzenie miasta zielonego i przyjaznego mieszkańcom. Te małe zielone oazy, tworzone z troską i pasją, mają ogromny wpływ na podnoszenie estetyki przestrzeni miejskiej, ale co równie ważne - są przykładem na to, że każdy z nas ma wpływ na zieleń w miejscu zamieszkania i pracy.

Chcąc zachęcić mieszkańców do tworzenia przydomowych stref zieleni, organizujemy doroczny konkurs "Zielony Poznań". Konkurs skierowany jest do właścicieli przydomowych ogrodów, tarasów i balkonów, użytkowników działek ROD oraz zarządców nieruchomości z terenu miasta Poznania.

Program obejmuje również działania edukacyjne pod nazwą Akademia Zielony Poznań. Akademia - to cykl wydarzeń skierowanych do przyszłych i obecnych sympatyków oraz pasjonatów zieleni. Tematyka wydarzeń dotyczy m.in. nowych trendów w projektowaniu i uprawach, a także obejmuje organizację "zielonych warsztatów" oraz lekcji przyrody dla dzieci.

Zapraszamy wszystkich miłośników zieleni do udziału w dorocznym konkursie oraz do korzystania z inspiracji przygotowanych w ramach wydarzeń edukacyjnych! Własny zielony zakątek daje nie tylko ogromną satysfakcję, ale co ważne - pozytywną energię jego twórcom i odbiorcom.

Organizatorem programu jest Miasto Poznań - Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa.


Ogłoszenie wyników 28 edycji konkursu "Zielony Poznań"

Wiemy już, kto otrzymał nagrody i wyróżnienia w miejskim konkursie na najlepsze aranżacje przydomowych ogródków, balkonów, zieleńców i elewacji. W 28. edycji wydarzenia kapituła uhonorowała blisko 20 osób i instytucji. Ze względu na pandemię tradycyjna gala nie mogła się odbyć.

- W tym roku do konkursu wpłynęło ponad 2,5 tys. zgłoszeń. Świadczy to o tym, że dla mieszkańców zielony, kolorowy i ekologiczny Poznań to bardzo ważna rzecz - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. - Chcę podziękować wszystkim uczestnikom, a w szczególności laureatom i wyróżnionym. Mam nadzieję, że już za rok będziemy mogli spotkać się stacjonarnie, podczas tradycyjnej gali rozdania nagród - dodaje. 

https://www.youtube.com/watch?v=O0IhRGUG1DQ

- Jak co roku konkurs był skierowany do mieszkańców, ukwiecających swoje ogrody, działki i balkony, ale też firm i instytucji, które zielonymi aranżacjami upiększają miasto. Poprzez nagrodzenie autorów najlepszych realizacji, chcemy kształtować postawy proekologiczne oraz zachęcać do dbania o tereny zielone w miejscu zamieszkania i pracy - zaznacza Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

Rywalizacja składała się z dwóch etapów - osiedlowego i miejskiego. W pierwszym z nich zgłoszone obiekty oceniali przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców lub stowarzyszeń działających na rzecz działkowców. 

78 aranżacji z najwyższą punktacją przeszło do etapu drugiego, w którym powołana przez prezydenta Poznania Miejska Komisja Konkursowa - złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Okręgowego Zarządu PZD, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i urzędu miasta - wybierała najciekawsze i najwyżej punktowane obiekty. Spośród nich wyłoniono te, które wyróżniają się na tle architektury miasta i odznaczają indywidualnym charakterem. Finalnie przyznano 14 tytułów laureata oraz 5 wyróżnień.

LISTA LAUREATÓW

w kategorii zieleńce:

1 miejsce - Anna Jankiewicz i Bożena Rzadkiewicz (Łazarz)

2 miejsce - Przedszkole nr 174 im. "Królewny Śnieżki" (Piątkowo Północ)

3 miejsce - Barbara Wiśniewska (Piątkowo)

w kategorii balkony: 

1  miejsce - Adam Sokołowski (Jeżyce)

2  miejsce - Alina Kasprzak (Nowe Winogrady Północ)

3  miejsce - Robert Ciołkowski (Wilda)

w kategorii ogród przydomowy:

1  miejsce - Lidia Paluch (Krzyżowniki-Smochowice)

2  miejsce - Stanisław Latuszak (Starołęka-Minikowo)

3  miejsce - Krystyna Skalska (Starołęka-Minikowo)

3 miejsce - Anna Świadek (Starołęka-Minikowo)

w kategorii Rodzinne Ogrody Działkowe:

1 miejsce - Mariola Sitz  (ROD "Urodzaj")

2 miejsce - Halina i Bernard Szafczyk  (ROD "Mazurek")

2 miejsce - Halina i Janusz Lewczyńcy (ROD "Złotowska II")

3  miejsce - Halina Chwedoruk (ROD im. "A.Paszkowiaka")

WYRÓŻNIENIA  

Wyróżnienie Dyrektora Ogrodu Botanicznego UAM za  "Zieloną Strefę Relaksu" dla: 

  • Stanisława Latuszaka (Starołęka-Minikowo)

- Wyróżnienie za "Zieloną Strefę Relaksu" ma na celu podkreślenie wagi, jaką rośliny odgrywają w życiu każdego człowieka - wyjaśnia prof. dr hab. Justyna Wiland z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Ogrodu Botanicznego UAM. - Jesteśmy przede wszystkim konsumentami roślin i korzystamy z różnych usług środowiskowych, których nam dostarczają. Znakomite jest jednak także ich znaczenie dla naszej psychiki, ponieważ potrzebujemy kontaktu z naturą w celu uzyskania wewnętrznego spokoju, doznania odprężenia od codziennego stresu i odzyskania pełni sił witalnych. Dlatego też warto pamiętać, że miejsce relaksu powinno być nie tylko piękne architektonicznie, ale i otoczone dużą ilością zieleni, ponieważ inaczej nie spełni ono swojej funkcji - dodaje.     

Wyróżnienie Kierownika Katedry Roślin Ozdobnych ,Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dla:

Barbary Wiśniewskiej (Piątkowo) za ogród przydatny do hortiterapii biernej.

- Ogród przy bloku stanowi enklawę przyjemną nie tylko dla właścicielki, pani Barbary, ale także dla innych mieszkańców i przechodniów, dając możliwość stymulowania zmysłu wzroku, dzięki czemu jest przydatny dla hortiterapii biernej - tłumaczy prof. dr hab. Agnieszka Krzymińska, kierownik Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.   

Wyróżnienie Miejskiej Komisji Konkursowej w kategorii ogród przydomowy dla:

  • Beaty Janus-Białej - za ogrodową wielofunkcyjność (Wola)

Wyróżnienie Miejskiej Komisji Konkursowej w kategorii balkon dla:

  • Urszuli Molendy - za nieustającą pasję do roślin (Antoninek-Zieliniec-Kobylepole)

Wyróżnienie Miejskiej Komisji Konkursowej w kategorii zieleniec dla:

  • Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy Smolnej 13 - za zieloną przestrzeń sprzyjającą mieszkańcom (Główna)

W tym roku w rywalizacji wzięło udział łącznie 2 612 obiektów: 1 501 w kategorii działki na terenach Rodzinny Ogrodów Działkowych, 465 - w kategorii ogrody przydomowe, 426 - w kategorii balkony, tarasy, loggie i okna, 207 - w kategorii zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne, 13  - w kategorii pasy zieleni oraz jeden w kategorii zielone dachy.

Nagrody dla uczestników oraz środki na organizację 28. edycji konkursu przekazał Prezydent Miasta Poznania oraz partnerzy: Ogród Botaniczny UAM oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Załączniki