Aktualności

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Najnowsze wiadomości

Smart City Poznań

Poznański model smart city składa się z 6 przenikających się obszarów. Stawiamy na rozwiązania integrujące, innowacyjne, łączące i zaawansowane technologicznie. Interesują nas głównie te pomysły, z których mogą korzystać wszystkie grupy społeczne.

Poznań CityLab

Wirtualna i stacjonarna przestrzeń służąca weryfikacji pomysłów oraz testowaniu rozwiązań, które pozwalają na wprowadzenie innowacji w mieście.

Aplikacja Smart City

Dzięki aplikacji zyskasz dostęp do aktualnych informacji i nie umknie Ci nic, co związane z Twoją okolicą.

Platforma Otwartych Danych

Platforma Otwartych Danych służy udostępnieniu do dowolnego wykorzystania zasobów informacji znajdujących się w posiadaniu Miasta Poznania.

Video Poznań
Poznań - tu prawa człowieka są ważne

"Miasta Praw Człowieka" to projekt, który zmienia myślenie o włączaniu społecznym. Dzięki niemu wszystkie działania miejskiego samorządu będą realizowane z perspektywy praw człowieka - rozumianych w jeszcze bardziej praktyczny sposób. Aby robić to skuteczniej, prezydent Poznania powołał specjalny zespół, składający się z dyrektorek i dyrektorów wydziałów urzędu miasta. We wtorek spotkał się on z ekspertkami - dr Anną Strzałkowską i Martą Siciarek z Fundacji Instytut Miast Praw Człowieka. 

- Miasto jest dla wszystkich - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Jasne, dobrze jest być młodym, sprawnym i zamożnym. Ale nie możemy działać tylko na rzecz tych, którzy sobie dobrze radzą. W Poznaniu wszyscy są równi i razem tworzą społeczność Miasta. Cieszę się, że możemy dziś o tym rozmawiać.  

Projekt będzie realizowany przez Fundację Instytut Miast Praw Człowieka we współpracy z Agencją Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Ze strony Miasta koordynuje go Agnieszka Zawadzka - pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej.

- Dzisiejsze spotkanie jest równocześnie otwarciem nowego etapu i zwieńczeniem prawie dwuletniej pracy w gronie pełnomocniczek do spraw równego traktowania - mówiła Agnieszka Zawadzka. - To także efekt dobrej współpracy w ramach Sieci Miast Praw Człowieka. 

Uczestnictwo Poznania w projekcie to przede wszystkim przeniesienie myślenia o prawach człowieka z poziomu idei na poziom ich realizacji w samorządzie. To takżezmiana z podejścia opartego na "pomocy wykluczonym" na podejście oparte na realizacji praw wszystkich mieszkanek i mieszkańców.

- Poznań bez wątpienia jest na mapie Polski jednym z trzech najbardziej progresywnych miast, jeśli chodzi o dbałość o politykę równego traktowania - mówiła dr Anna Strzałkowska. - Cieszymy się, że będzie wyznaczał trendy dla innych miast - bo nie mam wątpliwości, że tak się stanie. To, że prezydent Poznania kilka lat temu jako pierwszy otworzył Marsz Równości, było bardzo ważnym gestem. Dziś będziemy mówić o tym, jak te idee praktycznie wprowadzać w życie. 

Projekt będzie trwał kilkanaście miesięcy. W tym czasie przeprowadzone zostanie wiele szkoleń, analiz, a także pilotażowych propozycji dotyczących budowania polityk miejskich.

- Pokażemy, jak realizować programy, projekty, usługi publiczne w taki sposób, żeby były konkretne - podkreślała Marta Siciarek. - Będziemy rozmawiać o równym traktowaniu i o tym, co to znaczy w praktyce dla samorządu. Jak włączyć tę perspektywę  do zadań, jak rozumieć te pojęcia.

Przystąpienie do projektu da również możliwość wymiany doświadczeń z innymi polskimi miastami w ramach Sieci Miast Praw Człowieka.

AW

12.03.2024