Infoteka


Seniorzy przejęli Poznań

Ruszyła kolejna odsłona cyklu "Senioralni. Poznań".  Na uczestników czeka ponad 200 wydarzeń. W sobotę "Senioralnych" oficjalnie otworzył Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, który przekazał poznańskim seniorom klucze do bram stolicy Wielkopolski.

Najlepsi inwestorzy nagrodzeni

Po raz czwarty przyznano nagrodę Prezydenta Miasta Poznania w dziedzinie budownictwa: Architectus civitatis nostrae - Budowniczy naszego miasta. W tej edycji konkursu uhonorowano spółkę Skanska za budynek D w kompleksie biurowców Nowy Rynek oraz OKRE Development za Rynek Wildecki 3 i Saperską 30.

Z wizytą u żyraf i nosorożców

Posiedzenie komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w piątek (23 września) miało charakter wyjazdowy i odbyło się Nowym Zoo. Radni obejrzeli najnowsze inwestycje ogrodu zoologicznego, zapoznali się z planami na przyszłe lata i wysłuchali informacji o stanie przygotowań do kontroli Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).

Remont ciągu pieszo-rowerowego na ul. Hetmańskiej

W poniedziałek, 26 września, rozpocznie się remont ciągu pieszo - rowerowego na ul. Hetmańskiej. Prace będą prowadzone po południowej stronie, pomiędzy mostem Przemysła I, a rondem Starołęka i dalej na wysokości parkingu P&R.

Ostatni weekend z liniami turystycznymi

Najbliższy weekend będzie ostatnim, kiedy będzie można pojechać na przejażdżkę historycznymi tramwajami i autobusami. Na pożegnanie przygotowane zostały wyjątkowe atrakcje - w niedzielę będzie można wybrać się w podróż m.in. tramwajem Heidelberg z serii KSW oraz autobusem San H100A. Na pasażerów czekają także słodkie niespodzianki.

Wiemy, kiedy tramwaje przejadą przez centrum

Wszystkie prace na ul. Św. Marcin zakończą się do połowy 2023. Wtedy możliwy będzie powrót regularnych kursów tramwajowych na odcinek między rondem Kaponiera a ul. Podgórną. Pozostałe roboty w centrum potrwają najpóźniej do końca przyszłego roku.

Linia nr 98 - zmiany w komunikacji w weekend

W związku z przygotowaniami do wydłużenia linii nr 98 do placu Cyryla Ratajskiego, w sobotę i niedzielę (24 i 25 września) prowadzone będą prace torowe na placu Wielkopolskim. Tym samym nastąpią zmiany w organizacji ruchu na linii numer 98.

Nowym chodnikiem do przedszkola

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna budowę chodnika, dzięki któremu łatwiej i wygodniej będzie można dojść do Przedszkola nr 188 przy ul. Błogosławionej Poznańskiej Piątki.

Ostatnia szansa na przejażdżkę Maltanką w tym roku

Przed nami ostatni weekend września, a to oznacza, że zbliża się koniec funkcjonowania Kolejki Parkowej Maltanka w sezonie 2022. Na przejażdżkę wąskotorówką będzie można wybrać się jeszcze w najbliższą sobotę i niedzielę, a od poniedziałku, 26 września kolejka będzie nieczynna.

Koncepcje swobodne

Sztuka każe postrzegać kreację w dwójnasób. Z jednej strony mamy koncepcję, coś co zakłada konkretne działanie i przewiduje jego efekty. Od koncepcji przechodzimy do realizacji określonych założeń. Z drugiej jednak strony myślimy o tworzeniu jako akcie wymykającym się pewnym wyznaczonym ramom. Sztuką rządzi również przypadek i nieprzewidywalność. Czy istnieją kwestie oczywiste w kontekście form przestrzennych?

Czas dystansu społecznego

Zapewne nie ma w Polsce miasta, które kochałoby Raya Wilsona tak mocno jak Poznań. I z wzajemnością - w końcu to właśnie tu od lat mieszka, to tu znalazł swoją miłość i to tu wciąż komponuje, nagrywa, snuje artystyczne i prywatne plany na przyszłość. Dziś jednak myśli też o tym, co dzieje się "tu i teraz", a co wymownie podkreśla nazwą swojej najnowszej trasy koncertowej. W ramach Time And Social Distance Tour zaprezentuje osobiste spojrzenie na rzeczywistość oraz czas, jaki nadszedł. Czas, w którym jesteśmy od siebie dalej niż chyba kiedykolwiek wcześniej.

Żabka Eko Smart warta Poznania! Pierwszy w Polsce sklep łączący ekologię z technologią już otwarty dla klientów

Poznań to ważny punkt na mapie rozwoju handlu i nowych technologii w Polsce. Właśnie tu - przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2 - Żabka otwiera laboratorium innowacji ekologicznych wzbogaconych o rozwiązania smart, czyli Żabkę Eko Smart. Zastosowano w niej jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych. Placówkę wyposażono w systemy do zdalnego zarządzania oświetleniem oraz znajdującymi się w sklepie urządzeniami (Smart Shop Control) , a przy stoisku z kawomatem ułożono płytki wykonane z fusów i łusek po kawie. Zamykane, izolowane matami z konopi siewnych lodówki pozwalają na dużą oszczędność energii, podobnie jak wypełnione glikolem półki w szafie mroźniczej. 

Wiemy, kiedy tramwaje przejadą przez centrum

Wszystkie prace na ul. Św. Marcin zakończą się do połowy 2023 r. Wtedy możliwy będzie powrót regularnych kursów tramwajowych na odcinek między rondem Kaponiera a ul. Podgórną. Pozostałe roboty w centrum potrwają najpóźniej do końca przyszłego roku.

Nowa droga rowerowa na Strzeszynie

Zarząd Dróg Miejskich przekazał wykonawcy teren pod budowę drogi rowerowej wzdłuż ulicy Literackiej. Jest to realizacja jednego z projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Plebiscyt na najlepsze projekty unijne

Już 3 października rusza głosowanie na najlepsze projekty unijne ostatnich lat. Wśród nominowanych do plebiscytu znalazło się kilka inwestycji z Poznania. Przez trzy tygodnie będzie można zdecydować, które z nich zyskają miano najlepszych.

Edukują dzieci o dzikach

Pracownicy Zakładu Lasów Poznańskich rozpoczęli cykl spotkań edukacyjnych dotyczących obecności dzików w mieście. Do współpracy zaproszone są szkoły, przedszkola, spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które chcą podnieść swoją wiedzę przyrodniczą.

Strona 1 2 3,797