Infoteka


Otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt - nowa era badań

Dziesięć miesięcy po symbolicznym wmurowaniu kamienia węgielnego Uniwersyteckie Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt zostało oficjalnie otwarte. To początek nowej ery badań na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (UPP), która połączy naukowców z różnych dziedzin, umożliwiając przenikanie się kompetencji i współpracę z przemysłem na najwyższym światowym poziomie.

Byt onkologiczny

Mapy naszych spektakularnych ciał Maddie Mortimer podejmują najbardziej nieuchwytny dla języka temat - choroby, odchodzenia, odczuwania bólu. Ryzykowny obszar działania literackiego jednak przejmuje, nie osuwa się w banał, nie stanowi doraźnego wyrażenia w poszukiwaniach estetycznych.  Agnieszka Wakulik, tłumaczka powieści, doprowadziła swoim wyczuciem, stylistycznym rozsądkiem, do tego, że czytelnik ma wrażenie polszczyzny, jaka w mówieniu o cierpieniu odsłania zupełnie nowe rejony, frazy, rytmy, wyrażenia.

Szczęśliwa trzynastka!

Znani są zwycięzcy trzeciej edycji projektu My Name Is Poznań. Zamiast dziesiątki wybrano aż trzynastkę artystów, których kompozycje znajdą się na wydanej w przyszłym roku płycie.

Podatki można rozliczać online przez Przyjazne Deklaracje. Jak to działa?

W Poznaniu podatek od nieruchomości, od środków transportowych, rolny i leśny można łatwo, szybko i bez wychodzenia z domu zgłosić i rozliczyć poprzez stronę internetową Przyjazne Deklaracje. System przeprowadza klienta krok po kroku przez cały proces i automatycznie dobierze stawki. 

Pozitive Technologies 2023 - Festiwal IT w Poznaniu za nami

Poznań to miasto biznesu i technologii, które dąży do wyznaczania trendów na polskiej mapie innowacyjności. Inwestuje tam coraz więcej firm, poszukujących profesjonalistów IT oraz możliwości rozwoju. Władze wspierają projekty, który w tym pomagają. Przykładem jest Konferencja Pozitive Technologies, która odbyła się 23 listopada już po raz piąty. Podobnie jak rok temu tak i tym razem doskonale sprawdziłą się formuła hybrydowa - konferencja z 7 ścieżkami tematycznymi i sceną główną online i część stacjonarna po południu w eNstudios w Poznaniu.

Zarządzenie Wojewody Wielkopolskiego w sprawie ustalenia liczby radnych wybieranych do rad gmin i rad powiatów w województwie wielkopolskim oraz do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

W związku ze zbliżającymi się wyborami do jednostek samorządu terytorialnego informujemy, że Wojewoda Wielkopolski wydał  Zarządzenie nr 621/2023 z dnia 28 listopada 2023 r. w sprawie ustalenia liczby radnych wybieranych do rad gmin i rad powiatów w województwie wielkopolskim oraz do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Grudzień w Bibliotece Raczyńskich

Ostatni miesiąc roku  w Bibliotece Raczyńskich zapowiada muzycznie, historycznie i świątecznie. Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych zagrają utwory inspirowane świętami, a miłośnicy poezji dowiedzą się więcej o Kazimierze Iłłakiewiczównie.  

Dzisiaj do Poznania przyjedzie Betlejemskie Światło Pokoju

W poniedziałek, 11 grudnia, poznaniacy będą mogli odebrać z rąk harcerzy płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Przekazanie światełka odbędzie się na pl. Wolności o godz. 20:00.  Wystarczy zabrać ze sobą znicz lub świeczkę. Tym razem wydarzeniu przyświeca hasło "Czyńmy pokój".

Podatki można rozliczać online przez Przyjazne Deklaracje. Jak to działa?

W Poznaniu podatek od nieruchomości, od środków transportowych, rolny i leśny można łatwo, szybko i bez wychodzenia z domu zgłosić i rozliczyć poprzez stronę internetową Przyjazne Deklaracje. System przeprowadza klienta krok po kroku przez cały proces i automatycznie dobierze stawki. 

Poznań Ice Festival - znamy zwycięzców

Yoshiki  Katsurada i  Yoshihito  Kosaka to zwycięzcy tegorocznego konkursu głównego Poznań Ice Festival. Impreza po raz pierwszy odbyła się na ulicy Św. Marcin. Dzieła rzeźbiarzy z całego świata można podziwiać pod Alfami, dopóki pozwoli na to pogoda.

Nowa nawierzchnia na ul. Bałtyckiej

Można już poruszać się w bardziej komfortowych warunkach na kolejnym odcinku ul. Bałtyckiej. Zakład Robót Drogowych zakończył wymianę nawierzchni na prawym pasie pomiędzy Antoninkiem a ul. Gnieźnieńską.

Człowiek vs Kombinat

To nie pierwsze spotkanie Piotra Kruszczyńskiego, Mai Kleczewskiej i Lotu nad kukułczym gniazdem. W 2002 roku dyrektor poznańskiego Teatru Nowego, który wówczas kierował wałbrzyską sceną, zaprosił Maję Kleczewską do współpracy, czego efektem był spektakl stworzony na podstawie powieści Kena Keseya. Wynikiem drugiego spotkania tej dwójki teatralnych twórców i znanego tytułu będzie opowieść, którą poznamy 9 grudnia w Teatrze Nowym.

Dźwięk przycinanych gałęzi

CK Zamek zaprasza na koncert Asafa Avidana - izraelskiego piosenkarza, kompozytora i muzyka, który dzięki swojej wrażliwości i niepowtarzalnemu głosowi zyskał miano jednej z najciekawszych postaci na muzycznym firmamencie Bliskiego Wschodu. Jego utwory, takie jak One Day / Reckoning Song , Different Pulses czy Small Change Girl , uczyniły go objawieniem na scenie soulowego indie popu, a dla wielu jest nawet współczesną inkarnacją takich legend jak Janis Joplin, Robert Plant czy Jeff Buckley.

Ćwierć miliona zł na rehabilitację

Ponad ćwierć miliona zł - taka suma znalazła się na czeku, który Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, przekazał od Fundacji In_Spire na ręce dyrektorki ośrodka rehabilitacji przy ul. Mogileńskiej. Te pieniądze pozwolą kupić nowoczesną bieżnię antygrawitacyjną. Zbiórka prowadzona była m.in. podczas gali boksu, na której Jacek Jaśkowiak walczył w ringu z Mateuszem Masternakiem.

Nowa nawierzchnia na ul. Bałtyckiej

Można już poruszać się w bardziej komfortowych warunkach na kolejnym odcinku ul. Bałtyckiej. Zakończyła się wymiana nawierzchni na prawym pasie pomiędzy Antoninkiem a ul. Gnieźnieńską.

Strona 1 2 4128