Infoteka


FILOZOFIA ULIC. Jesteśmy z wody

Stare koryto Warty to tętniąca życiem przestrzeń, od lat jeden z punktów na kulturalnej mapie Poznania, która kojarzy się nam przede wszystkim z ludzką aktywnością. Jednak okazuje się, że przez wieki było to również miejsce nie-ludzkiej twórczości, w której wiodącą rolę odgrywała życiodajna woda i jej niezwykle kreatywna, dynamiczna siła.

Szczepienia jedną dawką - bez kolejki

W najbliższych dniach w Poznaniu będzie można zaszczepić się jednodawkowym preparatem firmy Johnson&Johnson. W czwartek taką możliwość oferuje Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych. Ta sama szczepionka będzie również dostępna w sobotę na Strzeszynku.

Nowa Aplikacja Kroniki C-19

Na cyfrowej mapie Poznania pojawiła się nowa przestrzeń, w którą można wejść dzięki technologii AR (ang. Augmented Reality, czyli rozszerzona rzeczywistość). Mowa o nowej aplikacji -  Kroniki C-19 - która powstała na zlecenie Miasta Poznania w ramach projektu "Zdrowe Wzmocnienie" (ang. "Healthy Boost").

Jakie kontenery na śmieci?

Radny Andrzej Rataj zapytał w interpelacji o możliwość wprowadzenia w Poznaniu pojemników na śmieci z klapą otwieraną przez naciśnięcie nogą. Jego zdaniem, takie rozwiązanie ma walory higieniczne, sanitarne, epidemiczne i estetyczne. W odpowiedzi na interpelację, oprócz oceny tego typu pojemników, znalazły się informacje na temat polityki odpadowej miasta wynikającej z wyjścia z GOAP-u.

Spisz się w wakacyjne weekendy

Mobilny punkt spisowy ruszył w trasę. W pierwszy weekend działalności z jego oferty skorzystało ponad 250 osób. Kolejne okazje do wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym w mobilnym punkcie pojawią się na Termach Maltańskich, w parku Cytadela i parku Wilsona.

Zakończenie prac na ul. Św. Rocha

Zakończyły się prace przy przebudowie ul. św. Rocha. Kierowcy zyskali nowe miejsca postojowe, a piesi i rowerzyści wygodną drogę pomiędzy mostem św. Rocha, a ul. Serafitek. Wybudowano również oświetlenie uliczne i posadzono drzewa.

QR kody na poznańskich taksówkach. Przejrzyście i bezpiecznie.

Od 2016 r. poznańscy taksówkarze mają obowiązek umieszczania w widocznym miejscu na swoich autach specjalnych QR kodów. Są one elementem-kluczem opracowanej w Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa aplikacji, która sprawdza na bieżąco aktualność dokumentów i uprawnień wymaganych do realizacji przewozów.

Enter Enea Festival już po raz 11.

Nad Jeziorem Strzeszyńskim znów rozbrzmi muzyka jazzowa. W letniej odsłonie Enter Enea Festival, który odbędzie się w weekend 13-15 sierpnia, obejrzymy 9 koncertów. Na scenie zaprezentują się artyści z różnych stron świata. 

Wygodniej na ul. św. Rocha

Zakończyły się prace przy przebudowie ul. św. Rocha. Kierowcy zyskali nowe miejsca postojowe, a piesi i rowerzyści wygodną drogę pomiędzy mostem św. Rocha, a ul. Serafitek. Posadzono również drzewa i wybudowano oświetlenie uliczne.

Z małą pomocą przyjaciół

- Włożyliśmy w tę pracę mnóstwo energii, serca i czasu. Mamy kapitalny materiał, a przed nami już tylko postprodukcja. Premierę planujemy na październik. Wierzę, że w końcu będzie Obecność obowiązkowa i będzie kino - mówi Adam Ziajski*, aktor i reżyser teatralny.

Po pierwsze ludzie!

- Pandemia odrodziła dyskusję o dobrodziejstwach kontaktu z książką drukowaną. Czytniki i książki elektroniczne są wygodne i bezpieczne, udowodniono jednak dobroczynny wpływ książek papierowych na ludzki mózg - mówi Anna Gruszecka*, dyrektor Biblioteki Raczyńskich

II edycja obowiązkowej deratyzacji w Poznaniu

Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania uprzejmie informuje, że w terminie od 1 do 30 września 2021 r. na terenie miasta Poznania odbywać będzie się obowiązkowa II edycja deratyzacji.

Adam Fietz Mistrzem Europy

Bardzo szczęśliwy okazał się ostatni weekend dla sumity z KS Sobieski Poznań. Podczas rozgrywanych w Siedlcach Mistrzostwach Europy w Sumo walczący w kategorii 85 kg Adam Fietz wywalczył złoty medal. 

MPK Poznań z nowym prezesem

Krzysztof Dostatni został nowym prezesem spółki MPK Poznań. Zastąpił Wojciecha Tulibackiego, który stał na czele miejskiej spółki przez 23 lata. W ostatnim dniu na stanowisku były szef MPK uroczyście wręczył Jackowi Jaśkowiakowi statuetkę - "Złotą Wajchę".

Poznaniacy chętnie się szczepią

Prawie 87 proc. poznańskich seniorów i seniorek, którzy skończyli 70 lat, przyjęło już co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Wśród młodszych mieszkańców miasta odsetek zaszczepionych również jest duży.

Strona 1 2 3,469