Infoteka


Ponad 21 kilometrów nowych nawierzchni ulic
 

W 2020 roku Zarząd Dróg Miejskich wyremontował nawierzchnie jezdni na długości ponad 21 kilometrów o łącznej powierzchni ponad 108 tysięcy metrów kwadratowych. Zmodernizowano nawierzchnie między innymi na ulicach Warszawskiej, gen. Maczka i Wołczyńskiej.

KINO DOMOWE. Siła prostoty
 

W filmowych kręgach mówi się, że Vanessa Kirby za swoją brawurową rolę w Cząstkach kobiety powinna otrzymać Oscara. Należę do grupy, która podziela tę opinię, a to zaledwie pierwszy z wielu powodów, dla których warto zobaczyć ten głośniejszy ostatnimi czasy tytuł w serwisie Netflix.

Co czytał Poznań w minionym roku?
 

Czy romanse i kryminały nadal cieszą się największą popularnością? Czy Danielle Steel wyprzedza Olgę Tokarczuk, a bestsellery Empiku napędzają wypożyczanie konkretnych tytułów? I co najważniejsze - czy pandemia naprawdę wpłynęła pozytywnie na czytelnictwo?

Czas na nowe komisje?
 

Takiego zdania jest klub radnych Wspólny Poznań, który proponuje powołanie nowych komisji stałych oraz nowe uszeregowanie obszarów tematycznych w istniejących strukturach komisyjnych.

ZDOLNI ODDOLNI dla poznańskich NGO i aktywnych mieszkańców - JUŻ W AKCJI
 

Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu ZDOLNI ODDOLNI oferuje otwarte, bezpłatne szkolenia, warsztaty, panele dyskusyjne, wydarzenia sieciujące, konsultacje i spotkania doradcze, wsparcie w założeniu organizacji pozarządowej, przygotowaniu wniosków konkursowych oraz inne formy wspierania aktywnych Poznaniaków.

Jezdnie z nową nawierzchnią
 

Ulicą Warszawską, gen. Maczka, Wołczyńską, czy też Inowrocławską można przejechać w o wiele bardziej komfortowych warunkach. W 2020 roku Zarząd Dróg Miejskich wyremontował nawierzchnie jezdni na długości ponad 21 kilometrów o łącznej powierzchni ponad 108 tysięcy metrów kwadratowych. 

Ograniczenia w sposobie ogrzewania
 

W niedzielę, 17 stycznia odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Oznacza to, że osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych, nie spełniających wymogów Ekoprojektu. Zakaz obowiązuje w poniedziałek, 18 stycznia.

Zakaz ogrzewania domów kominkami i piecami, dla posiadających inne ekologiczne źródło ciepła!
 

Z uwagi na przekroczenie wczoraj (tj. 17.01) wartości 50 µg/m 3 stężeń pyłów drobnych PM10 oraz prognozowanie utrzymania się tego przekroczenia, wprowadza się dzisiaj, na obszarze Poznania zakaz stosowania kominków opalanych drewnem, piecy kaflowych lub typu "koza" oraz kotłów węglowych nie spełniających wymagań Ekoprojektu dla posiadających drugi sposób ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe, elektryczne bądź inne spełniające wymagania Ekoprojektu. - Podstawę prawną stanowi uchwała Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18.12.2017 r., nr XXXIX/942/17, w sprawie wprowadzania na obszarze miasta Poznania ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Uchwała ta nazywana jest popularnie "antysmogową".

Milczenie kobiet
 

Biografia Evy Braun - przez wiele lat kochanki, a przez ostatnie godziny życia także żony Adolfa Hitlera - w monodramie Ewa i ja staje się pretekstem do pytań o współodpowiedzialność. To przenikliwa opowieść o milczącej obecności kobiet w wielkiej polityce, o cichym przyzwoleniu na zło - nie tylko w kontekście nazizmu. Spektakl mocny, ważny i niezmiennie aktualny.

Poznań wspiera studentów z Białorusi
 

We wrześniu ubiegłego roku Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę ustalającą kierunki działania dla Prezydenta Poznania w zakresie podjęcia prac zmierzających do przyznania uczelniom w Poznaniu środków finansowych w celu wsparcia finansowego studentów z Białorusi. Teraz ta idea staje się rzeczywistością.

Wiadukt na ul. Kurlandzkiej - zmiana organizacji ruchu
 

W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęły się prace związane z przebudową wiaduktu w ciągu ul. Kurlandzkiej, którego zły stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu użytkowników. W najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu pod wiaduktem.

Ci, co nie rezygnują z zaangażowania
 

Przemysław Wielgosz we współpracy z Teatrem Ósmego Dnia zaproponował cykl spotkań Historie ludzi bez historii. Cykl ten w przeciwieństwie do prowadzonego przez niego w Teatrze Powszechnym w Warszawie seminaryjno-wykładowego programu Ludowa historia Polski - ma charakter swobodnych rozmów. Doskonale w tę konwencję wpisał się pierwszy gość - antropolog i kulturoznawca Michał Rauszer.

Siła w nas - działamy!
 

"Siła w nas" to wspólna inicjatywa miejskich instytucji kultury, która ma na celu zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób funkcjonuje kultura w czasach pandemii. Dodatkowym aspektem jest dodanie otuchy mieszkankom i mieszkańcom Poznania.

Jacek Jaśkowiak wspiera WOŚP
 

Tylko do końca stycznia można licytować przejażdżkę rowerem lub bieg po mieście z prezydentem Poznania. Całkowity dochód z aukcji przekazany zostanie na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Strona 1 2 3,320