Infoteka


CSE z nową Enigmą

Ekspozycja Centrum Szyfrów Enigma wzbogaciła się o oryginalny egzemplarz polskiej repliki Enigmy. To jedyny obiekt tego rodzaju udostępniony publiczności i badaczom. Powstał we Francji w latach 1940-1942. W Poznaniu będzie go można oglądać do czerwca.

Między operą a Stajenką Pegaza

Antoninę Kawecką, wybitną polską śpiewaczkę operową, upamiętniono w Poznaniu przez nazwanie jej imieniem skweru obok gmachu Teatru Wielkiego. Stosowną uchwałę nazewniczą Rada Miasta Poznania przyjęła 23 stycznia 2018 roku.

Jak załatwić sprawę w urzędzie?

Wiele spraw urzędowych można załatwić online, bez konieczności wychodzenia z domu. Jednocześnie informujemy, że osobista wizyta w urzędzie jest możliwa wyłącznie po uprzedniej rezerwacji, zachowując środki bezpieczeństwa.

Urząd Miasta nadal obsługuje klientów

Wydane przez rząd rozporządzenie dotyczące pracy zdalnej w administracji nie wpłynie na zmianę sposobu obsługi klientów Urzędu Miasta Poznania. Od początku trwania epidemii można załatwić sprawy urzędowe we wszystkich siedzibach UMP - trzeba jednak umówić się wcześniej, a podczas wizyty - zasłonić usta i nos.

Enigma czy anty-Enigma?

Kolejny, niezwykle ciekawy egzemplarz maszyny szyfrującej jest od 24 stycznia pokazywany w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Tym razem na ekspozycji pojawiła się polska kopia niemieckiej Enigmy zbudowana przez pracowników Biura Szyfrów.

Rzeczy w innym świetle

160 prac 24 artystek i artystów, m.in. Marcela Duchampa, Jeffa Koonsa, Andreasa Badera, Charlotte von Schmerder-Kutzschmann czy Ruth Tauer do 25 lutego można oglądać w Galerii :Skala.

KDO przy Wydziale Kultury

Zapraszamy na 100. posiedzenie KDO przy Wydziale Kultury Urzędu Miasta Poznania. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 31 stycznia o godz. 17:00 online za pośrednictwem Jitsi Meet

Melancholia i euforia

Czasami potrafimy wyrazić je słowami, a niekiedy jakby zupełnie zabrakło nam języka. Emocje to materia, z jaką mierzymy się na co dzień - zwykle z różnym skutkiem. Dla muzyków zawsze stanowiły wielką inspirację. Czasem są jednak okazją do podróży - choćby w głąb siebie. Właśnie w taką zaprasza nas Vojtek Soko Sokolnicki - śpiewak operowy, kompozytor, producent, plastyk - który wspólnie z pianistą Michałem Baranowskim i gitarzystą Dawidem Kostką, zaprezentuje swój autorski, kipiący emocjami projekt Melanforia.

Literacki spryt

Podpoznańskie Wydawnictwo Wolno niedawno wydało debiut poetycki  Oli Kołodziejek. W jego redakcję zaangażował się nie tylko wyrafinowany czytelnik i znawca literatury - Karol Francuzik, ale także ceniona poetka Barbara Klicka.

Słodkie wypieki dla WOŚP

Akcja wyrobu orkiestrowych pierniczków w piekarni na Ławicy już na trwałe wpisała się w poznański kalendarz wydarzeń związanych z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W tym roku po raz kolejny w wypiek słodkości zaangażował się Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Wszystko to, aby wesprzeć okulistykę dziecięcą w Polsce.

I jak tu nie tańczyć?

Okazji do tańca mamy wiele, nie mniej oferują muzycy różnych gatunków, do utworów których można tańczyć. W morzu dzisiejszych możliwości, gdzieś w głębinach, chowa się muzyka taneczna sprzed osiemdziesięciu czy stu lat. Całe szczęście, że są ludzie, którzy wyciągają ją z cienia, bo w międzywojniu zdecydowanie wiedzieli, jak rozruszać do tańca!

Znów wędrujemy

Twórczość Grzegorza Turnaua zazwyczaj sprowadza się do przywołującej wspomnienia mglistego Krakowa Brackiej. Dla mnie pierwszym zetknięciem z kompozycjami artysty był wiersz jednego z moich ulubionych poetów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - Znów wędrujemy. Taką też nazwę nosi najnowsza trasa koncertowa Grzegorza Turnaua, w którą wyrusza w 2022 roku.

Tramwaje testowały nowy wiadukt

Pierwsze tramwaje przejechały w sobotę nowym wiaduktem nad ul. Lechicką. Pojawiły się tam w ramach testów obciążeniowych obiektu. Wiadukt docelowo będzie służył pojazdom kursującym na Naramowice. 

23 stycznia to Dzień bez Opakowań Foliowych. Świętuj go z nami!

Zróbmy coś dla naszego środowiska już na początku roku. Dzień bez Opakowań Foliowych to super okazja, aby uświadomić sobie, jak dużo plastiku na co dzień produkujemy i zużywamy. A co ważniejsze jak łatwo się go pozbyć. Pamiętacie o zasadzie 3 R - Reduce, Reuse, Recycle (Redukuj - Użyj ponownie - Poddaj recyklingowi). Kolejność tych słów nie jest przypadkowa. Zróbmy to razem! 

JA TU TYLKO CZYTAM. Mały kurs wspierania

Książka niewielka, niepozorna, a jednak czekała na półce całymi tygodniami. Nie byłam gotowa na jej lekturę miesiąc temu, nie byłam gotowa i teraz - i nie da się chyba lepiej podsumować tego wspólnego mianownika, który łączy wszystkie książki o śmierci.

Finał WOŚP w Poznaniu

"Przejrzyj na oczy"- to hasło 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 30 stycznia. Tego dnia na poznanianki i poznaniaków czeka wiele atrakcji - w tym koncerty, warsztaty, aukcje, maraton rowerowy czy gra miejska. Nie zabraknie także tradycyjnego Światełka do Nieba. Wszystko to, aby wesprzeć okulistykę dziecięcą w Polsce.

Poznań dla seniorów

21 i 22 stycznia w Poznaniu - tak jak w całej Polsce obchodzimy Dni Babci i Dziadka. W stolicy Wielkopolski mieszka blisko 140 tysięcy seniorów. Aby ułatwić im życie, Miasto zapewnia wiele bezpłatnych usług, z których mogą korzystać na co dzień. 

Gdzie i kiedy wyrzucić choinkę?

Co zrobić, jeśli świąteczne drzewko przestanie cieszyć oko, a zacznie brudzić, zrzucając coraz więcej igieł? W takiej sytuacji pozostaje już tylko pozbycie się choinki. Nie można jej jednak zwyczajnie wyrzucić na śmietnik. Trzeba ją najpierw pociąć na kawałki i włożyć do odpowiedniego pojemnika lub poczekać, aż całe drzewko odbiorą firmy wywożące odpady. Żywe i ukorzenione rośliny warto posadzić na większej przestrzeni, dając im tym samym drugie życie. 

Strona 1 2 3,603