Rezerwacja wizyty w urzędzie jeszcze łatwiejsza
 

Mieszkańcy mogą już korzystać z ulepszonej wersji serwisu rezerwacji wizyt w urzędzie miasta. Nowy układ strony, ikony przekierowujące do odpowiednich zakładek, większa przejrzystość, wzmocniony kontrast - to wszystko sprawia, że witryna jest bardziej czytelna i łatwiejsza w obsłudze, także dla osób niedowidzących. Dodatkowo teraz na wizytę można umówić się również przez bezpłatną aplikację Smart City Poznań.

Budżet obywatelski, czyli smart city 2.5
 

Według klasyfikacji zaproponowanej przez Boyda Cohena możemy wyróżnić trzy generacje modeli rozwojowych inteligentnych miast: 1.0 napędzane technologią, 2.0 z przywództwem i wizją administracji publicznej oraz 3.0 oparte o zaangażowanie mieszkańców.

Trwa budowa parkingów P&R na Strzeszynie i przy rondzie Starołęka
 

W Poznaniu powstają kolejne parkingi typu park&ride, czyli parkuj i jedź. Ich zadaniem jest ułatwienie przesiadek na komunikację publiczną. Aktualnie trwają prace w ramach budowy parkingu przy stacji kolejowej PKP Poznań Strzeszyn przy ul. Biskupińskiej, a także w rejonie ul. Hetmańskiej, Starołęckiej, Wagrowskiej w sąsiedztwie ronda Starołęka. W czwartek (15 października) postępy na obu placach budowy sprawdzał zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Ogródki gastronomiczne czynne dłużej
 

Restauratorzy, którzy chcą wystawić ogródki gastronomiczne również w listopadzie, będą mieli taką możliwość. Miasto przygotowuje stosowne zmiany w przepisach. Wszystko po to, by pomóc lokalnym przedsiębiorcom w trudnym czasie pandemii.

Jeden program stażowy - mnóstwo ścieżek rozwoju
 

"Stypendia na staże" Biura Obsługi Inwestorów to program realizowany od 2015 roku. Z tej formy wsparcia skorzystało już 38 osób. Postanowiliśmy sprawdzić, jak potoczyły się ich dalsze losy.  Jednocześnie przypominamy, że tegoroczny nabór na stypendia na staże trwa do 31.10.2020 r.

Nauka ekologii w przedszkolach
 

W kolejnych poznańskich przedszkolach zainstalowane zostaną ekologiczne demonstratory. To elementy wykonane z materiałów naturalnych - roślinnych lub drewnianych, które służą prezentacji tematów związanych z dbałością o środowisko. Dzieci będą np. sadzić rośliny w rabatach wypełnionych ziemią oraz bawić się w wierzbowych szałasach. 

Sprawdź, gdzie jest tramwaj lub autobus
 

Nagrodzony w konkursie Innovation System Informacji Pasażerskiej AMS jest już dostępny dla mieszkańców Poznania. Na digitalowych ekranach w wiatach przystankowych - Digital Citylight AMS - pasażerowie mogą śledzić w czasie rzeczywistym położenie wszystkich autobusów i tramwajów, które kursują do i z danego przystanku.

Energetyczna metamorfoza przedszkola
 

Zakończyła się modernizacja Przedszkola nr 144 na os. Czecha. W ramach pilotażowego projektu placówka zyskała nowe, energooszczędne oświetlenie, a na dachu budynku zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne. To pierwsze w Poznaniu przedszkole wyposażone w instalację wykorzystującą odnawialne źródła energii. 

Konkurs Miasta Poznania na najlepsze prace magisterskie i doktorskie
 

Miasto przyzna nagrody za najlepsze prace magisterskie i doktorskie obronione w latach 2019-2020 na poznańskich uczelniach i w instytucjach naukowych. Do konkursu mogą być zgłaszane prace doktorskie i magisterskie z dziedzin i dyscyplin nauki, które mogą znaleźć zastosowanie w funkcjonowaniu, rozwoju lub promocji Poznania. Miasto pragnie w ten sposób włączać młodych naukowców w prace na rzecz miasta oraz promować osiągnięcia naukowe poznańskiego ośrodka akademickiego.

Strategia rozwoju elektromobilności
 

Rada Miasta Poznania przyjęła "Strategię rozwoju elektromobilności dla Miasta Poznania do roku 2035". Dokument ten został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mapa potencjału solarnego
 

Mapa potencjału solarnego dla miasta Poznania stanowi analizę energetyczną dachów poznańskich budynków. Dla każdego dachu na terenie Poznania zostały przeprowadzone obliczenia, których rezultatem jest ilość energii słonecznej docierającej w ciągu roku do połaci dachowych.

GEOPOZ wdroży nowe e-usługi
 

Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ uzyskał unijne dofinansowanie na realizację kolejnego dużego przedsięwzięcia. Projekt "Podniesienie jakości danych sieci uzbrojenia terenu miasta Poznania - wektoryzacja oraz uruchomienie e-usług" kontynuuje działania podjęte w latach 2016-2018.

Noc zawodowców
 

Uczniowie klas 7 i 8, którzy stoją przed jedną z ważniejszych decyzji w swoim dotychczasowym życiu - wyborem dalszego kierunku kształcenia, mogą wziąć udział w Nocy Zawodowców. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wydarzenie odbędzie się online. Akcję zaplanowano na piątek, 2 października - na godzinę 17. 

Miejskie dotacje na małą retencję
 

Miasto Poznań przygotowuje się do wprowadzenia lokalnego programu małej retencji wód opadowych. W ramach programu udzielane będą dotacje dla mieszkańców i instytucji, które zdecydują się zbudować tzw. zielono-niebieską infrastrukturę zatrzymującą wodę w miejscu opadu. Ma to być jedno z działań w ramach walki ze skutkami zmian klimatu. Małe zbiorniki retencyjne mają też poprawiać miejski mikroklimat.

Ławeczka z czujnikiem smogu
 

Na zieleńcu im. Ignacego Łukasiewicza, który znajduje się u zbiegu ulic Grobla, Mostowa i Za Groblą, zamontowana została ławeczka z czujnikiem smogu, możliwością ładowania i wi-fi. Innowacyjne miejsce wypoczynku w centrum miasta stanęło na początku tego tygodnia. 

Skanska wybuduje pierwszy w mieście chodnik antysmogowy
 

Poznań to kolejne miasto, w którym Skanska wybuduje chodnik z tzw. zielonego betonu redukujący negatywny dla zdrowia człowieka smog. Zakończenie prac i oddanie go do użytku zaplanowane jest na drugi kwartał 2021 roku. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ramach inwestycji Nowy Rynek - kompleks budynków powstanie na terenie dawnego dworca PKS pomiędzy ulicami: Wierzbięcice, ks. Wujka, Przemysłową i Matyi. 

Aplikacja pomoże w profilaktyce uzależnień wśród młodzieży
 

Miasto Poznań i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe pracują nad bezpłatną aplikacją, której celem jest wsparcie młodzieży zagrożonej uzależnieniem od alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. "TwójWybór" - bo tak nazywa się to e-narzędzie - jest pierwszym tego typu rozwiązaniem na polskim rynku, dedykowanym nastolatkom w wieku 13-19 lat. Możliwościom, jakie oferuje aplikacja, będzie można się przyjrzeć już w czwartek, 24 września podczas darmowego webinarium.

Strona 1 2 15