Poznański Czerwiec 1956 - zapraszamy na stronę internetową!

Szanowni Państwo!

W tym roku przypada 65. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956, wydarzenia, które zapoczątkowało dążenia narodu do walki o wolną i niepodległą Polskę. To ważne, aby świadomość o randze poznańskiego buntu była coraz bardziej powszechna, a pamięć o nim trwała w kolejnych pokoleniach.

PBO 2022: Czekamy na pomysły mieszkańców

Rozpoczęło się składanie projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Podobnie jak w poprzednich latach można zgłaszać pomysły o charakterze rejonowym albo ogólnomiejskim, w tym w ramach Zielonego Budżetu. Czas na to jest do 31 maja. Tym razem do wydania będą aż 22 mln zł - czyli o milion więcej niż rok temu.

Natura i rzeźba

Rzeźby z Natury, projekt przygotowany przez Fundację Otwarta Strefa Kultury oraz Pracownię Łazarską na zlecenie Bramy Poznania (ICHOT) i Poznańskiego Centrum Dziedzictwa można oglądać od 1 maja do końca sierpnia brzegiem rzeki Cybiny. Autorem instalacji jest rzeźbiarz Łukasz Trusewicz.

Pierwsza poznańska #deliberateria. Ruszyła rekrutacja uczestników

Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu oraz Miasto Poznań zapraszają do udziału w konsultacjach społecznych na temat praw człowieka. Włączyć się w nie może każdy pełnoletni mieszkaniec. Wystarczy do połowy maja wypełnić krótką ankietę rekrutacyjną. Spośród zgłoszonych osób wybrana zostanie grupa jak najbardziej reprezentatywna dla miasta pod względem demograficznym. Wybrane przez organizatorów zagadnienia i związane z nimi rekomendacje zostaną poddane dyskusji i głosowaniu, a następnie skierowane m.in. do polskiego rządu.

Ważny krok Urzędu Miasta Poznania w dostępność

Nowe udogodnienia dostępnościowe można już znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Poznania. Pomogą w zrozumieniu tekstów osobom ze szczególnymi potrzebami. Mają one prawo do dostępnej informacji, dzięki której mogą zrozumieć nawet bardzo złożone kwestie, co ma ogromne znaczenie dla ich niezależnego życia.

Ogrody deszczowe

W miejskiej przestrzeni pojawią się elementy małej retencji - ogrody deszczowe, pasaże wodne czy niecki bioretencyjne. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Wprowadzone rozwiązania pozwolą przechwytywać wodę opadową z okolicznych terenów i budynków, zasilając tym samym zaprojektowaną wokół zieleń. 

Nowe miasteczka ruchu rowerowego

Nowe miasteczka ruchu rowerowego dla dzieci i mieszkańców powstały na terenie szkoły podstawowej nr 33 (os.Św. Łazarz) i szkoły podstawowej nr 90 (os. Grunwald Południe). Jest to efekt współpracy Wydziału Oświaty, Przedstawicieli Szkół Podstawowych i Zakładu Robót Drogowych.

Elektroniczny system rezerwacji wizyt w nowej odsłonie

Od teraz strona rezerwacji wizyt umożliwia wyświetlanie spraw według wydziału oraz tematu. Wyświetlanie według tematu zostało opracowane w formie intuicyjnych kafli z ikonami, dzięki którym w jeszcze prostszy sposób mieszkańcy umówią się na osobistą wizytę w punktach obsługi klienta. Elektroniczny system rezerwacji wizyt jest dostępny pod adresem: https://www.poznan.pl/mim/rezerwacje/rezerwacje.html

Mała retencja - będzie dotacja na gromadzenie deszczówki

Miasto Poznań będzie dofinansowywać rozwiązania, których celem jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki. To inicjatywa niezbędna w obliczu pogłębiających się zmian klimatycznych i ich wpływu na stan zasobów wodnych stolicy Wielkopolski. Program dotacyjny we wtorek jednogłośnie przyjęli na sesji miejscy radni. 

Eko-skutery w Poznaniu

Po zimowej przerwie skutery Blinkee wróciły na ulice Poznania. To kolejna, po rowerach, samochodach i hulajnogach, forma współdzielonych pojazdów w Poznaniu.

Przyjazne deklaracje - start usługi

Po nabyciu nieruchomości lub w przypadku zmian w niej, właściciel/posiadacz powinien złożyć deklarację/informację na stosownym formularzu. By mu w tym pomóc uruchamiamy witrynę z inteligentnymi kalkulatorami "Przyjazne deklaracje".

W Poznaniu powstaną stołówki dla owadów zapylaczy

Miasto Poznań rozpoczęło akcję "Stołówka dla fifnych owadów". W ogródkach 18 przedszkoli oraz 12 szkół podstawowych wysiane zostaną nasiona roślin pyłko- i nektarodajnych, które w okresie kwitnienia zapewnią pożywnie m.in. pszczołom, trzmielom czy muchówkom. Ponadto w pobliżu owadzich bufetów pojawią się specjalne hotele dedykowane tym pożytecznym zwierzętom.

Strona 1 2 22