
Start nowej usługi zastrzegania numeru PESEL daje nam nowe możliwości w zabezpieczaniu swoich danych. Na czym polega i jak z niej skorzystać? Więcej w dzisiejszym Cyber Piątku.
Start nowej usługi zastrzegania numeru PESEL daje nam nowe możliwości w zabezpieczaniu swoich danych. Na czym polega i jak z niej skorzystać? Więcej w dzisiejszym Cyber Piątku.
22 listopada br. w Warszawie odbyło się V Forum Prostego Języka "Prosto i kropka". Wydarzenie jest organizowane od kilku lat przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a jednym z ważniejszych punktów programu jest podpisanie przez kolejne instytucje deklaracji prostego języka. W tym roku do grona sygnatariuszy dołączył Urząd Miasta Poznania.
Rok temu w Poznaniu i gminach ościennych uruchomiono pierwsze terminale do płacenia za przejazdy kartami płatniczymi. Od tego czas sprzedano w ten sposób prawie 420 tysięcy biletów.
Malowidło zostanie stworzone w ramach projektu "Szyfrodziewczyny" i będzie opowiadało o wybitnych kobietach - prekursorkach w dziedzinie matematyki, informatyki czy kryptologii. Dzieło częściowo będą mogli namalować sami mieszkańcy podczas warsztatów, które odbędą się w czwartek, 23 listopada. Wstęp wolny.
W ubiegły czwartek, tj. 16.11.2023 Olga Dzieciątkowska na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu w ramach cyklu "Finanse praktycznie" zaprezentowała zagadnienia związane z przeprowadzanym w Urzędzie Miasta Poznania procesie tranformacji cyfrowej w administracji lokalnej.
Tydzień temu omawialiśmy w naszym cyklu pojęcie deep fake, skupiając się przede wszystkim na filmach. Ciekawym tematem są jednak także zdjęcia, które zostały stworzone przez sztuczną inteligencję. Czy jesteśmy w stanie je rozpoznać, a jeśli tak - to w jaki sposób?
21 i 22 listopada UAM, PCSS, Politechnika Poznańska oraz Instytut Badań Literackich PAN otwierają swoje drzwi dla wszystkich, którzy interesują się kulturą, sztuką, historią i nowymi technologiami. W tych miejscach będzie można sprawdzić efekty pracy laboratoriów Dariah.Lab, stworzonych w ramach ogólnopolskiego projektu DARIAH-PL, poświęconego sztuce i humanistyce w wersji cyfrowej. Narzędzia i rozwiązania stworzone w tych jednostkach oparte są w dużej mierze na sztucznej inteligencji.
Uruchomiono 55 nowych punktów ładowania samochodów elektrycznych. To jeden z elementów walki o czystsze powietrze.
Tematem coraz częściej pojawiającym się w mediach jest szybki rozwój sztucznej inteligencji. Poza oczywistymi zaletami tej technologii, może nieść ze sobą także nowe zagrożenia. Jednym z nich są treści określane jako tzw. deep fake, o których opowiemy w dzisiejszym Cyber Piątku.
Poznań to miasto biznesu, ale też bardzo ważny ośrodek technologii, który dąży do wyznaczenia trendów w Polsce. To między innymi dlatego inwestują tam firmy, zmierzające do zatrudniania wykwalifikowanych specjalistów. Władze z kolei, widząc potrzebę rozwoju, organizują i wspierają różnego rodzaju inicjatywy. Jedną z nich jest Konferencja Pozitive Technologies, która odbędzie się 23 listopada już po raz 5. Czeka nas prawdziwy Festiwal IT z najlepszymi ekspertami z kraju i zagranicy z firm takich jak Netflix, Spotify czy Amazon. A po części online z aż 7 ścieżkami tematycznymi i sceną główną odbędzie się POZytywne Afterparty w eN Studios w Poznaniu z warsztatami, round tables, networkingiem, koncertem Rat Kru i imprezą. Tego nie można przegapić!
Łacina - konsultacje społeczne
Zbiórki pieniędzy online są jednym sposobów, za pomocą których możemy wesprzeć osoby w potrzebie. Ten mechanizm jest jednak wykorzystywany również przez mniej uczciwe osoby. W dzisiejszym Cyber Piątku dowiecie się, w jaki sposób rozpoznać fałszywe zbiórki.
Nadal trwa konkurs "Jeden ślad mniej" organizowany przez Miasto Poznań.
Zachęcamy się do zapoznania z agendą w ramach tegorocznego wydarzenia.
Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Aby ułatwić poznaniakom poruszanie się po nekropoliach, w aplikacji Smart City Poznań pojawiła się nowa funkcjonalność - wyszukiwarka cmentarna. Dzięki niej można łatwo znaleźć grób konkretnej osoby i wytyczyć do niego trasę. Z kolei na Miłostowie powstał kolejny Las Pamięci.
Logując się do jakiejkolwiek usługi w Internecie, zazwyczaj korzystamy z wymyślonego przez nas hasła. Może jednak okazać się, że w niektórych sytuacjach takie zabezpieczenie nie wystarczy. Na całe szczęście, coraz częściej możemy korzystać z dwuetapowego potwierdzenia tożsamości.
Na poznańskich cmentarzach znajdują się punkty, w których można wziąć lub zostawić do ponownego użycia szklane znicze - niepotrzebne, ale w dobrym stanie. Zapobiega to marnowaniu przedmiotów oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze i zatroszczyć się o środowisko.
Poznań otrzymał nagrodę w konkursie "Wielkopolska Otwarta na Samorząd Społecznie Odpowiedzialny". Jurorzy docenili zaangażowanie Miasta we wspieranie ekonomii społecznej.
W ubiegły poniedziałek (tj. 23.10.2023) Miasto Poznań podjęło współpracę w ramach tworzenia Poznań CityLab z Fundacją In_Spire. List intencyjny podpisała Iwona Kasprzak - prezeska Fundacji In_Spire oraz Michał Łakomski - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City.
Zmodernizowany system PEKA, z którego ułatwień od stycznia korzystają tysiące pasażerów, został doceniony i otrzymał nagrodę w kategorii "Transport" podczas branżowych targów Smart City Expo Poland 2023 w Łodzi.