Monitoring koronawirusa w kanalizacji

Miasto Poznań - przy współpracy z naukowcami z ICHB PAN i specjalistami z Grupy Aquanet - monitoruje przebieg pandemii poprzez analizę obecności SARS-CoV-2 w ściekach. Najnowsze dane wskazują na to, że w stolicy Wielkopolski ciągle jeszcze dominuje wariant Delta. Pod koniec grudnia pojawił się również Omikron.

Oszczędność energetyczna w szkołach i przedszkolach

W tym roku czekają nas ogromne podwyżki za prąd i gaz, na które samorządy nie mają żadnego wpływu. Miasto podejmuje działania, aby skok cen jak najmniej odbił się na funkcjonowaniu poznańskich jednostek. W wyniku współpracy ze spółką Veolia Energia Poznań udało się wypracować oszczędności w szkołach i przedszkolach, które wcześniej zostały poddane termomodernizacji. Dzięki temu obniżono opłaty stałe za ogrzewanie. W lipcu podpisane zostały umowy na obniżenie mocy zamówionej w przedszkolach. Obecnie trwają prace nad trzecią edycją projektu.

Oczyszczona deszczówka przy trasie na Naramowice

W tym roku zakończą się wszystkie prace związane z budową nowej trasy tramwajowej na Naramowice wraz z układem drogowym. Na całym odcinku od dostępnego już przystanku Lechicka/Naramowicka do ul. Błażeja ułożono torowisko, stanęły również wszystkie słupy trakcyjne, pomiędzy którymi zamontowana została sieć zasilająca prądem tramwaje. Obecnie montowane są ogromne separatory, które oczyszczać będą deszczówkę. 

Jeden program stażowy - mnóstwo ścieżek rozwoju

"Stypendia na staże" Biura Obsługi Inwestorów to program realizowany od 2015 roku. Z tej formy wsparcia skorzystało już niemal 50 osób. Postanowiliśmy sprawdzić, jak potoczyły się ich dalsze losy. Jednocześnie przypominamy, że w 2022 roku nabór jest ciągły i trwa do 31.10. 

Warsztaty dziennikarskie dla młodzieży - kolejna edycja!

Serdecznie zapraszamy na trzecią edycję warsztatów adresowanych do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z pisaniem i publikowaniem w sieci. Spotkania odbędą się online, w limitowanym gronie uczestników i będą całkowicie darmowe - dlatego warto pospieszyć się ze zgłoszeniem.

Rok 2021 w pigułce

Jak co roku w tym czasie, warto wrócić na moment do wyzwań z jakimi przyszło nam się mierzyć, projektów jakie udało się zrealizować oraz inspirujących wydarzeń i spotkań, w których mogliśmy uczestniczyć. Poniżej podsumowanie działalności Zespołu Smart City Poznań w 2021 r.

Kawka Bis: rusza nabór

Rozpoczyna się kolejna edycja miejskiego programu Kawka Bis wspierającego mieszkańców w zmianie sposobu ogrzewania. Tegoroczna pula środków przeznaczona na ten cel to aż 15 mln zł, o 5 mln zł więcej niż w 2021 r. Nabór wniosków rozpocznie się 2 stycznia i potrwa do 31 lipca. Warto ubiegać się o dofinansowanie już teraz, ponieważ to ostatni dzwonek na likwidację kopciucha.

W Poznaniu przybyło ponad 500 drzew

Zarząd Dróg Miejskich zakończył jesienne nasadzenia. Prace realizowane były w pasach drogowych na terenie całego miasta. Łącznie posadzono ponad 500 drzew, przybyło też zieleni niskiej - krzewów, bylin, traw i roślin cebulowych. 

Jak kupić bilet przez aplikację?

W gablotach nowych wiat przystankowych umieszczana jest nowa informacja "Bilety czasowe" zawierająca kod QR. Skanując go można się dowiedzieć jak za pomocą mobilnej aplikacji kupić bilet umożliwiający podróż tramwajem lub autobusem.

Do urzędu tylko w maseczce - kamery wyłapią jej brak

W urzędzie miasta zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe - zgodnie z aktualnymi obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd. Niestety nie wszyscy stosują się do tego nakazu. Dlatego w budynku przy ul. Gronowej 22 ab zainstalowano specjalne kamery - dzięki nim łatwiej będzie ukarać osoby, które nie noszą maseczek. 

Powstanie nowa mapa akustyczna miasta

To źródło aktualnej wiedzy na temat stanu środowiska akustycznego w Poznaniu, w tym źródeł i poziomu hałasu, występowania przekroczeń dopuszczalnych norm czy terenów chronionych. Zaktualizowana mapa hałasu powstanie przy wsparciu środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dzień bota 2021

10 grudnia jest wyjątkowym dniem dla Biura Poznań Kontakt, to właśnie tam zatrudnieni są wirtualni asystenci, którzy tego dnia obchodzą swoje święto.

Poznańscy seniorzy podbijają Internet! Chętnie składają deklaracje za odpady online!

Jesteśmy dumni z poznańskich seniorów, którzy licznie korzystają z rozwiązań online. Zaproponowany przez Miasto Poznań portal do składania deklaracji za odpady online, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pokolenia 65 +. Według analizy przeprowadzonej przez Firmę O4B, dostawcę portalu Przyjazne Deklaracje, ta grupa jest na 2 miejscu, jeżeli chodzi o liczbę składanych deklaracji online! Jesteście Państwo niesamowici! Pomimo ograniczeń z jakimi niejednokrotnie się borykacie, zdobyliście wspaniały wynik! Gratulujemy! Świetnie organizują się Państwo w tej onlinowej, niełatwej rzeczywistości. Wynik jasno pokazuje jak "przyjazny" jest proces składania deklaracji przez portal Przyjazne Deklaracje.

Strona 1 2 29