Infoteka


Dzisiaj Dzień bez Samochodu

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W środę, 22 września, w związku z Dniem bez Samochodu, każdy możeł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. Również bez biletu pojadą pasażerowie lokalnych pociągów do granicy województwa.  Bez opłat będzie można wypożyczyć także rower miejski.

Pokaż, że krzyczysz ciałem

- Miałem różne fascynacje. Od każdego z choreografów, z którymi współpracowałem, starałem się nauczyć czegoś nowego - mówi Andrzej Adamczak*, tancerz i choreograf, świętujący 25-lecie pracy artystycznej.

Trzeba dojrzeć

Muchy są ze mną (o zgrozo) od trzynastu lat. Pierwsze miłości i miłosne zawody, wypady z przyjaciółmi, kłótnie i zgody mogę wspominać z soundtrackiem złożonym z Miasta doznań , Zapachu wrzątku i paru innych. Notoryczni debiutanci mimo wszystko wyrośli, tak jak (o dziwo) ja z pewnych lat i czasów. Ich najnowszy album jest trochę jak czytanie pamiętnika - wciąż emocjonalny, ale dzięki dystansowi lat głębszy i wnikający w słuchacza jak żaden dotąd.

Senioralne święto czas zacząć! Inauguracja 25 września! Na start zadbaj o zdrowie i kondycję

Inauguracja "Senioralnych" odbędzie się w sobotę 25 września - rozpocznie się w samo południe, o godz. 12.00 na parkingu przy boisku AWF (wejście od ul. Droga Dębińska). Tradycyjnie Prezydent Poznania przekaże seniorom klucze do bram miasta - będzie to symboliczny gest oddania władzy w mieście jego najstarszym mieszkańcom na czas trwania "Senioralnych". Wręczone zostaną też kolejne certyfikaty w ramach akcji Miejsce Przyjazne Seniorom, a przedstawiciele Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu przekażą nagrodę "Najlepszy Przyjaciel Seniorów" wyróżnionej w tym roku osobie.

Szkolenie dla osób z niepełnosprawnościami

Jak założyć własną firmę? Gdzie można ubiegać się o dotacje i na jakie przepisy trzeba zwracać uwagę? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy bezpłatnego szkolenia "Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej dla osób z niepełnosprawnościami".

POZnań Wood Festival 2021

Podczas pierwszej edycji POZnań Wood Festival poznaniacy będa mogli śledzić zmagania najlepszych rzeźbiarzy z różnych zakątków Europy. Część wykonanych z drewna przedmiotów trafi na licytacje, z których cały dochód zostanie przekazany na cele dobroczynne. W trakcie wydarzenia nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Festiwal odbędzie się w parku Wilsona. Rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli (23-26 września).

Dzień bez samochodu

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W środę, 22 września, w związku z Dniem bez Samochodu, każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Również bez biletu pojadą pasażerowie lokalnych pociągów do granicy województwa. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. Bez opłat będzie można wypożyczyć także rower miejski.

Medal 13.PKO Poznań Półmaratonu

Po dwóch latach przerwy startujący w 13. PKO Poznań Półmaratonu będą mogli znowu poczuć na swoich piersiach ciężar medalu. Srebrny krążek przypomni biegaczom, że w miejscu, w którym ukończyli bieg, 100 lat temu rozpoczęła się trwająca do dziś historia Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Pomoc chorym i wyziębionym

Opisane niżej interwencje pochodzą z ratajskich osiedli, jakie miały miejsce w ostatnim czasie, ale pomocy strażnicy miejscy i inne słuzby udzielają na terenie całego miasta.

Od Muzeum Enigmy do Centrum Szyfrów

Jak opowiadać o historii ludziom, którzy uważają, że jest nudna? Jak przekonywać, że matematyka jest ciekawa, tych, którzy jej nie znoszą? Czy da się pokazać trudne zagadnienia naukowe w przystępny i zrozumiały sposób? Przed takimi wyzwaniami staje Centrum Szyfrów Enigma, które we wrześniu otworzy się dla publiczności. Co w nim zobaczymy?

Prawdziwa historia. Wyzwanie dla umysłu

- Ekspozycja jest tak pomyślana, żeby historia prawdziwa przenikała się z treściami teoretycznymi. Jeżeli znajdujemy się w którymś punkcie ekspozycji i słuchamy o jakimś szyfrze, to w każdym momencie możemy usiąść i sprawdzić, jak on działa - mówi Piotr Bojarski*, kierownik Centrum Szyfrów Enigma.