Miasta i hrabstwo partnerskie Poznania

Każdy z zagranicznych partnerów Poznania wyróżnia się czymś szczególnym, ciekawą historią, cennymi zabytkami lub wyjątkowymi możliwościami spędzania wolnego czasu.

Holenderskie Assen, ze słynnym torem Assen TT Circuit, jest "mekką" miłośników sportów motocyklowych.

Miasto Metropolitalne Bolonia we Włoszech słynie z najstarszego uniwersytetu świata zachodniego, pięknych średniowiecznych wież oraz wielokilometrowych podcieni.  

Czeskie Brno znane jest między innymi za sprawą funkcjonalistycznej Willi Tugendhatów, zabytku UNESCO. Niedaleko Brna rozegrała się słynna bitwa pod Austerlitz  (obecnie Slavkov u Brna). 

W czasie wizyty w ukraińskim Charkowie nie można pominąć spaceru po Placu Wolności, który zajmuje dziewiąte miejsce na świecie pod względem wielkości.

Győr na Węgrzech urzeka barokową architekturą i pięknym położeniem w dorzeczu Dunaju.

Do niemieckiego Hanoweru warto wybrać się, by pospacerować po królewskich ogrodach Herrenhausen.

Alvar Alto, słynny modernistyczny architekt i projektant, swoje pierwsze biuro projektowe otworzył w fińskim Jyvaskyla.

Guzińskie Kutaisi, z którym związana jest mitologiczna wyprawa Jazona i Argonautów w poszukiwaniu złotego runa, poszczycić się może katedrą Bagrati, arcydziełem średniowiecznej architektury wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia Nablusu, w Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu Jordanu, sięga czasów antycznych.

Hrabstwo Nottinghamshire to nie tylko las Sherwood i Robin Hood, lecz także na przykład największy polski cmentarz w Wielkiej Brytanii, który znajduje się w Newark-on-Trent.

Hiszpańskie Pozuelo de Alarcon nazywane jest zielonymi płucami Madrytu, za sprawą rozległych terenów zielonych w mieście oraz okolicznych lasów.

Izraelskie miasto Raanana, na przedmieściach Tel Awiwu, z osady rolniczej urosło do rangi centrum nowoczesnych technologii oraz miasta o wysokiej jakości życia.

O wyjątkowej historii francuskiego Rennes, stolicy regionu Bretanii, świadczy wczesnobarokowy budynek Parlamentu Bretanii w Rennes. Miasto przyciąga piękną, zabytkową, zabudową szachulcową.

Największym - pod względem liczby mieszkańców - miastem partnerskim Poznania jest chińskie Shenzhen, graniczące z Hong Kongiem. W ciągu kilkudziesięciu lat z wioski rybackiej Shenzhen stało się kilkumilionową metropolią, prężnym ośrodkiem przemysłowym i naukowo - technologicznym.

Miasto Toledo w Stanach Zjednoczonych, położone nad jeziorem Erie, jest jednym z amerykańskich skupisk Polonii.