Pozuelo de Alarcón (Hiszpania)

Podpisanie umowy
9 października 1992 roku

Zakres współpracy
Wymiana doświadczeń z zakresu działalności samorządowej, nauka, kultura. W Poznaniu gościły: chór Szkoły Muzycznej oraz Chór Kantorei. W Pozuelo de Alarcon wielokrotnie koncertował Poznański Chór Katedralny. We współpracy uczestniczy również młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza.Wymiana doświadczeń dot. zieleni miejskiej - wizyta delegacji z Poznania w Pozuelo.

Wiadomości o mieście
Miasto w środkowej Hiszpanii, u podnóża gór Guadarrama, na zachód od Madrytu. Plac dawnego Magistratu leży 690 m n.p.m. Miasto liczy 82 tysięcy mieszkańców.

W początkach wieku XIII, czasach panowania króla Alfonsa VIII, pierwszy raz natrafiamy w dokumentach na nazwę Pozuelo. Miasto, bezpośrednio sąsiadujące ze stolicą uczestniczyło w różnych wydarzeniach historycznych Hiszpanii. Obecnie bliskość Madrytu pozytywnie wpływa na rozwój miasta. Sprzyja m.in. rozwojowi budownictwa. Powstają tu piękne, nowoczesne dzielnice mieszkaniowe. Pozuelo jest także ośrodkiem nauki i kultury. Działa tu Uniwersytet Complutense oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Marketingu.

Kontakt w Pozuelo de Alarcon

Ayuntamiento de Pozuelo de Alarcon 28 223 MADRID tel. 00 34 913527143 fax 00 34 913529292


WSPÓŁPRACA

- W dniach 16-21 sierpnia 2011 w Madrycie odbyly się Światowe Dni Młodzieży. Z tej okazji z Poznania do sąsiadującego z Madrytem Pozuelo de Alarcón udala się młodzież, w tym 8 wolontariuszy biorących udział w projekcie Eurotrip 4 Young. Grupa pielgrzymów przejechala całą Europę busem na doroczne spotkanie, w którym uczestniczyl Papież Benedykt XVI. Po drodze promowali Poznan oraz partnerstwo z hiszpańskim Pozuelo de Alarcón, dokumentowali przejazd, na miejscu pomagali jako wolontariusze, a po powrocie zlicytowali pojazd na rzecz Fundacji "Mam Marzenie".


- Młodzi goście z Pozuelo de Alarcon po raz kolejny w Poznaniu
30 marca 2009 gościliśmy w Urzędzie Miasta grupę uczniów z naszego hiszpańskiego miasta partnerskiego - Pozuelo de Alarcon, którzy w ramach wieloletniej współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr IV im. ks. prof. J. Tischnera (http://www.zso4.poznan.pl/) przyjechali na tygodniową wymianę międzyszkolną. Dla przebywających w Poznaniu od soboty 28 marca uczniów z  IES Camilo José Cela przygotowano bogaty program zwiedzania miasta i okolic.

Poniedziałkowe zwiedzanie Poznania rozpoczęło się od wizyty w Urzędzie Miasta, gdzie uczniowie i ich opiekunowie spotkali się z Dyrektorem Wydziału Oświaty Panem A. Tomczakiem i Zastępcą Dyrektora Gabinetu Prezydenta Panem A. Soboniem i wzięli udział w wycieczce po Urzędzie, poznając jego historię i odwiedzając najciekawsze miejsca budynku, w tym gabinet i salonik Prezydenta. Na zakończenie wizyty w Urzędzie przedstawiciele Biura Euro 2012 ukazali naszym gościom kulisy przygotowań do tej zbliżającej się imprezy sportowej. W planach  młodych Hiszpanów w kolejnych dniach znajduję się wycieczka do Nowego ZOO, zwiedzenia okolic Jeziora Maltańskiego oraz wyjazd do Puszczykowa. Uczniowie z Pozuelo de Alarcon pozostaną w Poznaniu do piątku 3 kwietnia.

- 13-19.07.2008 - udział dzieci z Pozuelo de Alarcon w "Letnim Pogotowiu Sztuki" organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka - warsztaty artystyczne w Poznaniu połączone z poznawaniem naszego miasta. Letnie Pogotowie Sztuki to twórcze warsztaty wymyślone w 2001 roku przez poznańskich plastyków. Co roku w wakacje oni i zaproszeni artyści prowadzą na Cytadeli warsztaty, które mają uwrażliwiać dzieci na muzykę, plastykę i poezję. Robią to w niekonwencjonalny sposób - starając się otworzyć dziecięcą wyobraźnię.

- 18-22.02.2007 r. - wizyta delegacji Urzędu Miasta oraz młodzieży ze Szkoły Muzycznej nr 2. Młodzi muzycy podczas pobytu w Pozuelo de Alarcon mieli okazję zaprezentować poziom kształcenia muzycznego w Poznaniu. Koncert galowy w auli miejscowej szkoły artystycznej spotkał się z gorącym przyjęciem słuchaczy. Dzięki uprzejmości gospodarzy poznańska młodzież miała możliwość zwiedzenia stolicy Hiszpanii i historycznego miasta Toledo.