Bolonia (Włochy)

Podpisanie umowy: 5 grudnia 2017 roku

Zakres współpracy: wspólne przedsięwzięcia w zakresie gospodarki, innowacyjności, zarządzania miastem, turystyki i sportu, kultury, nauki i oświaty, polityki społecznej, ochrony środowiska i energii.


Wiadomości o mieście:

Miasto Metropolitalne Bolonia jest stolicą Emilii-Romanii, jednego z najbogatszych i najbardziej rozwiniętych regionów w Europie. Miasta metropolitalne we Włoszech, to całkiem niedawno utworzona jednostka podziału terytorialnego, powstała przez przekształcenie czternastu spośród włoskich prowincji w tak zwane prowincje miejskie, dosłownie w miasta metropolitalne. W skład obszaru Miasta Metropolitalnego Bolonia wchodzi Bolonia oraz inne gminy i związki gmin. Obszar metropolitalny zamieszkuje niemal milion mieszkańców, przy czym liczba mieszkańców samej Bolonii to 375 tysięcy.

Bolonia jest miastem studentów, słynącym z najstarszego uniwersytetu świata zachodniego. W roku akademickim 2015/2016, z możliwości studiowania w murach Alma Mater Studiorum, czyli Uniwersytetu Bolońskiego skorzystało blisko 85 tysięcy studentów. Na obszarze Miasta Metropolitalnego Bolonia funkcjonują centra naukowo-badawcze o znaczeniu międzynarodowym. Miasto zapewnia dobry poziom usług w zakresie edukacji, ochrony zdrowia i polityki społecznej, a także bogatą ofertę kulturalną czy sportową. Bolonia to ważne centrum przemysłu i biznesu. W Bolonii odbywają się międzynarodowe targi. Ciekawostką jest fakt, że do grona miast partnerskich, zarówno Poznania, jak i Bolonii należy Charków.

Bolonia słynie ze swojego wspaniałego dziedzictwa. Ponad czterdziestokilometrowe, unikatowe podcienia w Bolonii są kandydatem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znakiem rozpoznawczym Bolonii są również zabytkowe wieże - Torre degli Asinelli oraz Torre della Garisenda.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej

  • Aktualnie wyświetlana strona - Bolonia (Włochy)
  • 2019
  • 2017