Brno (Republika Czeska)

Podpisanie umowy: 16 września 1966 roku

Zakres współpracy:
Akademicka, gospodarcza i kulturalna. Wymiana doświadczeń w dziedzinie zarządzania miastem, ochrony środowiska. Sport młodzieży. W Poznaniu istnieje konsulat honorowy Republiki Czeskiej.

Wiadomości o mieście:

Brno, miasto położone 428 km na południe od Poznania, jest - co do wielkości - drugim miastem Republiki Czeskiej, ważnym ośrodkiem administracyjnym kraju i stolicą Moraw. Liczy 400 tysięcy mieszkańców.

Podobnie jak Poznań, Brno jest znaczącym centrum akademickim i targowym. Uniwersytet został tu założony 28 stycznia 1919 r. na bazie wcześniejszej akademii jezuickiej, a historia Targów Brneńskich sięga 26 maja 1928 roku, kiedy została zorganizowana pierwsza w kraju naszych południowych sąsiadów wystawa o randze międzynarodowej pod nazwą Współczesna kultura Czechosłowacji. Od tego czasu Targi odbywały się regularnie, stając się wizytówką Brna.
Wielkim atutem miasta jest jego architektura. Nad Brnem góruje XIII-wieczny zamek Špilberk i XII-wieczna katedra św.św. Piotra i Pawła. Wiele średniowiecznych placów targowych to dziś samodzielne centra kultury. Na jednym z nich - Zelný trh - ma swoją siedzibę słynny teatr Husa na provázku. Atmosferę średniowiecznego miasta podkreśla także brneńska starówka z mnóstwem przepięknych zaułków, a także niedawno udostępniona podziemna trasa turystyczna, tzw. Labirynt pod Zelným trhem. Jednak Brno to nie tylko budowle średniowieczne czy renesansowe. Znajduje się tutaj wiele zabytków barokowych, klasycystycznych i modernistycznych, np. willa Tughendatów, która jest wspaniałym przykładem modernistycznej architektury z okresu międzywojennego, została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wśród atrakcji znajdujących się w sąsiedztwie Brna warto wymienić m.in. Park Krajobrazowy Morawskiego Krasu, który jest gratką nie tylko dla speleologów. Wśród miłośników historii znana jest nazwa Slavkov u Brna. To właśnie na polach między Slavkovem i Brnem rozegrała się jedna z najważniejszych bitew wojen napoleońskich, zwana także bitwą trzech cesarzy - bitwa pod Austerlitz.

Kontakt w Brnie
City of Brno, Dominikanskie nam. 1, CZ - 601 67 BRNO

tel. 00 4205 42172095 fax 00 4205 42172085 e - mail: ozv@brno.cz
Culture and Information Centre in Brno tel. 00 4205 42214625 fax 00 4205 42211090 http://www.ticbrno.cz/, e-mail:info@ticbrno.cz

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej