- Promocja Poznania na międzynarodowych targach turystycznych w Brnie. Jedne z największych targów turystycznych w Europie Środkowej - GO/REGIONTOUR - odbyły się 12 do 15 stycznia 2012 r. w Brnie. Targi GO poświęcone były turystyce zagranicznej, natomiast REGIONTOUR ma na celu promocję turystyki regionalnej w Czechach oraz w Słowacji.. Poznań był jednym z 11 miast partnerskich Brna, które na zaproszenie władz Brna prezentowały swoją ofertę turystyczną. Targi GO/REGIONTOUR zajmujące w sumie powierzchnię 10 400 m2 odwiedziło blisko 30 tys. zwiedzających. Goście zagraniczni pochodzili z 12 krajów, przede wszystkim ze Słowacji, Niemiec, Polski i Chorwacji. W centrum prasowym Targów akredytowanych było 391 dziennikarzy, w tym 23 przedstawicieli mediów węgierskich, austriackich, rosyjskich i słowackich.
Oficjalnej inauguracji targów dokonał Prezydent Brna Roman Onderka, który następnie odwiedził stoiska miast partnerskich. W konkursach przygotowanych przez Biuro Strategii Miasta Brna zwiedzający odpowiadali na różne pytania na temat Brna i miast partnerskich.

- 3-5 lutego 2012 r. - Miasta partnerskie Poznania gośćmi XI Poznańskich Spotkań Targowych "Książka dla dzieci i młodzieży"
Doroczną tradycją stał się udział przedstawicieli miast partnerskich Poznania w Spotkaniach Targowych "Książka dla dzieci i młodzieży" - pierwszej w Polsce imprezie targowej w całości poświęconej literaturze dla młodych czytelników. W roku 2012 do Poznania przyjechały delegacje z Brna (Czechy), Győr (Węgry) oraz Hanoweru (Niemcy).
Któż nie zna czeskiego Krecika czy niemieckich baśni braci Grimm? A czy znamy współczesną literaturę, która uczy, bawi i wzrusza dzieci i młodzież w Czechach, Niemczech i na Węgrzech? Aby się przekonać o tym co czytają dzieci w tych krajach warto było odwiedzić wspólne stoisko miast partnerskich Poznania w pawilonie 3.
W związku z obchodzonym właśnie Rokiem Janusza Korczaka, oprócz najciekawszych książek z rodzimych rynków wydawniczych, goście z miast partnerskich zaprezentowali również dzieła Korczaka w swoich językach narodowych. Przedstawiciele Brna
i Győr prowadzili także warsztaty plastyczne dla najmłodszych i nieco starszych miłośników literatury.

- 4 kwietnia 2012 - spotkanie w Brnie kończące realizację projektu poświęconego postaci Jana Amosa Komeńskiego

Postaci Jana Amosa Komeńskiego, czeskiego pedagoga, protestanckiego filozofa i reformatora, związanego również z Polską, poświęcony został projekt "Brama języków otwarta" zrealizowany przez Bibliotekę Raczyńskich i Bibliotekę im. Jiri Mahena w Brnie oraz innych partnerów, przy wsparciu z Unii Europejskiej.

W środę, 4 kwietnia 2012 r. w Brnie odbyło się oficjalne spotkanie partnerów podsumowujące działania w ramach projektu, w którym wziął udział dyrektor Gabinetu Prezydenta Miasta Poznania, Marek Kalemba.

Celem projektu było między innymi przybliżenie uniwersalnych myśli Jana Amosa Komeńskiego młodemu pokoleniu, zwiększenie motywacji do nauki języków obcych, a także poszukiwanie wspólnych europejskich korzeni.

W ramach kwietniowych "Dni Polskiej Kultury w Brnie" zaprezentowano między innymi zrealizowaną w ramach projektu wystawę "Nauczyciel Narodów" przygotowaną przez Bibliotekę Raczyńskich, odbyło się również przedstawienie - w polsko-czeskiej wersji językowej - spektaklu studenckiego teatru "ŁeŻak" z Leszna pt. "Komeńskiego świat
w obrazach".


- Kwiecień 2012 r. - w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura zaprezentowano wystawę "Brno in Comics", czyli krótkie komiksy pokazujące niezwykłe miejsca w Brnie i okolicy.


- 19-20 maja 2012 r. - Pływacy z Poznania na Międzynarodowych Zawodach Miast Partnerskich w Brnie

Od 19-20 maja br. odbyły się w Brnie Międzynarodowe Zawody Pływackie Miast Partnerskich "Majowe Brno" dla młodzieży z roczników 1999/2000. Poznań reprezentowali młodzi pływacy z klubu sportowego Warta Poznań, a ich przeciwnikami byli sportowcy z ośmiu krajów m.in z Rosji, Francji, Węgier i Niemiec. Zawody rozgrywane były na 50-metrowym basenie olimpijskim, na którym trenują zawodnicy gospodarza i głównego organizatora imprezy klubu sportowego Kometa Brno.

Pływacy z Poznania w każdym z wyścigów nawiązywali wyrównaną walkę z czołówką i pobili wiele swoich rekordów życiowych.

Ważnym aspektem wizyty reprezentacji Poznania w Brnie była integracja z młodzieżą z innych europejskich miast.


- 24-27 października 2012 r. - udział Brna w Targach Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon
Jak co roku w październiku Brno prezentowało swoją ofertę turystyczną na targach Tour Salon. W czasie pobytu w Poznaniu delegacja z Brna spotkała się z przedstawicielami Urzędu Miasta Poznania oraz miasta Kutaisi, innego zagranicznego partnera Poznania, które również przysłało delegację na Tour Salon. 


- 26-28 października 2012 r. - wizyta studyjna dyrektorów stołówek szkolnych z Brna i okolic

Również w październiku Poznań odwiedziła inna delegacja z Brna. Byli to dyrektorzy stołówek szkolnych z Brna i okolic oraz urzędnicy. Celem wizyty było zapoznanie się z funkcjonowaniem placówek żywienia w poznańskich szkołach i ośrodkach pomocy społecznej. Goście odwiedzili Zespół Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika i Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Ugory.


- 29-31 października 2012 r. - podsumowanie projektu "Brama języków otwarta" o Janie Amosie Komeńskim

Poznań odwiedzili przedstawiciele Urzędu Miasta Brna, Uniwersytetu im. Masaryka, Biblioteki im. Jirego Mahena oraz Szkoły Husova, którzy wzięli udział w podsumowaniu projektu zrealizowanego przez Bibliotekę Raczyńskich, Bibliotekę im. Jirego Mahena oraz innych partnerów. Z gośćmi z Brna spotkał się Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Dariusz Jaworski. Teatr studencki "ŁeŻak" z Leszna zaprezentował sztukę "Komeńskiego świat w obrazach". Szkoły "Łejery" i Husova podpisały oficjalne porozumienie o współpracy. W Bibliotece Raczyńskich prezentowana była również wystawa poświęcona postaci Komeńskiego.


- 18-19 grudnia 2012 r.- wizyta studyjna przedstawicieli Brna poświęcona funkcjonowaniu stref parkowania w Poznaniu

W związku z przeprowadzaną przez Miasto Brno analizą funkcjonowania własnego systemu parkowania oraz w celu porównania doświadczeń z miastem partnerskim, Poznań odwiedzili przedstawiciele miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego z Brna. Goście wzięli między innymi udział w spotkaniu i prezentacji w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej