W dniach 16-19 stycznia 2020 r. przedstawiciele Miasta Poznania wzięli udział w targach turystycznych Regiontour w Brnie. Delegacja Poznania jest zapraszana co roku do udziału w tym wydarzeniu. Jest to okazja do promocji atrakcji turystycznych Poznania wśród mieszkańców Brna i okolic, a także potencjalnych turystów z innych stron Czech oraz z innych krajów.


Wizyta dziennikarek z Brna

Miasto Brno raz w miesiącu publikuje artykuł o swoim mieście partnerskim w prowadzonym przez siebie magazynie Metropolitan. W dniach 12-14 lutego 2020 r. w Poznaniu gościły dwie dziennikarki z Brna, które po wizycie w naszym mieście napiszą artykuł do miejskiej gazety. Artykuł ukaże się na początku marca.


Udział miast partnerskich w Targach Tour Salon w Poznaniu

W dniach 14-16 lutego 2020 r. w Poznaniu gościli przedstawiciele miast partnerskich: czeskiego Brna, ukraińskiego Charkowa i gruzińskiego Kutaisi, którzy wzięli udział w Targach Tour Salon. Głównym celem wizyty jest możliwość zaprezentowania walorów swoich miast oraz nawiązanie kontaktów z organizacjami turystycznymi.


Dni Kultury Czeskiej w Poznaniu

W dniu 13 października 2020 roku w Poznaniu gościliśmy przedstawicieli miasta Brna, którzy tradycyjnie już wzięli udział w obchodach Dni Kultury Czeskiej. W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z epidemią odbyło się tylko kilka z zaplanowanych wcześniej wydarzeń.

 W Bibliotece Raczyńskich odbył się wykład dr Urszuli Kowalskiej-Nadolnej pod tytułem "O "kilku" różnicach, czyli dlaczego nie należy mylić Morawian z Czechami". Na zakończenie spotkania zaprezentowany został film zrealizowany przez Muzejni maringotku z Brna, prezentujący historię i dorobek zespołu pielęgnującego tradycję teatru lalek.  

W Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich można było także zwiedzić wystawę pod tytułem "Rok 1989. Aksamitna rewolucja i to, co ją poprzedziło", ze zbiorów Stowarzyszenia Fotografów Czeskich, przywiezioną do Poznania z Brna przez przedstawicieli Biblioteki Mahena. Jest to kolekcja kilkudziesięciu fotografii, których autorzy byli nie tylko reporterami, ale także uczestnikami wydarzeń w 1989 roku. Wartością zdjęć jest oddanie charakteru i atmosfery tamtych dni.

Spektakle Asz,Teatru

 Fundacja Tamitu, od początku swojego istnienia, patronuje Asz.Teatrowi wspierając jego działania. Jednym z nich było uruchomienie, dzięki dofinansowaniu ze środków Wydziału Rozwoju Miasta I Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania, projektu "Scena Czeska", która stałą się miejscem realizacji wielu projektów dla dzieci i dorosłych, promujących literaturę czeską.  Patronat nad działaniami Sceny Czeskiej Teatru sprawuje również pani Renata Mataczyńska, Konsul Honorowa Republiki Czeskiej w Poznaniu.

Obchody Dni Kultury Czeskiej w Poznaniu i Dni Kultury Polskiej w Brnie miały być uświetnione przez dwa spektakle Asz.Teatru. Niestety plany te musiały ulec zmianie ze względu na  ograniczenia związane z pandemią. Spektakle w języku polskim, pod tytułem  "Wojna na trzecim piętrze" Pavla Kohouta i "Szewczyk Dratewka", zostały przygotowane i zarejestrowane bez udziału publiczności. Ich pokazy odbędą się w najbliższym możliwym czasie zarówno w Poznaniu, jak i w Brnie.


Udział przedstawiciela Brna w Forum Rozwoju Miast

W dniu 5 listopada 2020 r. pan František Kubeš, dyrektor Departamentu Rozwoju Strategicznego i Współpracy Urzędu Miasta Brna, wziął udział w Forum Rozwoju Miast organizowanym przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania i poświęconego w tym roku bezpiecznym przestrzeniom miejskim oraz kompetencjom XXI wieku. 

Pan Kubeš jest uznanym ekspertem w dziedzinie rozwoju regionalnego i lokalnego, planowania strategicznego, rozwoju zintegrowanego, współpracy metropolitalnej oraz inteligentnych miast. Tematem jest wystąpienia była realizacja projektu ReSpitalka w Brnie.

Powstała na początku XX wieku ciepłownia Špitálka była pierwszą w tamtym czasie ciepłownią na terenie Czechosłowacji. Obecnie zachodnia część terenu jest nieużytkowana. Miasto Brno jest zainteresowane wykorzystaniem tego miejsca do  budowy inteligentnej dzielnicy Špitálka, która ma służyć jako projekt pilotażowy do weryfikacji wykorzystania nowoczesnych technologii i metod do ich ewentualnego rozwoju w całym mieście.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej