Targi Regiontour 2015 w Brnie

Na zaproszenie władz miasta Brna przedstawiciele Poznania wzięli udział w międzynarodowych targach turystyki regionalnej Regiontour, które odbyły się w stolicy Moraw 15-18 stycznia. Co roku targi, zajmujące powierzchnię ponad 9 tysięcy metrów kwadratowych, odwiedza średnio 30 tysięcy zwiedzających. Prezentacja Poznania odbywała się na wspólnym stoisku miast partnerskich Brna. Oprócz przedstawicieli Poznania w targach wzięły też udział delegacje z Charkowa, Kowna, Lipska, St. Pölten, Stuttgartu i Utrechtu.


Dni Kultury Polskiej w Brnie

15-16 kwietnia 2015 roku Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski, Radna Joanna Frankiewicz i Radny Marek Sternalski wzięli udział w Dniach Kultury Polskiej w Brnie. Z tej okazji do Brna udała się też blisko czterdziestoosobowa grupa przedstawicieli różnych poznańskich instytucji, które współpracują z Brnem.

Wizyta była okazją do nawiązania rozmów z Prezydentem Brna, Petrem Vokřálem i innymi przedstawicielami brneńskiego magistratu o możliwościach pogłębienia współpracy w zakresie gospodarki i promocji turystycznej. Omawiano też kwestię przyszłorocznej, 50. rocznicy partnerstwa Brna i Poznania.

Przedstawiciele Poznania uczestniczyli w inauguracji Dni Kultury Polskiej, w Bibliotece imienia Jiří Mahena. Z tej okazji młodzież ze szkoły Podstawowej nr 83 "Łejery" imienia E. Waśniowskiej zaprezentowała spektakl poświęcony postaci Elżbiety Ryksy, królowej Czech i Polski. Zaprezentowano również trzy wystawy: "Czeska i Polska Królowa", "Myślące książki Iwony Chmielewskiej" i "Wrocław w fotografii członków klubu polonijnego Polonus w Brnie".


Międzynarodowy festiwal Tmavomodrý w Brnie

14-17 maja 2015 roku delegacja Poznania wzięła udział w 26. międzynarodowym festiwalu dla osób niewidomych i słabo widzących Tmavomodrý w Brnie.

W ramach festiwalu wystąpiły: Karolina Perdek, absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu i Barbara Walczak, uczennica Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego imienia Synów Pułku w Owińskach k/Poznania.

Wizyta miała również na celu nawiązanie kontaktów między szkołami, dlatego w wyjeździe uczestniczyli też przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania oraz pani Joanna Karpacz-Kowalkowska, Wicedyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu i pani Małgorzata Szmaj, pedagog z Ośrodka w Owińskach.

W czasie wizyty delegacja zwiedziła podstawową szkołę artystyczną przy ul. Smetanovej  (Základní Umělecká Skola Smetanova) oraz uczestniczyła w obchodach 180-lecia szkoły dla osób niewidomych i słabo widzących, przy ulicy Kamenomlýnskiej. 


44. międzynarodowe regaty wioślarskie juniorów w Brnie

14-17 maja 2015 roku przedstawiciele AZS-AWF Poznań i KS Posnania wzięli udział w 44. międzynarodowych regatach wioślarskich juniorów w Brnie.

W zawodach wystartowały osady z 35 klubów reprezentujących 6 państw - Litwę, Słowację, Niemcy, Austrię, Polskę i Czechy. 


Konferencja magazynu Smart Cities w Brnie

3 czerwca 2015 roku Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta, Iwona Matuszczak-Szulc uczestniczyła w konferencji poświęconej koncepcji inteligentnych miast (ang. smart cities), która odbyła się w partnerskim mieście Poznania, Brnie.

Konferencję zorganizowało brneńskie czasopismo "Smart Cities". Prelegentami byli między innymi: Prezydent Miasta Brna, dyrektor Departamentu polityki miejskiej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Czech, przedstawicielka Głównego Architekta Miasta Wrocławia, goście z miast partnerskich Brna - Wiednia, Bratysławy, Leeds oraz reprezentanci różnych czeskich instytucji i organizacji zajmujących się tematyką inteligentnych miast.

Wystąpienia dotyczyły dobrych praktyk i doświadczeń jednostek administracji centralnej, samorządowej i organizacji pozarządowych. Wiele prezentacji poświęcono idei otwartych danych (ang. open data). Poruszono także różne zagadnienia związane z miejską polityką transportową i parkingową. Dyskutowano też o przestrzeni publicznej.

W czasie pobytu odbyło się również spotkanie Dyrektor Matuszczak-Szulc z panią Marie Zezůlkovą, Dyrektor Biura Strategii Miasta Brna i panią Kateřiną Leopoldovą z Wydziału Urbanistyki i Rozwoju.


Turniej Miast Partnerskich w tenisie stołowym i regaty smoczych łodzi

11-14 czerwca młodzież z Brna (Czechy), Gyor (Węgry), Hanoweru (Niemcy) oraz wspólny zespół Bratysławy i Rużomberka (Słowacja) uczestniczyła w Turnieju Miast Partnerskich w tenisie stołowym, a także w regatach smoczych łodzi na Jeziorze Maltańskim.

Wydarzenie zostało zorganizowane w celu zacieśnienia więzi współpracy z miastami partnerskimi, integracji poprzez sport młodzieży z różnych europejskich krajów oraz promowania zdrowego stylu życia.


Dni Kultury Czeskiej i 20-lecie Konsulatu Honorowego Republiki Czeskiej w Poznaniu

4-8 października 2015 roku przyjechała do Poznania 15-osobowa delegacja partnerskiego miasta Brna. Goście uczestniczyli w Dniach Kultury Czeskiej oraz w obchodach 20-lecia powołania Konsula Honorowego Republiki Czeskiej w Poznaniu.

Poznań odwiedzili przedstawiciele Urzędu Miasta Brna, Uniwersytetu im. T.G. Masaryka, Biblioteki im. Jiri Mahena, artystycznej szkoły podstawowej ZUŚ Smetanova, brneńskiego klubu Polonus oraz Fundacji im. Olgi Havlovej.

Delegacja uczestniczyła w uroczystym koncercie w Centrum Kultury ZAMEK zorganizowanym przez Konsula Honorowego Republiki Czeskiej w Poznaniu, Renatę Mataczyńską z okazji 20-lecia utworzenia Konsulatu w Poznaniu. W ramach koncertu wystąpiła młoda, utalentowana pianistka Adela Mottlova, uczennica ZUŚ Smetanova. A. Mottlova zagrała utwory Chopina i Leoše Janáčka. Z okazji jubileuszu Konsulatu w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbył się również wernisaż fotografii Willi Tugendhat autorstwa brneńskiego fotografa Libora Teplego. 

Goście wzięli również udział w wernisażu wystaw o Josefie Čapku i Oldze Havlovej prezentowanych w Bibliotece Raczyńskich. Również w Bibliotece Raczyńskich odbyły się wykłady poświęcone postaci Elżbiety Ryksy, królowej Czech i Polski, związanej z Poznaniem i Brnem.

W Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu odbył się wspólny koncert Adeli Mottlovej z ZUŚ Smetanova i uczniów poznańskiej szkoły. W ten sposób obie szkoły rozpoczęły współpracę.


Brno na Tour Salonie

15-17 października 2015 roku 3-osobowa delegacja przedstawicieli miasta partnerskiego Brna zaprezentowała ofertę turystyczną swojego miasta w ramach Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2015.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej