Aż tydzień potrwa w tym roku organizowany przez Barak Kultury festiwal "Rusałka - jezioro, które łączy". Wydarzenie, wcześniej skupione głównie na historii, zmienia nieco swoje oblicze. Pomogą w tym koncerty, warsztaty oraz wystawa, której współtwórcami będą... bobry i korniki.

Dziś hałas jest walutą, a atencja - dobrem luksusowym, dlatego dobrze, że są jeszcze artyści, którzy przypominają nam, że można inaczej. ShataQS - jedna z najbardziej intrygujących postaci polskiej sceny alternatywnej - wraca z nową trasą koncertową pod symbolicznym tytułem "Czy mnie słyszysz?". To nie tylko pytanie o uwagę. To pytanie o naszą gotowość na spotkanie z ciszą, która potrafi przemówić głośniej niż krzyk. W Poznaniu artystka wystąpi w Tamie.

"Alicja w Krainie Czarów" to powieść trudna do interpretacji. Próbowano ją odczytywać przez psychoanalizę, traktować jako krytykę dydaktyzmu literatury dziecięcej, narkotyczny trip czy analizę środowiska Lewisa Carrolla. Mnogość wątków i absurdów, które spotykają tytułową bohaterkę, jest tak duża, że żadna z tych interpretacji nie odkrywa wszystkich jej niuansów. Podobnie jest ze spektaklem wyreżyserowanym przez Zdenkę Pszczołowską. W Krainie Czarów zagubiona czuje się nie tylko Alicja, ale także publiczność. Jest to jednak niezwykle barwne, dopracowane i wspaniale zagrane zagubienie.

Pina Lindenbuam w swojej najnowszej książce "Motylki i mrówki" kolejny raz udowadnia, że jest jedną z najlepszych - wśród pisarek i pisarzy, ilustratorów i ilustratorek - obserwatorką dzieci. Ich zabaw i sposobu myślenia.

Mitologiczny motyw Pigmaliona posłużył twórcom najnowszego przedstawienia w Teatrze Polskim do zajęcia się zjawiskiem migracji, przez jednych uznawanym za największe współczesne wyzwanie, przez innych zaś - wyłącznie zagrożenie. Akcja zostaje przeniesiona do roku 2035, a więc ukazuje świat wyłaniający się zza rogu.

Przed nami Majówka oraz pierwszy majowy tydzień pełen kultury. Oprócz licznych okazji do piknikowania i spacerowania czekają na nas wspaniałe wydarzenia, jak Majówka w Bramie Poznania, koncerty nad Rusałką czy spektakle w Teatrze Nowym. Równie smakowicie zapowiada się przyszły tydzień - startuje wtedy Tydzień Bibliotek, a wraz z nim spotkania autorskie i warsztaty! Zapraszamy do lektury "Kultury na weekend".

Radość z tańca może czerpać każdy. Bez względu na wiek i umiejętności. Im jestem starsza, tym bardziej przekonana, że tańczyć może każdy. I wcale nie zawstydzają mnie wizyty w teatrach, które wykorzystują ruch jako podstawowy środek wyrazu. Bo zazwyczaj przyglądam się tylko efektom pracy profesjonalistów. Coraz częściej jednak stoję przed wyzwaniem... i np. razem z artystami na scenie merdam ogonkiem! W czasie V Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca "Granice natury - granice kultury" zobaczyłam tylko dwa spektakle: "Ophélie" (polska premiera) zespołu Propagande C oraz "Mój ogon i ja" kolektywu Holobiont. Żałuję, że nie więcej.

W ostatnich "Zapiskach z lamusa" wspominaliśmy o obowiązkach poznaniaków związanych z odradzającym się po wojnie teatralnym życiem miasta. I dzisiaj będzie o odrodzeniu - tym razem jednak poznańskiego muzealnictwa! I chyba nikt nie wątpi, że wśród poznańskich instytucji prym wiodło Muzeum Wielkopolskie, czyli dzisiejsze Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Każdego roku streamingi zalewają dziesiątki, jeśli nie setki generycznych nagrań hip-hopowych, rapowych "chałkokoni" wyplutych przez Chat GPT. Jak z tej otchłani popeliny wydobyć treści, które mogą okazać się dla sceny tzw. mityczną wartością dodaną? Tego zadania podejmują się aktywistki i aktywiści stojący za inicjatywą HIDDEN GEMS by ++ & JD Sports. 3 maja na Nocnym Targu Towarzyskim odbędzie się finał trasy koncertowej promującej obiecujące młode osoby rapowe, który uświetni występ Belmondawg.

Liczba wyników na stronie
10
Strona 1 2 3 4