Różne są zapatrywania na życie po pięćdziesiątce. Jedni wciąż pędzą naprzód, jakby nie liczyli lat, inni powoli spoglądają w stronę jesieni życia. Po półwieczu można też wprowadzać zmiany i rozkwitać - tak jak festiwal Poznańska Wiosna Muzyczna.

O czasach pierwszych Piastów i śladach po nich, prezentowanych na wystawie czasowej "Bolesław Chrobry / Z POZNANIA / po władzę i koronę", mówią Mateusz Sikora z Muzeum Archeologicznego i Agnieszka Stempin z Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.

Chodniki pełne dżdżownic po deszczu, telefony z klapką, wysyłanie wiadomości z bramki internetowej, Encyklopedia Powszechna PWN jako ówczesny ChatGPT, sprawdzanie programu telewizyjnego w telegazecie, gablota z "kryształami" - któreś z tych wspomnień brzmi znajomo? Niektóre z nich doskonale pamiętam, o innych przypomniał mi instagramowy profil polish_nostalgia, na który wpadłam podczas poszukiwania artykułów o nostalgicznych latach 90. To właśnie te szalone, kolorowe, plastikowe lata są bohaterem najnowszej wystawy w CK Zamek, kuratorowanej przez Tomasza Żaglewskiego.

Parafrazując Gombrowicza: Józef Chełmoński wielkim artystą był. Stworzone przez niego arcydzieła tworzą fundamenty sztuki polskiej. Przetwarzane w popularnych filmach, serialach, remiksowane w rozmaitych wytworach kultury, są inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców. Wystawa "Józef Chełmoński 1849-1914" w Muzeum Narodowym w Poznaniu tę jego wielkość jeszcze bardziej przybliża.

Miasto Poznań wraz z poznańskimi instytucjami przygotowały szereg interesujących wydarzeń i inicjatyw w związku z 1000-leciem koronacji pierwszych królów Polski, Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta.

W tym sezonie Teatr Wielki skupia się między innymi na rozwijaniu zainicjowanych rok temu festiwali. Jednym z nich jest Przedwiośnie Baletowe. Jego druga edycja kontynuuje pomysły sprzed roku, ale przede wszystkim pozostaje w ścisłej relacji ze światem zewnętrznym.

Kiedy latem 2022 roku Sejm RP ustanowił nadchodzący rok Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego, wiele osób zdało sobie sprawę, jak niewiele wie o pochodzącym z podpoznańskiej Głuszyny wybitnym podróżniku, odkrywcy i filantropie. W marcu podczas Dni Strzeleckiego będzie można dowiedzieć się o nim jeszcze więcej.

Już w drugi weekend marca odbędzie się najlepsze wydarzenie całego tego miesiąca - a na pewno z punktu widzenia wielbicieli książek! Na Poznańskich Targach Książki będzie okazja i do porozmawiania z ulubionymi autorami, i do obejrzenia najpiękniejszych ilustracji, a co najważniejsze - do spędzenia szalonego czasu wśród książek i ich miłośników.

Liczba wyników na stronie
10
Strona 1 2 3 4