Przedszkolaki na Uniwersytecie! Konferencja naukowa na UAM w ramach ERASMUSA+.

Na tę konferencje przyjechały nie tylko panie prezes i wiceprezes OMEP w Polsce, ale też przedstawicielki przedszkoli w Norwegii, Wielkiej Brytanii, Grecji, które są gośćmi w Poznaniu z racji zakończenia programu Erasmus+- powiedziała Kinga Kuszak, profesor UAM. Pokazujemy dziś prezentacje naszych wspólnych działań, jakie podejmujemy z nauczycielami, dyrektorami przedszkoli, ale też z dziećmi, bo na przykład projekt "Przedszkolaki na Uniwersytecie", który miał już dwie udane edycje, polegał na tym, że dzieci odwiedzały naszą uczelnię, dowiadywały się, czym jest Uniwersytet, kto to jest profesor, student czy magister, a wszystko to w atmosferze kolorowej zabawy, teatru, ruchu, zajęć artystycznych. Przyświeca nam idea lifelong learnig- czyli uczymy się od początku do samego końca, nikt przecież nie powiedział, że trzylatek zwiedzając szkołę wyższą niczego nie zrozumie.
Dzisiaj dzieci są bardzo kreatywne i samodzielne- mówi Genowefa Jaworek, dyrektor Przedszkola nr 134, uczestnik konferencji.Taka wymiana doświadczeń jest dla nas bardzo cenna, bo zawsze pokazuje się, że gdzieś ktoś robi coś trochę inaczej niż my. Na przykład w Norwegii już z racji różnic kulturowych i klimatycznych jazda na nartach jest dla dzieci czymś tak powszechnym, jak dla naszych wyjście na przedszkolny plac zabaw. A wyobrażam sobie pytania naszych rodziców, gdyby chcieć zabrać przedszkolaki na narty- a kto się zajmie bezpieczeństwem dzieci, a co będzie, jak komuś coś się stanie... Podobnie w Wielkiej Brytanii- tam czteroletnie dzieci chodzą już do szkoły i one na przykład samodzielnie przygotowują sobie w przerwie kanapkę czy wychodzą sobie z sali. U nas zaraz bym usłyszała: ale przecież on się może skaleczyć! Albo potknąć!. Tak więc uczymy się, jak wdrażać nasze dzieci do takiej zdrowej i rozwijającej samodzielności, ale też mówimy o partnerstwie w przedszkolach na płaszczyźnie rodzic- dziecko, nauczyciele.
Cieszę się, że tu dzisiaj jestem- uśmiecha się Lidia Lasota, dyrektor Przedszkola nr 3. Zainteresował mnie szczególnie ten fragment prezentacji, który dotyczył działalności wolontariuszy - przedszkolaków. Bo okazuje się, że nie tylko studenci mogą być wolontariuszami i robić pro publico bono różne fajne rzeczy, ale nasze dzieci także mogą na przykład odwiedzać pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej z jasełkami czy rysunkami, albo na przykład pokazem mody ekologicznej i sprawiać w ten sposób przyjemność innym ludziom.
Barbara Mazurkiewicz, dyrektor Przedszkola nr 35 również jest zadowolona z udziału w dzisiejszej konferencji. To dobrze móc przyjrzeć się temu, jak pracuje się w placówkach w Norwegii czy Wielkiej Brytanii. To dobrze móc zobaczyć Dobre Praktyki Wydziału Studiów Edukacyjnych i podpatrzeć, z czego warto skorzystać. My z takich spotkań przenosimy potem na nasz przedszkolny grunt tyle, ile się da, a prawie zawsze są to dla naszych dzieci atrakcyjne formy zabawy czy nauki.
Zobacz również

Informacja dotycząca Szkoły Podstawowej nr 99 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 20

Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert

Konkurs na stanowisko dyrektora
