35 lat samorządu

Do Biura Rady Miasta trafił projekt stanowiska w sprawie uczczenia 35-lecia Samorządu Terytorialnego.

ulotka wyborcza, na której jest grafika kotylionu oraz napis wybory 90, poznaniacy - sobie, głosuj na Komitet Obywatelski i logi Solidarność - grafika artykułu
Ulotka Komitetu Obywatelskiego Solidarność w wyborach do Rady Miasta Poznania w 1990 roku, źródło: cyryl.poznan.pl, właściciel: Wojciech Kulak

27 maja 1990 roku, odbyły się w Polsce pierwsze po upadku systemu komunistycznego wybory samorządowe. Dzień ten obchodzony jest jako Dzień Samorządu Terytorialnego. W projekcie stanowiska Rady Miasta czytamy m.in., że reforma samorządowa jest najbardziej udaną reformą minionego 35-lecia, która zmieniła ustrój naszego kraju i udowodniła, że dzięki zaangażowaniu społecznemu możliwe jest przeprowadzenie skutecznych systemowych zmian.

W stanowisku podkreśla się, że reforma samorządowa zerwała z centralistycznym modelem zarządzania państwem, przekazała kompetencje i środki na poziom lokalny, stworzyła warunki do budowania miast i regionów zgodnych z wizją i potrzebami ich mieszkańców. Dziś demokracja lokalna, mniej wrażliwa na polityczne zmiany, cieszy się wysokim i stabilnym szacunkiem społecznym.

W treści projektu stanowisku znajdują się również podziękowania dla radnych Miasta Poznania wszystkich kadencji, prezydentom i członkom zarządów miasta za wysiłki czynione przez minione 35 lat na rzecz rozwoju miasta i poprawy jakości życia jego mieszkańców; a także podziękowania mieszkańcom Poznania szczególnie zaangażowanym w życie publiczne za aktywne włączanie się w zarządzanie miastem.

oprac. red.