Mickiewiczowski Poznań

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" stało się okazją do przypomnienia śladów obecności Adama Mickiewicza w Poznaniu, których pamiątki cały czas są obecne w przestrzeni miejskiej.

Fot. M. Malinowski - grafika artykułu
Fot. M. Malinowski

Publiczne czytanie "Pana Tadeusza" odbyło się w całym kraju z inicjatywy Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Okazją jest 200 rocznica od opisanego przez Adama Mickiewicza "Ostatniego zajazdu na Litwie".

W Poznaniu czytanie rozpoczęło się punktualnie o g. 14, pod pomnikiem Wieszcza obsypanego płatkami kwiatów. Wydarzenie rozpoczął i prowadził aktor Teatru Nowego Radosław Elis, a wśród czytających znaleźli się m.in. zastępca prezydenta Poznania Dariusz Jaworski, poseł Rafał Grupiński, senatorowie Jadwiga Rotnicka i Marek Ziółkowski, radny Antoni Szczuciński (przewodniczący Komisji Kultury i Nauki) oraz aktorzy Daniela Popławska i Michał Grudziński.

Poznań może pochwalić się szczególnymi związkami z Adamem Mickiewiczem. Wizytował on nasze miasto trzy razy. Po raz pierwszy w sierpniu 1831 r., potem w grudniu tego samego roku i wreszcie na początku 1832 r. Poznań był ostatnim polskim miastem, które poeta odwiedził za życia. Podczas pierwszej wizyty zatrzymał się w Hotelu Berlińskim. Dziś w tym miejscu, na narożniku al. Marcinkowskiego i ul. 23 lutego, znajduje się budynek, na którym umieszczono pamiątkową tablicę. To nie jedyny "mickiewiczowski" ślad w Poznaniu. Kiedy do naszego miasta dotarła wieść o śmierci poety, w koście Św. Marcina odprawiono symboliczny pogrzeb, a za ofiarowane przez poznaniaków pieniądze, postawiono obok kościoła pierwszy na ziemiach polskich pomnik Adama Mickiewicza. Co prawda pomnika przed kościołem już nie ma, ale za to jesteśmy jedynym miastem z dwoma pomnikami narodowego Wieszcza. Ten najbardziej znany stoi na placu noszącym jego imię, tuż obok Uniwersytetu, który również w swoim tytule ma nazwisko autora "Pana Tadeusz". Drugiego pomnika trzeba trochę poszukać. Stoi on bowiem na dziedzińcu budynku Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przy ul. Mielżyńskiego. Postawiony w 1904 r., został zburzony podczas II wojny, a kopię pomnika postawiono znowu w 1998 r. W Poznaniu nie mogło oczywiście zabraknąć ulicy Mickiewicza, której imię nadano zaraz po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim.