Sytuacja w szpitalu im. F. Raszei

Radna Klaudia Strzelecka złożyła zapytanie i interpelację w sprawie sytuacji w szpitalu miejskim im. Franciszka Raszei.

Fot. Szpital Miejski im. Franciszka Raszei w Poznaniu - grafika artykułu
Fot. Szpital Miejski im. Franciszka Raszei w Poznaniu

W zapytaniu radna prosi o odpowiedź na pytanie: czy to prawa, że ilość porodów przyjmowanych w szpitalu w roku 2022 wzrosła w porównaniu rokiem 2021 oraz czy prawdą jest, że 10 osób pracujących na pododdziale patologii ciąży otrzymało wypowiedzenie lub nie przedłużono im umowy. Pyta również czy to prawda, że pion ginekologii, położnictwa i patologii ciąży dysponuje 64 łóżkami (31% łóżek szpitalnych) a leczył od stycznia do października w 2022 roku 5215 pacjentek (czyli 42,5% wszystkich pacjentów) oraz w jaki sposób szpital chce zapewnić taką samą jakość obsługi przy zmniejszonej ilości łóżek szpitalnych.

W interpelacji Klaudia Strzelecka pyta kto będzie prowadził nowy oddział stopy cukrzycowej i jakie było obłożenie osób ze stopą cukrzycową w szpitalu Raszei. Chce również wiedzieć w jaki sposób prywatne podmioty działające na terenie szpitala rozliczają się z placówką. Ponawia również zagadnienia z zapytania dotyczące zajętości łóżek na pododdziale patologii ciąży i sposób prowadzenia statystyk oraz kwestię pracowników oddziału ginekologiczno-położniczego. Pyta wreszcie czy kontrakt z NFZ w ramach Oddziału Chirurgii Ogólnej i Minimalnie Inwazyjnej został zrealizowany w stu procentach.

Z odpowiedzi Urzędu Miasta i szpitala im. F. Raszei dowiadujemy się, że w 2019 roku w placówce przyszło na świat 2520 noworodków. Od 2020 roku liczba porodów utrzymuje się na poziomie niecałych 2 tysięcy. W 2022 roku liczba porodów wzrosła o 50 - w stosunku do 2021 roku. Pomimo tego, Szpital Miejski, licząc na odwrócenie tego trendu, utrzymywał przez ostatnich kilka lat tą samą liczbę łóżek na Oddziale Ginekologii i Położnictwa. Z tego też względu średnie obłożenie łóżek na Pododdziałach Patologii Ciąży i Ginekologii w ostatnich latach wynosiło około 50%. Jedną z konsekwencji takiej sytuacji jest nierealizowanie kontraktu z NFZ w ramach Oddziału Ginekologii i Położnictwa, co z kolei było przyczyną realnych strat finansowych całego Szpitala. Umowy nie przedłużono czterem położnym, a czterem innym osobom wypowiedziano umowy okresowe (w tym jednej osobie niebędącej położną). Ponadto dwóm emerytkom wypowiedziano umowy na czas nieokreślony. Nie były to tylko położne z Patologii Ciąży, ale także z Położnictwa i Oddziału Noworodkowego.

Oddział Ginekologii, Położnictwa i Patologii Ciąży dysponuje 64 łóżkami, co stanowi 25% wszystkich łóżek w szpitalu (Szpital Miejski im. F. Raszei posiada łącznie 256 łóżek). W 2022 roku Oddział Ginekologii i Położnictwa leczył 5324 pacjentki, przy 16538 wszystkich pacjentów Szpitala. Średni czas pobytu pacjenta dla całego Szpitala wyniósł w 2022 roku 3 dni, w porównaniu do 1,7 dnia na Pododdziale Patologii Ciąży. Najlepszym wyznacznikiem wykorzystania potencjału miejsc na oddziałach jest średnie wykorzystanie łóżek (średnioroczne wykorzystanie łóżek w 2022 roku na Oddziałach Patologii Ciąży i Ginekologii wyniosło 51-52%, a np. na Oddziale Chirurgii odsetek ten wyniósł 81%). Oddział Ginekologii i Położnictwa z Patologią Ciąży nadal będzie przyjmował porody w dotychczasowej liczbie i przy tych samych warunkach. W sytuacji, gdy liczba porodów wzrośnie, Szpital jest gotowy do dostosowania zasobów do nowych potrzeb.

Odpowiadając na interpelację radnej - Urząd i Szpital wyjaśniają, że Pododdział Stopy Cukrzycowej będzie częścią Oddziału Chirurgii. W 2022 r. w Szpitalu im. F. Raszei hospitalizowano 164 pacjentów ze stopą cukrzycową. Podmioty prywatne, z którymi Szpital ma zawarte umowy, korzystają ze sprzętu szpitalnego i rozliczają się na podstawie wystawionej faktury za rzeczywistą liczbę wykonanych świadczeń medycznych. Wszystkie podmioty wyłaniane są w drodze konkursu. Na chwilę obecną Szpital ma podpisane umowy cywilno-prawne ze 142 podmiotami (lekarze, pielęgniarki, położne).

Obłożenie łóżek liczone jest zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony zdrowia oraz nadzoru sanitarnego. Liczba osobodni leczenia jest to łączna liczba dni pobytu osoby leczonej w danym okresie, przy czym dzień przyjęcia i dzień wypisania liczy się jako jeden dzień pobytu. Pobyt pacjentki, która w jednym dniu była hospitalizowana w szpitalu (np. zabieg jednodniowy) liczony jest jako jeden osobodzień.

Nie jest możliwe jednoznaczne wskazanie liczby zgłoszeń na Patologię Ciąży. Po zgłoszeniu się do Izby Przyjęć, to lekarz decyduje, na jaki pododdział trafi dana pacjentka. Łączna liczba pacjentek leczonych w ramach Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Patologią Ciąży w 2022 r. wyniosła 5324.

Liczba personelu pracującego w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym z Patologią Ciąży i Blokiem Porodowym, to: w 2020 r. - 60 położnych, 20 lekarzy, 3 rezydentów; w 2021 r. - 62 położne, 21 lekarzy, 5 rezydentów; w 2022 r. - 61 położnych, 18 lekarzy, 5 rezydentów. Plan zatrudnienia na 2023 rok: 53 położne, 18 lekarzy, 5 rezydentów.

Kontrakt z NFZ został zrealizowany w 130% przyznanego ryczałtu. Nadwykonania spowodowane były dużym zapotrzebowaniem ze strony pacjentów, ale też koniecznością "nadrobienia" ryczałtu niewykonanego przez inny oddział.

oprac. red.