Zobowiązania finansowe a środki z KPO

Radny Przemysław Plewiński złożył interpelację w sprawie wykorzystania środków z Krajowego Planu Odbudowy na refinansowanie zobowiązań finansowych.

fragment panoramy miasta, widoczna zabudowa śródmiejska, kamienice oraz przeszklone pawilony, na dalszym planie wyższe biurowce - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Radnego interesuje czy Miasto Poznań skorzystało ze środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy na refinansowanie zaciągniętych wcześniej zobowiązań finansowych (np. w EBI)? Według Przemysława Plewińskiego inne miasta skorzystały z tego rozwiązania, aby zmniejszyć oprocentowanie długu (KPO ma korzystniejsze oprocentowanie niż oferowane na rynku instrumenty finansowe), a także móc ubiegać się o 5% umorzenie zobowiązania.

Urząd Miasta w odpowiedzi informuje na wstępie o złożonym wniosku sfinansowania projektu "Kompleksowa przebudowa obiektów Palmiarni Poznańskiej wraz zagospodarowaniem terenu jako wsparcie zielonej transformacji miasta". Miasto złożyło taki wniosek dostrzegając korzyści z instrumentu, jakim jest pożyczka wspierająca zieloną transformację miast (udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach środków KPO). W ramach wniosku aplikuje się o refinansowanie poniesionych nakładów na prace przygotowawcze oraz sfinansowanie planowanych nakładów na realizację przedsięwzięcia w łącznej kwocie 162 875 238 zł. Według informacji uzyskanych z banku analiza wniosku została zakończona pozytywnie. Obecnie trwa procedowanie projektu umowy pożyczki.

Dalej Urząd Miasta argumentuje, powołując się na poprzedzającą złożenie wniosku analizę, że możliwości wnioskowania o refinansowanie projektów uprzednio zrealizowanych, kwalifikujących się do sfinansowania pożyczką w ramach KPO, są dosyć ograniczone. Zrealizowane projekty, które mogły być rozpatrywane do sfinansowania pożyczką wspierającą zieloną transformację miast, często korzystały z bezzwrotnego finansowania zewnętrznego (np. ze środków Unii Europejskiej) lub finansowania zwrotnego w postaci kredytów w Europejskim Banku Inwestycyjnym, co wykluczało możliwość pozyskania środków z pożyczki KPO z uwagi na "podwójne" finansowanie. Miasto zaznacza, że w przypadku skorzystania z finansowania zwrotnego w Europejskim Banku Inwestycyjnym procedura zmiany alokacji środków napotyka na wiele ograniczeń po stronie banku.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz doświadczenia innych samorządów w pozyskiwaniu środków z tego instrumentu, chcąc w sposób jak najbardziej efektywny pozyskać istotne środki z pożyczki wspierającej zieloną transformację miast, Poznań zdecydował się na skoncentrowaniu wysiłków w celu pozyskania finansowania na projekt o znacznej wartości, jakim jest kompleksowa przebudowa obiektów Palmiarni Poznańskiej wraz zagospodarowaniem terenu.

oprac. red.