Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Aleja Orderu Uśmiechu

Alejka spacerowa w parku Starego Koryta Warty ma nosić imię Orderu Uśmiechu. Tak zdecydowali radni, a z wnioskiem wystąpiła grupa inicjatywna pod nazwą Poznański Klub Kawalerów Orderu Uśmiechu we współpracy z Radą Osiedla Stare Miasto.

Fot. Mateusz Malinowski
Fot. Mateusz Malinowski

Order Uśmiechu to jedyne na świecie odznaczenie nadawane dorosłym na wniosek dzieci. Wskazywany jest jako realizacja testamentu Janusza Korczaka, który apelował o podmiotowe traktowanie dzieci.

Order nadawany jest już od 50 lat, a pierwszym jego laureatem został poznaniak prof. dr Wiktor Dega, znany chirurg ortopeda z Poznania, któremu tysiące dzieci zawdzięczały zdrowie, a nawet życie. W czasie uroczystości dekoracji Orderem Uśmiechu był pasowany czerwoną różą i musiał wypić puchar kwaśnego soku z cytryny i w dodatku uśmiechnąć się. Ten ceremoniał obowiązuje do dziś.

Wśród wyróżnionych Orderem Uśmiechu są przede wszystkim: twórcy literatury i poezji dla dzieci i młodzieży, lekarze, dostojnicy religijni i politycy, aktorzy i reżyserzy, działacze społeczni i wybitni pedagodzy, sportowcy, piosenkarze, muzycy i inni artyści.

Wśród laureatów Orderu Uśmiechu są m.in.: papież Jan Paweł II, papież Franciszek, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, Marek Michalak, Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, Zbigniew Religa, Wanda Chotomska, Tove Jansson, Astrid Lindgren, ks. Jan Twardowski, Wojciech Żukrowski. Do kawalerów Orderu Uśmiechu należy również wiele osób związanych z Poznaniem m.in.: Arkady Fiedler, Stefan Stuligrosz, Małgorzata Musierowicz, Ignacy Moś, Wanda Błeńska, Krystyna Feldman, Jerzy Hamerski, Andrzej Maleszka.

Ważną częścią Parku Stare Koryto Warty są alejki spacerowe i duży plac zabaw Wartofrajda, stanowiący wielką atrakcję dla dzieci i rodziców. Zdaniem wnioskodawców to odpowiednie miejsce na upamiętnienie wyjątkowego odznaczenia jakim jest Order Uśmiechu.

oprac. mat.