grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Historia i współczesność

Wstęp prezydenta Jacka Jaśkowiaka do czerwcowego numeru IKSa

. - grafika artykułu
.

W naszym mieście miesiąc czerwiec od 60 lat ma znaczenie szczególne. Zbuntowane miasto jako pierwsze w kraju upomniało się o wolność i wystąpiło przeciwko opresyjnej władzy. Poznańskie powstanie stało się ważnym symbolem w następnych dekadach PRL-u oraz w wolnej Polsce. Obchodami kolejnych rocznic co roku przypominamy światu o tym wolnościowym zrywie. Uczyńmy tak i teraz. Przed nami oficjalne uroczystości oraz wiele wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Emocje związane z Poznańskim Czerwcem znajdą odzwierciedlenie w wyjątkowych formach artystycznych.

Inne czekające nas wydarzenia to festiwale o ugruntowanej już marce. Zarówno Malta Festival Poznań, jak i Ethno Port od lat mają swoich wiernych fanów, ale też co roku przyciągają nowych sympatyków. Ukazują Poznań różnorodny i otwarty na świat.

Otwarte i pełne pozytywnej energii są również spotkania młodych na Polach Lednickich. Ich twórca, dominikanin o. Jan Góra, postrzegał Kościół jako miejsce, do którego ludzi się zaprasza, a nie z niego wyklucza. Ojca Jana - Honorowego Obywatela Miasta Poznania - już wśród nas nie ma, ale Jego dzieło z sukcesem kontynuują inni - ojcowie Wojciech Prus i Maciej Soszyński.

Czekają nas też Imieniny Miasta. Wyróżniamy wtedy osoby szczególnie zasłużone, które codzienną pracą i działalnością służą Poznaniowi. Do grona honorowych obywateli dołączy w tym roku prof. Jan Węglarz. Tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania" zostanie przyznany Gerardowi Cofcie, gen. Janowi Pohorskiemu, Robertowi Gamble'owi oraz Barbarze i Tomaszowi Sadowskim. Dziękujemy za zaangażowanie w życie Poznania!

Imieniny to także święto wszystkich poznaniaków, bo to nasze wspólne Miasto.

Jacek Jaśkowiak

Prezydent Miasta Poznania