Biuletyn Miejski

Aktualności

SESJA UROCZYSTA: Honorowe obywatelstwo, zasłużeni i nagrodzeni

Tradycyjnie w samo południe w Sieni Wielkiej poznańskiego Ratusza odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miasta z okazji święta patronów miasta świętych Piotra i Pawła. Nadane zostało honorowe obywatelstwo, tytuły Zasłużonego dla miasta Poznania oraz nagroda artystyczna, naukowa  i sportowa.

fot. J. Żabierek/ UMP
fot. J. Żabierek/ UMP

Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania 29 czerwca to okazja do okolicznościowych wystąpień. Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta otwierając sesję powiedział m.in.: - Już przed rokiem 1989 dla wielu osób było oczywiste, że jednym z fundamentów przemian demokratycznych jest zbudowanie silnego samorządu lokalnego. Wiele osób się do tego przygotowywało, w wielu środowiskach trwały prace. Już wtedy silna była potrzeba decentralizacji i wdrażania zasady pomocniczości państwa. Ta zasada, będąca jedną z podstawowych zasad ustrojowych UE, to również jeden z kluczowych elementów programowych współczesnej katolickiej nauki społecznej, dotyczącej sfery państwowej - mówił Grzegorz Ganowicz.

Dalej w swoim wystąpieniu zauważył, że polskie miasta w ciągu ostatni lat zmieniły się, a zmiany te widać gołym okiem. - Dlatego boli mnie, gdy słyszę dziś gołosłowne zrzuty, że samorząd jest miejscem, w którym marnotrawione są środki, dzieje się zło i wymaga on zwiększonej kontroli urzędniczej. Temu przeczą fakty w sposób oczywisty.  Myśląc o 27 latach odrodzonego samorządu, o dokonaniach polskich samorządów, nie mogę dzisiaj milczeć i nie wyrazić niepokoju, podzielanego przez wielu samorządowców. Niepokoju wobec publicznych deklaracji i działań zmierzających do zaprzeczenia zasady pomocniczości państwa i odwrócenia biegu decentralizacji. - powiedział przewodniczący Rady Miasta.

Następnie głos zabrał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak: - Dzisiejsza uroczystość jest okazją do symbolicznego podsumowania. Po pierwsze: podsumowania naszych wspólnych działań na rzecz Poznania i jego mieszkańców. Po drugie: bardzo serdecznego podziękowania za współpracę, otwartość - ale także - konstruktywną krytykę - mówił prezydent. -Współdziałając z Państwem staram się realizować marzenia i oczekiwania Poznaniaków, aby nasze miasto stało się - po prostu - lepszym miejscem do życia - mówił. Na koniec zaapelował: Wyzbądźmy się tych negatywnych emocji z szacunku do Poznaniaków i z szacunku do siebie nawzajem. Przed nami jeszcze wiele wyzwań i problemów, którym nie sprosta ani pojedyncza osoba ani klub - zakończył Jacek Jaśkowiak.

W tym roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania otrzymała archeolog prof. Hanna Kóčka-Krenz. Laureatka z Instytutu Archeologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza to postać znana z wybitnych osiągnięć naukowych z zakresu historii wczesnego średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych prac badawczych na Ostrowie Tumskim w Poznaniu i odnalezienia tam rezydencji pierwszych Piastów.

Po otrzymaniu wyróżnienia z rąk Grzegorza Ganowicza i Jacka Jaśkowiaka powiedziała: to dla mnie wielka chwila, wielki honor i wielkie wyróżnienie. Nie stała bym tutaj dziś, gdyby nie wsparcie i wysiłek wielu osób, a w szczególności władz miast, które wsparły finansowo badania na Ostrowie Tumskim. Dziękuję też władzom kościelnym, które zgodziły się na nasze badania. Wydaje mi się, że podziękować trzeba też Pierwszym Piastom. Mieszko I bardzo sobie Poznań upodobał i chciał, aby z nim związały się początki jego dynastii - mówiła honorowa obywatelka.

Następnie wręczono tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania. Jako pierwszy otrzymał go twórca teatru i szkoły "Łejery" Jerzy Hamerski, następnie kardiolog prof. Marek Jemielity, historyk sztuki prof. Jan Skuratowicz, oraz Caritas Archidiecezji Poznańskiej w imieniu której tytuł odebrał jej dyrektor ks. Waldemar Hanas. Tytuł został przyznany także grafikowi i plastykowi prof. Wojciechowi Müllerowi, jednak z powodów zdrowotnych nie mógł zjawić się na sesji, dlatego tytuł będzie wręczony przy innej okazji.

Na sesji przyznano też nagrody: w tegorocznej edycji Nagrodę Naukową Miasta Poznania otrzymał chemik prof. Robert Pietrzak, natomiast Nagroda Artystyczna trafiła do rąk fotografa Jacka Kulma. Z kolei Nagrodę Sportową dla najlepszego zawodnika przyznano zapaśniczce Monice Michalik, a dla najlepszego trenera Mateuszowi Gucmanowi, trenerowi zapasów.

Jan Gładysiak/ biuletyn.poznan.pl

Załączniki

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.