grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Jak to z Dobrawą było

Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski świętować będziemy w 2016 r., ale już w tym roku przypada rocznica przybycia do Poznania Księżniczki Dobrawy. Z tej okazji na Ostrowie Tumskim i Śródce, w dniach 23-24 maja odbędzie plenerowe przedsięwzięcie Księżna Dobrawa Matką Chrzestną Polski.

. - grafika artykułu
.

Organizatorzy spróbują odpowiedzieć na pytanie dlaczego Chrześcijaństwo przyszło do Polski właśnie z Czech, oraz jak mogło wówczas wyglądać spotkanie Mieszka z Dobrawą, która przyniosła poza pokojem z naszymi południowymi sąsiadami, także nową wiarę. Historyczne treści w żartobliwej, popularnej, ale merytorycznej formie przedstawią specjaliści historii tego okresu, między innymi z Wydziału Historii UAM. Inscenizatorami widowiska będą bractwa rycerskie z Polski, Czech i Węgier. Weźmie w nim udział ok. 100 wojów z taborami (niewiasty i dzieci, namioty i sprzęty wojenne). Dla odwiedzających teren Ostrowa Tumskiego, Mostu Jordana i Śródki przygotowana zostanie kuchnia rycerska, gospoda, jarmark rzemiosł wszelakich, średniowiecznych, pokazy ognia, linoskoków, zabawy dla dzieci. Nie zabraknie podpłomyków, średniowiecznych wróżb, pokazów rzemiosła. Na scenie wystąpią zespoły wykonujące muzykę dawną - z Czech, z Węgier i z Polski, będą pokazy teatru ognia oraz film historyczny wyświetlany na ścianie budynku Bramy Poznania.

(mat)

23-24.05 Księżna Dobrawa Matką Chrzestną Polski - wydarzenie plenerowe składające się z trzech powiązanych ze sobą projektów:
Dąbrówka czy Dobrawa? w 1050-tą rocznicę przybycia do Poznania i zaślubin księcia Mieszka i księżniczki Dobrawy - widowisko historyczne na Ostrowie Tumskim
Mieszko I i Dobrawa jako twórcy Państwa Polskiego - jarmark średniowieczny nad Wartą przy ulicy Panny Marii
VI Średniowieczny Targ Śródecki rozlokowany na ulicach i placach Śródki

Organizatorzy: Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Fundacja Św. Benedykta, SIDMA.
Honorowy patronat: Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański.
Projekt dofinansowany przez: Miasto Poznań, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Fundację Rozwoju Miasta Poznania.