Pałac Raczyńskich w Rogalinie z parkiem i wozownią pochodzą z XVIII wieku. W zespole pałacowym znajduje się kościół pw. św. Marcelina w którego podziemiach znajduje się mauzoleum Raczyńskich, gdzie pochowany jest m.in. prezydent RP na uchodźctwie Edward Raczyński. W parku rosną natomiast słynne trzy wiekowe dęby: Lech, Czech i Rus.
Pałac choć zachwyca jest w opłakanym stanie. Nie można go zwiedzać wnętrz, bo od lat świecą one pustkami. W ostatnich latach kosztem 15 mln zł wykonano już część prac konserwatorskich, zabezpieczono także obiekt przed kradzieżom i pożarem. Działająca galeria obrazów z bogata kolekcją zyskała natomiast klimatyzację. Teraz pora na etap drugi rewitalizacji
-Zmieni się właściwie wszystko, bo rewitalizacja nie dotyczy tylko głównego gmachu, ale całego założenia tej rezydencji, to ogromne zadanie - mówi prof. Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, którego oddziałem jest pałac w Rogalinie.
Projekt zostanie zrealizowany za kwotę ponad 38 mln zł w większości z przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji. W ramach rewitalizacji wnętrz głównego pałacu odtworzona zostanie m.in. paradna klatka schodowa, jadalnia, biblioteka, zbrojownia. Odremontowane zostanie skrzydło południowe i północne pałacu, stajnia, powozownia i dawny czworak dworski. Nowy blask zyskają wszystkie elewacje, dachy, ogrodzenia i plac przed rezydencją rodu Raczyńskich. Wyburzone będą niepasujące współczesne budynki.
W programie uwzględniono utworzenie wirtualnego muzeum czy muzeum dla dzieci, oraz m.in. stopniową digitalizację i udostępnianie zbiorów. Na terenie budynków i parków przewidziano udogodnienia dla osób starszych, niepełnosprawnych ruchowo, niedowidzących i niewidomych. Całość ma być gotowa w 2015 roku.
- To niezmiernie ważne dla nas by pałac w Rogalinie przywrócić do życia w formie jeszcze bardziej atrakcyjnej niż kiedykolwiek - cieszy się prof. Wojciech Suchocki. (jg)