grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Poznaniacy ocenili jakość życia

Znamy najnowsze rezultaty badań ankietowych, w których mieszkańcy Poznania ocenili własną sytuację życiową i najważniejsze problemy miasta.

Jakość życia w Poznaniu - grafika artykułu
Jakość życia w Poznaniu

Od 2002 r. w Poznaniu realizowany jest program "Wskaźniki jakości życia mieszkańców Poznania". Jego wyniki mają nie tylko umożliwić lepsze poznanie obrazu życia mieszkańców, ale usprawnić działalność Urzędu Miasta.

Rezultaty badań ankietowych, prowadzonych w ramach projektu od kwietnia do czerwca br., przedstawili na konferencji prasowej prezydent Poznania Ryszard Grobelny i prof. dr hab. Ryszard Cichocki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Badaniami objęto 503 osoby wieku od 16 do 70 lat, wylosowane spośród wszystkich zameldowanych w naszym mieście na pobyt stały lub czasowy powyżej 3 miesięcy.

Poznaniaków zapytano zarówno o to, jak oceniają najważniejsze aspekty Strategii Rozwoju Miasta, jak i o ich własną sytuację życiową. Za szczególne ważne problemy Poznania respondenci uznali poprawę funkcjonowania służby zdrowia (65 proc. wskazań przy możliwym wyborze 5 z 20 możliwości) i stworzenie warunków dla powstawania nowych miejsc pracy (55,3 proc.). Te odpowiedzi wskazywano jako najważniejsze także w badaniach przeprowadzonych w 2009 r. Kolejne ważne problemy, to w ocenie poznaniaków: zapewnienie pomocy socjalnej ludziom ubogim (42,7 proc.), przeciwdziałanie przestępczości (32,5 proc.), poprawa warunków komunikacji indywidualnej/ruchu samochodowego (32,4 proc.) oraz komunikacji publicznej (32,2 proc.). Co ciekawe, wśród 20 proponowanych odpowiedzi ankietowani najrzadziej (2,8 proc.) wskazywali rozwój nowych obiektów handlowo-usługowych.

Pytani o preferowane kierunki rozwoju respondenci, mając do wyboru 3 spośród 9 możliwości, najczęściej odpowiadali, że Poznań powinien być miastem targowym i kongresowym (58,4 proc.), miastem szkolnictwa wyższego i ośrodkiem naukowym (51,4 proc.) oraz miastem handlu i usług (34,5 proc.). Na czwartym miejscu znalazło się wskazanie "miasto kultury" (31,8 proc.), zaś ostatnie, dziewiąte miejsce w tym zestawieniu zajęło "miasto sportu" (17,9 proc.).W porównaniu do 2009 roku możemy zaobserwować interesującą zmianę. Wówczas na trzecim miejscu ankietowani wskazywali "miasto przemysłu", a na piątym - "miasto handlu i usług". W tegorocznym zestawieniu jest odwrotnie.

Jak poznaniacy oceniają własną sytuację życiową? Biorąc pod uwagę średnią odpowiedzi, najbardziej są zadowoleni z kontaktów z przyjaciółmi (średnia 4,22), najmniej - z sytuacji materialnej (3,29). Poznaniacy dobrze oceniają swoje miasto z punktu widzenia możliwości wygodnego robienia zakupów, korzystania z kin, teatrów i muzeów oraz kształcenia siebie i dzieci. Gorzej wypowiadają się natomiast o możliwości znalezienia dobrej pracy, zarabiania pieniędzy oraz korzystania z usług służby zdrowia. (co)